Crkve i manastiri 02.05.2025 | 15:14

VASKRSLA IZ PEPELA SVETINJA KOJU SU ZABRANJIVALI, SKRNAVILI, OPTUŽIVALI ZA RAZDOR: Otac Jovan svedoči o izazovima tokom obnove crkve na Rumiji

Slika Autora
Izvor: religija.rs
Autor: Saša Tošić
VASKRSLA IZ PEPELA SVETINJA KOJU SU ZABRANJIVALI, SKRNAVILI, OPTUŽIVALI ZA RAZDOR: Otac Jovan svedoči o izazovima tokom obnove crkve na Rumiji
SPC

Hram Svete Trojice na Rumiji uoči jubileja zasijao u punom sjaju, nastavljajući i dalje da okuplja vernike, uprkos pokušajima da bude izbrisana iz narodne svesti. Paroh barski, otac Jovan Plamenac, svedoči o liturgiji, grafitima mržnje i bebi hodočasniku koja je donela novu nadu.

Na samom vrhu Rumije, planine koja gordo izranja iznad primorja, stoji crkva Svete Trojice – svetinja koja je živi svedok vere, zaveta i stradanja naroda koji je kroz vekove hodio stazama Svetog Jovana Vladimira. Ove godine ona slavi dve decenije od svoje obnove – dve decenije od trenutka kada je na kamen zaveta položen hram molitve.

Naime, prema predanju, originalna crkva na Rumiji potiče iz vremena Svetog Jovana Vladimira, početkom 11. veka. Smatra se da su je Osmanlije srušile 1571. godine tokom osvajanja Bara. Od tada je postojao običaj da vernici tokom Trojičindanske litije iznose kamenje na vrh planine, verujući da će, kada se sakupi dovoljno kamenja, crkva biti obnovljena.

Uoči Vidovdana 2005. godine, crkva je obnovljena na inicijativu mitropolita Amfilohija. Izgrađena je od metala i za samo 12 dana postavljena na vrh Rumije uz pomoć helikoptera Vojske Srbije i Crne Gore. Ovaj čin izazvao je različite reakcije u crnogorskoj javnosti, uključujući i rasprave u Evropskom parlamentu. Crkva je ponovo oskrnavljena 2008. godine, kada su na njoj osvanuli grafiti UČK i Ovo je Albanija, a sada – povodom jubileja obnove – zasijala je ponovo u svom punom sjaju.

Printscreen/YouTube/ЦРКВЕНА ОПШТИНА БАР
Paroh barski, protojerej Jovan Plamenac

 

Ovaj jubilej ne slavi se uz svetla reflektora, već uz tihu radost u srcima vernih, uz liturgiju i ruke koje, i posle dvadeset godina, brižno čiste i farbaju crkvu da zablista – u svoj svojoj lepoti, kako svedoči protojerej Jovan Plamenac, paroh barski.

– Juče smo u ovoj crkvi odslužili redovnu jednomesečnu liturgiju, a potom je prefarbali, tako da je sinula u svoj svojoj lepoti – istakao je otac Jovan, prenosi zvanični sajt Mitropolije crnogorsko-primorske.

Ali lepota ove crkve nije samo u njenoj spoljašnjosti. Ona je lepota zaveta ispunjenog od naroda koji je, bez obzira na sve podeljenosti, vekovima verovao da će se crkva vratiti na vrh Rumije. I vratila se – no ne bez protivljenja.

– Rumijska crkva je, po svoj prilici, najoklevetanija crkva na svetu – izjavljuje otac Jovan i podseća da su u prethodnim decenijama uporno plasirane laži kako obnova ove svetinje narušava međuverski sklad. On oštro demantuje te tvrdnje:

– Obnova crkve Svete Trojice je ispunjenje zaveta predaka naroda podrumijskog kraja tri konfesije da crkva bude vraćena na vrh Rumije.

Verujući u smisao, nadu i veru, naši preci su na Trojičindan nosili kamenje na vrh planine, u litiji koju je predvodio pravoslavni sveštenik, zajedno sa članovima porodice Andrović, čuvarima krsta Svetog Jovana Vladimira. Taj tihi podvig bio je više od običaja – bio je molitva u pokretu, svedočanstvo vernosti svetinji.

SPC
Crkva Svete Trojice na Rumiji, pre i posle farbanja i vraćanja starog sjaja

 

Kada je zavet ispunjen i crkva obnovljena, eruptirala je mržnja.

– Kao čir, kao vulkan, prokuljalo je zlo mržnje Crnom Gorom – kaže otac Jovan i podseća da su grafiti poput UČK i Ovo je Albanija bili ispisivani po svetinji – verovatno delo onih koji su, kaže, hteli da izazovu još dublje podele.

Ipak, crkva Svete Trojice se ne da.

– Kao da su je bezočne klevete očvrsle, živi svoj divni život – poručuje otac Jovan.

Svakog meseca u njoj se služi liturgija. Na poslednjoj službi, održanoj uprkos radnom danu, sabralo se 37 vernika. Polovina njih ostala je da pomogne u uređenju svetinje – među njima i dva mladića koji nisu ni znali da će se raditi, ali su, vođeni duhom, ostali da pomognu.

Jedan poseban trenutak te liturgije obeležila je beba – najmlađi rumijski hodočasnik.

– Juče je na liturgiji na Rumiji bila i beba koja puni 15 meseci, izvesno najmlađi rumijski hodočasnik. Otac joj je Čeh, a majka Srpkinja iz Loznice – svedoči otac Jovan.

Na Rumiji, na visinama iznad ljudskih spletki i prolaznih režima, crkva i dalje svedoči da vera ne podleže zaboravu, niti mržnji. Ona se obnavlja molitvom, ljubavlju i kamenom zaveta – sve dok se, iznova i iznova, u njoj prinosi služba Bogu i dok koraci hodočasnika ne prestaju da odjekuju stazama ka svetinji.