Manastir koji je kolevka srpskog pravoslavlja, postao je svedok uzvišenog događaja – vladika Ilarion služio je liturgiju i zamonašio iskušenicu, čime je obitelj ove svetinje postala bogatija za još jednu podvižnicu vere.
U Nedelju pravoslavlja, 9. marta 2025. godine, Pećka patrijaršija bila je domaćin jednog od najsvetijih trenutaka u svom istorijskom nasleđu – služenja svete liturgije, koju je predvodio vladika novobrdski Ilarion, vikar patrijarha srpskog. Ova liturgija, koja je proslavila pravoslavnu veru i jedinstvo, imala je poseban značaj jer je tokom nje došlo do monaškog postriga iskušenice Slobodanke Marković, koja je od tog trenutka ponela monaško ime Sofija.
Foto: preuzeto sa sajta spc.rs
Sestrinstvo manastira Pećka patrijaršija
Dok su zvona Pećke patrijaršije odjekivala u tišini molitve, vladika Ilarion obratio se okupljenima nadahnutim rečima, podsećajući na božansku prirodu Gospodnjeg ovaploćenja, kroz koje je On, silazeći na zemlju, omogućio spasenje čovečanstva. Njegove reči, duboko protkane teološkom mudrošću i duhovnom snagom, pozvale su vernike da krenu putem svetih, koji vodi ka Carstvu nebeskom.
Foto: preuzeto sa sajta spc.rs
Ophod oko hrama u manastiru Pećka patrijaršija
- Ovaj svet je stvoren da bi čovek njime vladao i da bi priveo ceo svet u zajednicu sa živim Bogom. Kada čovek sam svojim snagama nije to mogao da učini, onda je sišao Gospod, ovaplotivši se, i to što mi ne mogasmo učiniti, On je učinio za nas, spustivši se krstom i stradanjem do pogrebenja, da bi preslavno vaskrsao i da bi ljudsku prirodu, tu prirodu koja može da se sagleda, da se dodirne, da se zagrli, uzneo iznad nebesa i posadio je sa desne strane Boga - besedio je vladika Ilarion, podsećajući prisutne na božansku žrtvu koja je dala smisao ljudskom postojanju.
Foto: preuzeto sa sajta spc.rs
Vladika novobrdski Ilarion
U Pećkoj patrijaršiji, koja nosi pečat istorije i svetosti, monahinja Sofija započela je svoj podvig monaškog života. U molitvenoj tišini stajala je pred vladikom Ilarionom, spremna da se posveti Gospodu kroz monaške zavete. Vladika je, obraćajući se sabranju, istakao značaj ovog trenutka, naglasivši da je novi monah za Crkvu poput vojnika koji se upućuje u borbu za Božje carstvo.
Foto: preuzeto sa sajta spc.rs
Liturgija u Pećkoj patrijaršiji
- Neka bi svaki naš dan, pa makar jedan tren, postao ta litija kojom hodimo ka Carstvu Nebeskom. Tim putem su išli svetitelji, tim putem je išao Sveti Jovan Krstitelj, tim putem su išli sveti mučenici, Sveta Sofija, koja je postradala sa svojim kćerkama Verom, Ljubavlju i Nadom, a treba i nje danas da se setimo - rekao je vladika Ilarion, podsećajući na neizmernu snagu vere i molitve koja vodi sve do Božjeg prestola.
Foto: preuzeto sa sajta spc.rs
Vladika ilarion pričešćuje sestrinstvo manastira i sabrane vernike
Novoj monahinji Sofiji, koja je svoj monaški put započela u ovom svetom mestu, vladika Ilarion poželeo je snagu da ustraje u svom podvigu i da verno ispuni ono što je obećala Gospodu. Na kraju je izrazio zahvalnost za blagoslov patrijarha Porfirija, naglasivši da Pećka patrijaršija i dalje ostaje svetionik pravoslavne vere, pod svetlom koje je postavio Sveti Sava i koje je i danas temelj duhovnog jedinstva našeg naroda.
