Okupljeni u Nebeskom gradu dižu glas protiv planirane intervencije grčke policije u Manastiru Esfigmen. Pod sloganom "Pravoslavlje ili smrt" izražavaju neslaganje s najavljenom prisilnom evakuacijom bratije ove svetinje i narušavanja mira na Atosu.
Vesti koje poslednjih dana stižu sa Svete gore potresaju verne duše širom sveta. Najave o mogućem prinudnom iseljenju bratije Manastira Esfigmen od strane grčke policije izazvale su duboku zabrinutost i osećaj nelagode među pravoslavnim hrišćanima.
Uranopolis, gradić na Halkidikiju, postao je mesto okupljanja brojnih pristalica stare bratije manastira Esfigmen. Vernici iz raznih krajeva Grčke stigli su kako bi izrazili svoje protivljenje bilo kakvoj policijskoj intervenciji na Svetoj Gori. Pod sloganom "Pravoslavlje ili smrt" iskazali su jasno neslaganje s najavljenom evakuacijom monaha iz manastira i njihovog predstavništva u Karišima.
youtube/printscreen/ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ 3.32K subscribers
Protestni skup u Uranopolisu
Nova rasprava o policijskoj akciji na svetom Atosu pokrenuta je kada su u medije dospeli dokumenti upućeni Svetoj zajednici i svim manastirima, u kojem se traži podrška monaške zajednice za smeštaj velikog broja policajaca. Ovi policajci bi bili pozvani da pomognu u sprovođenju sudskih izvršitelja u zahtevu za deložaciju, kako je navedeno u dokumentu. Odluka o uklanjanju revnosnih monaha iz Manastira Esfigmen donesena je još 2002. godine, a nova bratija manastira formirana je 2005. godine. Ipak, do sada nije bilo intervencije policijskih snaga u manastirskom prostoru.
Za mnoge vernike, Sveta gora predstavlja ne samo fizičko, već i duhovno utočište. Pomisao na prisustvo policije u ovom svetom mestu izaziva duboko ogorčenje i tugu. Manastir Esfigmen, sa svojom bogatom istorijom i predanim monaškim životom, simbolizuje otpor i postojanost vere. Vernici se pitaju šta će biti s duhovnim nasledstvom i mirom svetog Atosa ukoliko dođe do prinudnog iseljenja.
youtube/printscreen/ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ 3.32K subscribers
Protestni skup u Uranopolisu
Okupljeni u Uranopolisu, vernici su u molitvi tražili mir i pravdu, nadajući se da će njihova reč dopreti do nadležnih i sprečiti ovu intervenciju. Sa suzama u očima i molitvama na usnama, poručuju da vera i pravoslavlje moraju ostati netaknuti, a monaštvo zaštićeno od svetovnih uticaja.
Ove teške i uznemirujuće vesti podsećaju nas na krhkost mira i potrebe za stalnim duhovnim budnim stanjem. Sveta gora, kao svetionik pravoslavne vere, mora ostati mesto gde se čuva i neguje duhovnost, daleko od bilo kakvih prinudnih mera koje narušavaju njen sveti mir. Vernici širom sveta nadaju se da će razum i vera nadvladati i da će Manastir Esfigmen ostati čuvar drevnih pravoslavnih vrednosti.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. godine u „Srbskom kuvaru“ jeromonaha Jerotija iz Krušedola
U besedi za petak 4. sedmice po Duhovima, vladika Nikolaj Velimirović objašnjava kako naši skriveni izbori, ma koliko delovali bezopasno, neumitno rađaju plodove koji menjaju život – i poziva nas da sejemo poslušnost, a ne bezakonje.
Upokojio se dugogodišnji profesor Bogoslovije Svetа Tri Jerarha u manastiru Krki i Karlovačkoj bogosloviji, književnik, istoričar i pedagog Svetozar Borak koji je iza sebe ostavio primer života posvećenog istini, znanju i Hristu.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Nakon što je dan "D" na Atosu prošao mirno, organizacija "Pravoslavlje ili smrt" oglasila se saopštenjem u kojem zahvaljuje svima koji su se prethodnih dana molili i poručuje da je put spasenja u pobožnosti, bratoljublju, umnožavanju dobra i umanjivanju zla.
Ovaj višedecenijski konflikt, odraz tenzije između svetovne vlasti i monaške zajednice koja nepokolebljivo brani tradicionalne vrednosti i pravoslavnu veru, doseže kulminaciju približavanjem datuma prinudnog iseljenja 1. avgusta.
Dok se nad Atonskim poluostrvom nadvija senka nasilne intervencije, bratija manastira Esfigmen priprema se za moguće sukobe s grčkom policijom, a duhovna i politička kriza prete da preoblikuju istorijski pejzaž ovog svetog mesta.
Bratija ovog manastirskog kompleksa odlučna je da odbrani ovu svetinju od prinudnog iseljenja, poručujući da su spremni na sve u slučaju pooštravanja situacije i eventualne eskalacije sukoba.
Pravoslavna svetinja koja već petnaest vekova čuva mošti Svete Katarine suočava se s ozbiljnom pravnom nepravdom u Egiptu, dok glasovi iz pravoslavnog sveta, UNESCO i Ujedinjenih nacija pozivaju na hitnu međunarodnu zaštitu ovog duhovnog svetionika.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Eparhija raško-prizrenska podnela novu krivičnu prijavu protiv Nikole Džufke, Albanca koji godinama nasilno upada u pravoslavne hramove i pokušava da ih prisvoji za svoju organizaciju, dok SPC upozorava da kosovske institucije godinama ćute na njegove napade.
Osim fizičke štetnosti, pušenje se u duhovnom smislu posmatra kao strast, odnosno zavisnost koja zarobljava čoveka i udaljava ga od unutrašnje slobode, duhovne trezvenosti, a samim tim i od Boga.