U samom srcu monaške republike Svete gore , gde mir i molitva obično vladaju, tišina preti da preraste u buru. Bratija Esfigmena, jednog od najstarijih manastira, iščekuje opsadu policije, koja nadvija senku na ovo sveto mesto. Prošle nedelje, grčka policija je zatražila posebno odobrenje za operaciju iseljenja monaha Manastira Esfigmena, opremivši se specijalnom tehnikom za ovu akciju. No, više od stotinu monaha nije ništa manje odlučno u svojoj nameri da ostanu.
Shutterstock
Manastira Esfigmen
Dokument koji je dospeo u javnost otkriva ozbiljnost situacije. Grčka vlada, preko glavnog štaba grčke policije, uputila je pismo Upravi na Svetoj gori. Pismo, koje nosi potpis zamenika direktora Jovana Caganisa, poziva na organizacionu i širu podršku za ulazak, smeštaj i kretanje policijskih snaga po celom Atoskom poluostrvu. Ovo je deo priprema za iseljenje monaha iz manastira Esfigmen, po nalogu sudskog izvršitelja.
Prema informacijama iz grčkih medija, datum policijske intervencije je 1. avgust. Tada će policija doći da izvrši nalog za iseljenje. Ovaj datum označava potencijalni početak turbulentnih dešavanja koja bi mogla preobraziti mirnu atmosferu Svete gore u nemirnu luku.
Printscreen/Youtube/ΑΠΟΚΆΛΥΨΙΣ ΙΗCΟΎ ΧΡΙCΤΟΎ
Sporna odluka grčkih vlasti dospela je u javnost
Na pitanje šta će bratija uraditi ukoliko dođe do intervencije, iguman Mefodije odgovara rečima koje odražavaju duboku posvećenost i odlučnost:
- Ovog trenutka ne mogu da odredim šta ćemo uraditi. To što ćemo mi uraditi, zavisi od toga šta će oni uraditi. Ovo je naša duhovna domovina i ovde ćemo umreti. Ako gospodin Micotakis želi da postavi snajper, neka postavi. Ako Sveti Oci dozvole da se ovakve stvari događaju na Svetoj Gori, neka to urade. Da podrže koga? Jeretika Vartolomeja koji je u masoneriji i želi da se sve religije ujedine rekao je iguman Mefodije za grčku TV Alert, u prenosu uživo sa Svete gore, koji je u nekoliko navrata prekidan zbog tehničkih problema.
Printsceen/YouTube/Filoi_Esfigmenou. com
Iguman Mefodije
Na napise u grčkim tabloidima da je monaštvo Manastira Esfigmen pozvalo Ruse da dođu i zauzmu Svetu Goru, iguman Mefodije odgovara odlučno:
- To je laž! Mi to nikad nismo rekli. Dakle, nećemo otići jer je Sveti Sava doneo ikonu iz Svete Gore, i ovde je naša domovina. Ako gospodin Micotakis želi da napravi masakr, neka uradi. Ali mi smo Grci. Patrijarh bi trebalo da podržava Grke, a ne da zove policiju.
youtube/printscreen/Filoi_Esfigmenou. com
Monasi manastira Esfigmen i grčka policija
Dok oblaci prete da se spuste na Svetu Goru, bratija Esfigmena stoji čvrsto u svojoj odluci da brani svoju duhovnu domovinu. Neizvesnost predstojećih događaja unosi dramatičan ton u svakodnevicu ovih svetih prostora, dok svet posmatra s napetim iščekivanjem. Ostaje da se vidi kako će se ova situacija razvijati i kakav će ishod doneti za Svetu Goru, sveti bastion pravoslavlja.
Episkop lipjanski i vikar patrijarha Porfirija, posetio je srpski manastir na Svetoj gori, gde je služio arhijerejsku liturgiju povodom praznika Svetog Jovana Šangajskog, podsećajući na važnost duhovne veze sa ovim svetim mestom i monaškim nasleđem Svetog Save.
Bratija ovog manastirskog kompleksa odlučna je da odbrani ovu svetinju od prinudnog iseljenja, poručujući da su spremni na sve u slučaju pooštravanja situacije i eventualne eskalacije sukoba.