Ova nedelja nije obeležila samo početak novog monaškog puta, već i novu duhovnu snagu koja nastavlja da svetli kroz vekove, u svetu vere i molitve koji ostaje postojan i nepokolebljiv, baš kao i temelji Pećke patrijaršije.
Grobovi u južnom delu Kosovske Mitrovice svedoče o duhovnoj i fizičkoj borbi Srba koji čuvaju uspomene na svoje najmilije uprkos razaranju i svim nedaćama.
Transplantacija organa menja sudbinu Nemca Johana Vagnera, otkrivajući mu snove o krvavoj prošlosti Balkana, duhovnim iskušenjima i ljubavi koja je prešla granice naroda.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve otvoreno je govorio o teškom položaju Srba na Kosovu i Metohiji, uskraćenoj slobodi kretanja i svetinjama koje su pod stalnim pritiskom – evropski parlamentarci obećali su da će preneti njegovu poruku u Brisel.
Jedan od najstarijih srpskih manastirskih kompleksa, uklesan u stenu pre osam vekova, postaje žrtva nemara i nelegalnih radova. Hoće li biti kasno kada se svi konačno osvrnemo?
U toku zasedanja usvojeni su redovni godišnji izveštaji i novi planovi poslovanja patrijaršijskih tela koja su u nadležnosti Patrijaršijskog upravnog odbora.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Na Veliki petak, pred ikonama i kandilima, uz pojanje bogoslova iz Prizrena i vizantijskih horova, izvezeno Hristovo telo položeno je na stoček u hramu gde su stolovali srpski patrijarsi – dok se sveti zavet s Kosova obnavljao u molitvi i suzama.
Na Veliki četvrtak, iz Hrama Svetog Save, poglavar Srpske pravoslavne crkve najavio je da će Hristovo Vaskrsenje proslaviti u Pećkoj patrijaršiji, uprkos zabrani ulaska na teritoriju Kosova i Metohije iz maja prošle godine, poručivši da bez Boga nismo ništa, a s Njim postajemo učesnici večnog života.
Kada vernici dolaze, monahinje ih dočekuju napolju, s radošću i ljubavlju, ali u njihovim očima se može videti želja da ugoste posetioce u toplom i zatvorenom prostoru.
Ugledni evropski diplomata Lukas Furlas uputio je protest najvišim zvaničnicima EU i istakao da je sprečavanje dolaska poglavara SPC na sveto tlo Kosova i Metohije drastično kršenje verskih sloboda i ljudskih prava!
U toku zasedanja usvojeni su redovni godišnji izveštaji i novi planovi poslovanja patrijaršijskih tela koja su u nadležnosti Patrijaršijskog upravnog odbora.
Na sastanku u Beogradu razgovarano je o izazovima pravoslavlja u savremenom svetu, produbljivanju veza srpskog i grčkog naroda i ustupanju svetih moštiju Prepodobnog Justina Ćelijskog i Svetog Nikolaja Žičkog.
Svetom liturgijom, akademijom i prisustvom visokih zvanica proslavljen je veliki hrišćanski praznik i 20 godina misije škole koja oblikuje mlade duše u duhu vere, nade i ljubavi.
Na taj način će se obogatiti postojeći sportsko-rekreativni i turistički sadržaji i povećati ekonomska i ekološka konkurentnost opštine na turističkoj mapi Srbije.
Kad se testo mesi srcem, a zlatna korica šapuće uspomene – otkrivamo vam starinski način pripreme najmekših pereca što mirišu na dom, sigurnost i ljubav.
U vremenu kada svetinje postaju meta relativizacije reči Svetog Pajsija odzvanjaju kao opomena: od umanjivanja svetitelja do opasnog puta ka zaboravu Boga kao Stvoritelja i Oca.