Dok se nad Atonskim poluostrvom nadvija senka nasilne intervencije, bratija manastira Esfigmen priprema se za moguće sukobe s grčkom policijom, a duhovna i politička kriza prete da preoblikuju istorijski pejzaž ovog svetog mesta.
U samom srcu monaške republike Svete gore, gde mir i molitva obično vladaju, tišina preti da preraste u buru. Bratija Esfigmena, jednog od najstarijih manastira, iščekuje opsadu policije, koja nadvija senku na ovo sveto mesto. Prošle nedelje, grčka policija je zatražila posebno odobrenje za operaciju iseljenja monaha Manastira Esfigmena, opremivši se specijalnom tehnikom za ovu akciju. No, više od stotinu monaha nije ništa manje odlučno u svojoj nameri da ostanu.
Shutterstock
Manastira Esfigmen
Dokument koji je dospeo u javnost otkriva ozbiljnost situacije. Grčka vlada, preko glavnog štaba grčke policije, uputila je pismo Upravi na Svetoj gori. Pismo, koje nosi potpis zamenika direktora Jovana Caganisa, poziva na organizacionu i širu podršku za ulazak, smeštaj i kretanje policijskih snaga po celom Atoskom poluostrvu. Ovo je deo priprema za iseljenje monaha iz manastira Esfigmen, po nalogu sudskog izvršitelja.
Prema informacijama iz grčkih medija, datum policijske intervencije je 1. avgust. Tada će policija doći da izvrši nalog za iseljenje. Ovaj datum označava potencijalni početak turbulentnih dešavanja koja bi mogla preobraziti mirnu atmosferu Svete gore u nemirnu luku.
Printscreen/Youtube/ΑΠΟΚΆΛΥΨΙΣ ΙΗCΟΎ ΧΡΙCΤΟΎ
Sporna odluka grčkih vlasti dospela je u javnost
Na pitanje šta će bratija uraditi ukoliko dođe do intervencije, iguman Mefodije odgovara rečima koje odražavaju duboku posvećenost i odlučnost:
- Ovog trenutka ne mogu da odredim šta ćemo uraditi. To što ćemo mi uraditi, zavisi od toga šta će oni uraditi. Ovo je naša duhovna domovina i ovde ćemo umreti. Ako gospodin Micotakis želi da postavi snajper, neka postavi. Ako Sveti Oci dozvole da se ovakve stvari događaju na Svetoj Gori, neka to urade. Da podrže koga? Jeretika Vartolomeja koji je u masoneriji i želi da se sve religije ujedine rekao je iguman Mefodije za grčku TV Alert, u prenosu uživo sa Svete gore, koji je u nekoliko navrata prekidan zbog tehničkih problema.
Printsceen/YouTube/Filoi_Esfigmenou. com
Iguman Mefodije
Na napise u grčkim tabloidima da je monaštvo Manastira Esfigmen pozvalo Ruse da dođu i zauzmu Svetu Goru, iguman Mefodije odgovara odlučno:
- To je laž! Mi to nikad nismo rekli. Dakle, nećemo otići jer je Sveti Sava doneo ikonu iz Svete Gore, i ovde je naša domovina. Ako gospodin Micotakis želi da napravi masakr, neka uradi. Ali mi smo Grci. Patrijarh bi trebalo da podržava Grke, a ne da zove policiju.
youtube/printscreen/Filoi_Esfigmenou. com
Monasi manastira Esfigmen i grčka policija
Dok oblaci prete da se spuste na Svetu Goru, bratija Esfigmena stoji čvrsto u svojoj odluci da brani svoju duhovnu domovinu. Neizvesnost predstojećih događaja unosi dramatičan ton u svakodnevicu ovih svetih prostora, dok svet posmatra s napetim iščekivanjem. Ostaje da se vidi kako će se ova situacija razvijati i kakav će ishod doneti za Svetu Goru, sveti bastion pravoslavlja.
Episkop lipjanski i vikar patrijarha Porfirija, posetio je srpski manastir na Svetoj gori, gde je služio arhijerejsku liturgiju povodom praznika Svetog Jovana Šangajskog, podsećajući na važnost duhovne veze sa ovim svetim mestom i monaškim nasleđem Svetog Save.
Bratija ovog manastirskog kompleksa odlučna je da odbrani ovu svetinju od prinudnog iseljenja, poručujući da su spremni na sve u slučaju pooštravanja situacije i eventualne eskalacije sukoba.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. godine u „Srbskom kuvaru“ jeromonaha Jerotija iz Krušedola
U besedi za petak 4. sedmice po Duhovima, vladika Nikolaj Velimirović objašnjava kako naši skriveni izbori, ma koliko delovali bezopasno, neumitno rađaju plodove koji menjaju život – i poziva nas da sejemo poslušnost, a ne bezakonje.
Upokojio se dugogodišnji profesor Bogoslovije Svetа Tri Jerarha u manastiru Krki i Karlovačkoj bogosloviji, književnik, istoričar i pedagog Svetozar Borak koji je iza sebe ostavio primer života posvećenog istini, znanju i Hristu.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Nakon što je dan "D" na Atosu prošao mirno, organizacija "Pravoslavlje ili smrt" oglasila se saopštenjem u kojem zahvaljuje svima koji su se prethodnih dana molili i poručuje da je put spasenja u pobožnosti, bratoljublju, umnožavanju dobra i umanjivanju zla.
Ovaj višedecenijski konflikt, odraz tenzije između svetovne vlasti i monaške zajednice koja nepokolebljivo brani tradicionalne vrednosti i pravoslavnu veru, doseže kulminaciju približavanjem datuma prinudnog iseljenja 1. avgusta.
Okupljeni u Nebeskom gradu dižu glas protiv planirane intervencije grčke policije u Manastiru Esfigmen. Pod sloganom "Pravoslavlje ili smrt" izražavaju neslaganje s najavljenom prisilnom evakuacijom bratije ove svetinje i narušavanja mira na Atosu.
U Kareji je obavljena rotacija članova Svete Epistasije, uz prisustvo visokih grčkih zvaničnika, dok se najavljena poseta premijera Micotakisa pretvara u priliku za otvorene kritike monaha zbog zanemarene seizmičke pretnje koja ugrožava Atos.
Pravoslavna svetinja koja već petnaest vekova čuva mošti Svete Katarine suočava se s ozbiljnom pravnom nepravdom u Egiptu, dok glasovi iz pravoslavnog sveta, UNESCO i Ujedinjenih nacija pozivaju na hitnu međunarodnu zaštitu ovog duhovnog svetionika.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Eparhija raško-prizrenska podnela novu krivičnu prijavu protiv Nikole Džufke, Albanca koji godinama nasilno upada u pravoslavne hramove i pokušava da ih prisvoji za svoju organizaciju, dok SPC upozorava da kosovske institucije godinama ćute na njegove napade.
Osim fizičke štetnosti, pušenje se u duhovnom smislu posmatra kao strast, odnosno zavisnost koja zarobljava čoveka i udaljava ga od unutrašnje slobode, duhovne trezvenosti, a samim tim i od Boga.