Velikodostojnici RZC monaštvu Studenice poklonili su ikonu Svete Mučenice Jelisavete, čije su mošti u ruskom manastiru u Svetoj zemlji, a posetu je dodatno osvetlila čudotvorna ikona Bogorodice Kurske “Znamenje”, svetinja grada Kurska i cele Rusije.
U veličanstvenom Manastiru Studenica, dočekana je visoka delegacija Ruske zagranične crkve. Ova poseta, ispunjena duhovnim značenjem i bratstvom, obogatila je duhovni život manastira i vernika koji su prisustvovali.
Delegaciju su predvodili mitropolit njujorški i istočnoamerički Nikolaj, prvojerarh Ruske zagranične crkve, u pratnji mitropolita berlinskog i nemačkog Marka, episkopa štutgartskog Jova i arhiepiskopa čikaškog Petra, zajedno sa sveštenstvom Ruske zagranične crkve. Episkop jegarski i izabrani episkop britansko-irske eparhije SPC Nektarije, pratio je poslanstvo, pružajući toplu dobrodošlicu gostima.
manastirstudenica.rs
Visoku delegaciju predvodio je prvojerarh Ruske zagranične crkve mitropolit Nikolaj
Posetu je dodatno osvetlila čudotvorna ikona Bogorodice Kurske “Znamenje”, svetinja grada Kurska i cele Rusije. Ova ikona, koja je na Spasovdanskoj litiji krsnim hodom bila proneta ulicama i trgovima prestonice, unela je blagoslov i duhovnu radost u Manastir Studenicu. Vernici su imali priliku da se poklone pred ovom svetinjom, osećajući duboku povezanost sa ruskom braćom u veri.
manastirstudenica.rs
Mitropolit Nikolaj je Manastiru Studenica darivao ikonu Svete Mučenice Jelisavete
Središnji događaj posete bila je liturgija koju je služio Mitropolit berlinski Marko, poznat kao veliki prijatelj srpskog naroda. Njegove molitve i blagoslovi ispunili su hram svetlošću i mirom, dodatno osnažujući veze između srpske i ruske pravoslavne zajednice.
Nakon liturgije, bratstvo Manastira Studenica primilo je poseban poklon od Mitropolita Nikolaja – ikonu Svete Mučenice Jelisavete, čije su mošti u ruskom manastiru u Getsimaniji, u Svetoj zemlji. Ovaj poklon simbolizuje duboku duhovnu povezanost i uzajamnu ljubav između dva naroda, podsećajući na zajedničku veru i nasleđe. Ova duhovna veza, ojačana molitvama i zajedničkim svetinjama, ostaje svetionik vere i nade za vernike obe crkve.
Postoji razlog zašto ova molitva odzvanja vekovima u srcima vernika i zašto je nazvana „molitvom nad molitvama” – otkrivamo njeno pravo značenje, skrivene dubine i zašto bez nje nijedan dan nije potpun.
Govoreći na 44. konferenciji Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), koja se trenutno održava u Rimu, Lav je istakao da Katolička crkva podržava ''sve inicijative da se okonča skandal gladi u svetu".
U vremenima krize i straha reči svetih otaca bude nadu i hrabrost – otkrivamo šta su vekovima unapred govorili o ratu, gladi, obmanama i danima kada će vera biti jedino utočište.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Ikonu koja vekovima u pravoslavnom svetu donosi čuda, doneli su velikodostojnici Ruske zagranične crkve i biće izložena u karlovačkoj Crkvi Svetog Nikolaja 15. i 16. juna, pružajući vernicima priliku da se poklone i celivaju ovu relikviju.
Pravoslavna svetinja koja već petnaest vekova čuva mošti Svete Katarine suočava se s ozbiljnom pravnom nepravdom u Egiptu, dok glasovi iz pravoslavnog sveta, UNESCO i Ujedinjenih nacija pozivaju na hitnu međunarodnu zaštitu ovog duhovnog svetionika.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.