Na praznik Cveti, rano ujutru, meštani mostarskog naselja Raštani doživeli su šokantan prizor – Crkva Svetog velikomučenika Prokopija, koju su izgradili pre samo dve godine u mesnom pravoslavnom groblju, bila je obijena i oskrnavljena. Nažalost, ovo nije izolovan slučaj u Mostaru, gde pravoslavne crkve često postaju mete vandala, ali je bol i tuga koju su osetili ljudi ovog naselja nezamisliva.
Sveštenik Nebojša Radić, koji je predvodio izgradnju ove crkve, bio je očajan kada je zatekao razaranje svetinje koju su s ljubavlju podigli.
– Grozan osećaj. Meštani su pre dve godine podigli ovu crkvu, svojim novcem, trudom i zalaganjem. Crkva je tek oslikana, a sada su oskrnavljene freske, otkinute lampe, isprane freske svetaca. Odnete su mesingane lampe, Jevanđelje, kandila, pa čak i novac. Svi smo duboko tužni zbog ovoga – rekao je sveštenik Radić, ne skrivajući koliko mu je teško što gleda uništenje nečega što je narod s verom zidao.
Zajedno s meštanima, nada se da ovo nije čin mržnje ili nacionalne netrpeljivosti.
– Nadam se da ovo nije usmereno protiv nas, da ovo nisu nikakve poruke, već da su u pitanju sitni lopovi. Mada se pitam: šta će nekome Jevanđelje ili kandila koja su ukradena – dodao je sveštenik, pozivajući policiju da što pre pronađe počinioce, prenosi portal nezavisne.com.
Meštanin Saša Kiner, koji je jutros otvorio crkvu, nije mogao da sakrije šok.
– Kada smo ušli, zatekli smo užasan prizor. Sve je bilo razbacano, oskrnavljeno. Ulje iz kandila bilo je proliveno, ikone na podu. Obijen je prozor i kroz njega su ušli. Odneseni su Jevanđelje, dva kandila, svetiljke, novac. Grozan osećaj – opisuje Kiner, čiji su očaj i tuga neskriveni.
Branislav Savić, još jedan meštanin, došao je da upali sveće za pokoj duša svojih bližnjih i zatekao isto.
– Jadno i žalosno je da se ovako nešto dešava u današnje vreme, pored svih nedaća koje su zadesile sva tri naroda u dolini Neretve. Nadamo se da ovo nije urađeno iz mržnje i usmereno protiv Srba, već da je u pitanju koristoljublje. Očekujemo da će policija pronaći i kazniti počinioce – rekao je Savić, prenosi portal nezavisne.com.
Ovaj vandalizam nije samo fizičko uništavanje crkve – on je udar na zajednicu, na veru i na sve ono što predstavlja duhovnu i kulturnu baštinu ovog naroda. Zbog činjenice da su pravoslavne crkve u Mostaru već duži period na meti vandala, pozornost policije na rasvetljavanje ovog i sličnih slučajeva postaje još važnija.
Nažalost, ni veliki napad na Sabornu crkvu Svete Trojice iz decembra 2022. godine nije razjašnjen. Tada su pokidani kablovi u zvoniku, ostavljajući crkvu u mraku, zvona su prestala da zvone, a satovi su stali. Nema sumnje da ni tada nisu postojali motivi koristoljublja, već se sumnjalo na prisustvo dubljih namera.
Ovaj tužni događaj nas opominje koliko je važno da čuvamo svoju veru, svoje hramove i svoju istoriju. Iako se mnogi nadaju da je ovaj čin samo posledica sitnog kriminala, ne možemo da ne postavimo pitanje: dokle će naši hramovi biti izloženi vandalizmu? Dokle ćemo biti svedoci skrnavljenja svetinja koje su naš narod vekovima nosile, čuvale i izgrađivale? Ta pitanja odzvanjaju u srcima svih pravoslavnih vernika, a odgovori – iako još nepoznati – moraju doći.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Predlog Zakona o grobljima izazvao je strah i tugu među preostalim Srbima u Hrvatskoj – ukoliko bude usvojen, spomenici sa ćiriličnim natpisima i pravoslavnim simbolima moći će da se uklanjaju kao „neprimereni“.
U srcu hrama, dok traje Veliki post, dogodila se krađa koja je potresla vernike – u Minhenu je ukraden novac namenjen za dijalizu Marka Sekulića iz Užica.
Televizijsko lice, influenserka i DJ Marija Antona objavila je fotografije sa stepeništa hrama Blagoveštenja uz pobožne poruke, ali njeno modno izdanje ispred hrama pokrenulo je lavinu osuda i otvorilo pitanje granica poštovanja prema svetom prostoru.