Nakon što je dan "D" na Atosu prošao mirno, organizacija "Pravoslavlje ili smrt" oglasila se saopštenjem u kojem zahvaljuje svima koji su se prethodnih dana molili i poručuje da je put spasenja u pobožnosti, bratoljublju, umnožavanju dobra i umanjivanju zla.
Ovaj višedecenijski konflikt, odraz tenzije između svetovne vlasti i monaške zajednice koja nepokolebljivo brani tradicionalne vrednosti i pravoslavnu veru, doseže kulminaciju približavanjem datuma prinudnog iseljenja 1. avgusta.
Okupljeni u Nebeskom gradu dižu glas protiv planirane intervencije grčke policije u Manastiru Esfigmen. Pod sloganom "Pravoslavlje ili smrt" izražavaju neslaganje s najavljenom prisilnom evakuacijom bratije ove svetinje i narušavanja mira na Atosu.
Bivši grčki ministar, general Alkivijadis Stefanis, želi da reši goruće probleme – od klimatske krize i prekomernog verskog turizma do višedecenijske pobune monaha Manastira Esfigmen i uticaja stranih sila.
Narodno predanje kaže da su u Crkvi Rođenja Presvete Bogorodice, u Vrnjačkoj Banji, mošti Svetog Save zanoćile prilikom premeštanja iz Bugarske.
Neobičan prikaz mladog Isusa Hrista jedinstven je u svetu i nalazi se u crkvi u steni, nedaleko od Pirota. U želji da vide redak prikaz Bogočoveka, brojni vernici dolaze upravo tu.
Manastir Rajinovac predstavlja mesto izuzetne lepote i duhovnog mira, na koje su ponosni lokalni stanovnici, a u svetinju hrle iz svih delova Srbije.
Beogradska svetinja je mesto gde počivaju posmrtni ostaci kralja Aleksandra i kraljice Drage, čijim ubistvom je ugašena dinastija. U njenoj kripti se osim tela ubijenog para nalaze i posmrtni ostaci drugih članova dinastije Obrenović i sveštenstva, koje je službovalo u crkvi.
Tokom liturgije, iz ikone Gospoda Hrista, koju su hodočasnici darovali kao izraz podrške i ljubavi, počelo je da teče sveto miro. Ovaj čudesni događaj, koji vernici tumače kao Božiji znak, izazvao je snažne emocije među okupljenim narodom.
Izvori posvećeni Prepodobnoj mati Paraskevi privlače vernike i znatiželjnike svojim lekovitim svojstvima i blagorodnom energijom, a predstavljaju mesta gde se vera i priroda skladno prepliću.
Manastir Pavlovac, koji se nalazi u selu Koraćici kraj Pavlovačkog potoka, po kome je i dobio ime, je sveto mesto u kojem je Arsenije Čarnojević služio jednu od poslednjih liturgija.
Ono što posebno treba naglasiti jeste da SPC u isto vreme nije poklonila MPC sve one srpske svetinje i manastire, koje su gradili srpski vladari u istoriji. Tomosom o autokefaliji MPC te svetinje nisu poklonjene, kao što pojedini zlonamerni ili pak neznaveni ljudi komentarišu, već su dati na upotrebu, a to su dve suštinski različite pravne formulacije, istakao je arhimandrit Petar (Dragojlović).
Tokom liturgije, iz ikone Gospoda Hrista, koju su hodočasnici darovali kao izraz podrške i ljubavi, počelo je da teče sveto miro. Ovaj čudesni događaj, koji vernici tumače kao Božiji znak, izazvao je snažne emocije među okupljenim narodom.
Mitla (u prevodu "mesto mrtvih"), bio je grad u južnom Meksiku poznat po povezanosti s Pitaom Bezelaom, zapotečkim bogom smrti, a upravo tu se nalazi Crkva Svetog Pavla, ispod koje se proteže podzemni splet hodnika.
Priča o luksuznom vozilu, koje je privuklo pažnju meštana mioničkog kraja, dovela je do nesporazuma i pogrešnih predstava o životu monaha. Jeromonah Arsenije razjasnio je situaciju, pozivajući na smirenost i oprez u prosuđivanju.