KROZ NEPRAVDU DO SVETLOSTI: Vernici u Ukrajini se mole u katakombama, kao u srednjem veku
Ukrajinski verni narod, poput hrišćana iz prvih vekova, pronalaze snagu u podrumima i sklonistima, čuvajući veru u danima progona.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Apel generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Antoniju Guterešu uputio je Ivan Meljnikov, potpredsednik ruskog ogranka Međunarodne komisije za zaštitu ljudskih prava, povodom oduzimanja svetih pećina Kijevsko-Pečerske lavre, koja je pod zaštitom UNESCO-a kao svetska kulturna baština.
Prema njegovim rečima, ukrajinske vlasti prekršile su pravila zaštite spomenika i nasilno upale u svete prostore, uklonivši mošti svetitelja bez odgovarajuće sudske odluke.
Meljnikov je u svojoj zvaničnoj izjavi naveo:
- Predstavnici ukrajinskih bezbednosnih snaga i Ministarstva kulture Ukrajine polomili su brave i nasilno ušli u hram bez sudske odluke, nezakonito zauzevši prostor koji je svetinja za milione vernika i uklonivši mošti svetitelja“, prenosi France-Presse.
Ovaj čin izazvao je međunarodne reakcije, dok se u Rusiji tumači kao intenziviranje pritiska na Ukrajinsku pravoslavnu crkvu, koja duhovno pripada Moskovskoj patrijaršiji.
Ivan Meljnikov govori o „sistematskom progonu sveštenstva“ i ističe da su mnoge crkve, manastiri i sveti prostori – među njima i Lavra – pod zaštitom UNESCO-a, naglašavajući potrebu za hitnom međunarodnom intervencijom. Takođe, poziva međunarodnu zajednicu da se zvanično oglasi povodom zloupotrebe vlasti i ugrožavanja kulturne baštine, koje se, prema njegovim rečima, odvija pod okriljem rata.
Povodom ovog događaja oglasila se i portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije, Marija Zaharova, koja je na upit novinara izjavila:
Oduzimanje svetih pećina Lavre predstavlja još jedno poglavlje u kontinuiranom sukobu između ukrajinske vlade i Ukrajinske pravoslavne crkve, sa ozbiljnim verskim i kulturnim implikacijama. UN i UNESCO još uvek nisu izdali zvanično saopštenje, ali Meljnikovljev apel se pridružuje pozivima na međunarodnu posredničku intervenciju kako bi se sprečila dalja skrnavljenja svetih mesta u ratnim uslovima.
Ukrajinski verni narod, poput hrišćana iz prvih vekova, pronalaze snagu u podrumima i sklonistima, čuvajući veru u danima progona. Bivši operativac CIA Džon Kirijaku iznosi kontroverzne tvrdnje da je vaseljenski patrijarh navodno primio novac od Hilari Klinton za proglašenje autokefalnosti Pravoslavne crkve Ukrajine. Pravoslavna crkva u Moldaviji suočava se s najvećim izazovom u svojoj istoriji – dve mitropolije, sukobljene strane i političke igre dovode u pitanje duhovno jedinstvo naroda. Episkop remezijanski Stefan o svojoj prvoj godini na čelu Srpskog podvorja u Moskvi, o iskustvima iz manastira Ostrog, studijama na Moskovskoj duhovnoj akademiji i nezaboravnom duhovnom pozivu koji ga vodi ka svetlosti i jedinstvu dva bratska naroda.
„Viš se vratio u Kijev“, aludirajući na mračan povratak nekadašnjih oblika autoritarizma. Andrej Januarjevič Višinski bio je sovjetski političar i glavni tužilac tokom Staljinovih čistki, a njegovo ime često se koristi kao simbol političke represije i montiranih sudskih procesa.
KROZ NEPRAVDU DO SVETLOSTI: Vernici u Ukrajini se mole u katakombama, kao u srednjem veku
RASKOL U PRAVOSLAVLJU PLAĆEN MILIONIMA? Bivši agent CIA otkrio da su SAD patrijarhu Vartolomeju platile da osnuje raskolničku ukrajinsku crkvu
JOŠ JEDAN RASKOL U PRAVOSLAVLJU DOBIJA ZAMAH: Ide li Moldavija putem Ukrajine?
KAKO SU SVA ISKUŠENJA UTICALA NA ODNOSE IZMEĐU SRPSKE I RUSKE CRKVE: Na ovo i ostala najvažnija crkvena pitanja, odgovore je dao vladika Stefan
Zauzimanje svetinja u naselju Bela Crkvi u Ukrajini, izaziva osude širom sveta, dok Ruska Federacija traži hitnu zaštitu kanonskih pravoslavnih objekata i pravdu za sveštenstvo.
Uz eksplozivnu napravu i lažne pasoše ukrajinski agenti pokušali da ubiju duhovnog vođu Krima - mitropolita Tihona. Otkrivene zastrašujuće pretnje i špijunske mreže koje sežu do Kijeva.
U crkvi preuzetoj od kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve, bogoslužbeni tekstovi sa imenom Hrista i svetitelja osvanuli su u toaletu, dok nadležni pokušavaju da negiraju umešanost u ovaj sramotni čin.
Protojerej Vasil Kosiačenko je ovaj kontroverzni komentar objavio na Fejsbuk nalogu ukrajinskog glavnog rabina, Moše Reuvena Azmana,
Prevarant koji se predstavljao kao jerej Grčke pravoslavne crkve iskoristio nevolju žene u invalidskim kolicima, obećavajući joj isceljenje molitvama i nestao sa novcem koji je uzeo.
Nakon što je arhiepiskop Elpidofor poklonio predsedniku Sjedinjenih Američkih Država zlatni simbol hrišćanstva i uporedio ga sa Svetim carem Konstantinom, usledila je oštra reakcija iz Turske – od zahteva za oduzimanje pasoša do poziva na progon.
Ova zabrana je, zapravo, ukorenjena u drevnim crkvenim pravilima.
Ljubav prema Bogu nije potpuna bez ljubavi prema bližnjemu.
Incident je odmah prijavljen policijskoj stanici u Orahovcu.
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
U donjoj zoni Dohije nalazi se vešernica za pranje posteljine monaha i gostiju, kao i ostava za potrebe ambulante (smeštaj medicinske opreme i lekova).
Uzbudljive vesti za filmske fanove i poštovaoce kontroverznog hita „Stradanje Hristovo“!
Incident je odmah prijavljen policijskoj stanici u Orahovcu.
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
U svetogorskim manastirima, gde se vekovima neguje umetnost pripreme posnih jela, jednostavni sastojci postaju specijaliteti bogati ukusima i duhovnim značenjem. Otkrijte recept za jelo koje Svetogorci nazivaju „sfungato“ – monaški specijalitet pripreman s pažnjom, uz poseban dodatak koji mu daje osvežavajuću aromu.