Josep LAGO / AFP / ProfimediaCrkva svetog Roma de Sau
Iako su kiše bile dobrodošle zbog suše, one su donijele i poplave koje su uzrokovale evakuacije i štetu u zajednicama širom zemlje
Crkva svetog Roma de Sau, stara gotovo 1.000 godina, ponovo je potopljena u rezervoaru Sau u Španiji, nakon što su obilne kiše pomogle da se napune ključni resursi vode u zemlji, koja je mesecima bila suočena sa sušom.
Crkva je izgrađena u 11. veku, ali je potopljena 1962. godine prilikom izgradnje rezervoara Sau, smeštenog u severoistočnom delu Španije, oko 70 kilometara severno od Barselone. Tokom suše, kada je rezervoar gotovo prazan, crkva je postajala vidljiva, a posetitelji su mogli šetati do nje. To se dešavalo nekoliko puta u poslednjim godinama, uključujući kraj 2024. i početak 2025. godine.
Josep LAGO / AFP / Profimedia
Crkva svetog Roma de Sau
Međutim, nakon promene vremena i obilnih padavina u martu, rezervoar se ponovo napunio, potapajući crkvu.
- Impresivno je kako se rezervoar potpuno promenio. Lično, više volim da ga vidim u punom kapacitetu, jer voda je život - izjavio je Hordi Bonih, sused iz Barselone, za katalonske novine.
Iako su kiše bile dobrodošle zbog suše, one su donele i poplave koje su uzrokovale evakuacije i štetu u zajednicama širom zemlje. Ovaj mart postao je najkišovitiji u Madridu od početka evidencije, u 1890-im godinama.
Josep LAGO / AFP / Profimedia
Crkva svetog Roma de Sau
Međutim, iako je suša donekle ublažena, još uvek nije došlo do potpunog oporavka, a za potpunu stabilizaciju potrebne su dodatne padavine.
-Izašli smo iz suše, ali to ne znači da imamo ogromnu količinu vode - rekao je Ruben del Campo za AP.
-Španija je zemlja u kojoj resursi vode nikada nisu obilni.
Sveta Ksenija Petrogradska je, kroz svoj podvig jurodivosti i čudotvorstva, tajno doprinosila izgradnji crkve Smolenske majke Božije, noseći cigle noću, što su radnici otkrili tek kada su je zatekli pri tom činu, a njen dar prozorljivosti i čuda i dalje pomažu ljudima u nevolji.
Situacija je sada pod kontrolom u većini gradova i opština Republike Srpske. Ukinute su vanredne mere i u gotovo svim opštinama situacija se normalizuje.
Upokojio se dugogodišnji profesor Bogoslovije Svetа Tri Jerarha u manastiru Krki i Karlovačkoj bogosloviji, književnik, istoričar i pedagog Svetozar Borak koji je iza sebe ostavio primer života posvećenog istini, znanju i Hristu.
Jelena Georgijevna, izdanak velikih dinastija, ostavila je plemićke titule i raskošne palate da bi pronašla unutrašnji mir, pokorivši se Božjoj volji kroz nevolje, porodične tragedije i neugaslu duhovnu žeđ u dalekoj zemlji.
Eparhija raško-prizrenska podnela novu krivičnu prijavu protiv Nikole Džufke, Albanca koji godinama nasilno upada u pravoslavne hramove i pokušava da ih prisvoji za svoju organizaciju, dok SPC upozorava da kosovske institucije godinama ćute na njegove napade.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Pravoslavna svetinja koja već petnaest vekova čuva mošti Svete Katarine suočava se s ozbiljnom pravnom nepravdom u Egiptu, dok glasovi iz pravoslavnog sveta, UNESCO i Ujedinjenih nacija pozivaju na hitnu međunarodnu zaštitu ovog duhovnog svetionika.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Osim fizičke štetnosti, pušenje se u duhovnom smislu posmatra kao strast, odnosno zavisnost koja zarobljava čoveka i udaljava ga od unutrašnje slobode, duhovne trezvenosti, a samim tim i od Boga.
Na praznik srpskog jedinstva, episkop osječkopoljski i baranjski poručio da lažne vrednosti kao otrov razaraju narod, udaljavajući ga od Hrista i večnog smisla života.