MIRNO DOČEKALI NAORUŽANE ARAPE, KAO JAGANJCI VUKOVE: Danas su Prepodobni oci ubijeni u manastiru Svetog Save Osvećenog
Ovaj slavni manastir, posećivan i od svetog Save srpskog i obdaren od nekoliko vladara srpskih i dan-danas postoji.
Stihovi koje je iznedrio svetitelj, srednjovekovni srpski vladar Stefan Lazarević, predstavljaju jedinstveno poetsko delo koje spaja hrišćansku pobožnost, viteštvo i umetnost, noseći univerzalnu poruku o ljubavi, toleranciji i praštanju koja ostaje relevantna i u današnjem svetu.
U svetu srpske književnosti i duhovnosti, pesma Slovo ljubve despota Stefana Lazarevića zauzima posebno mesto kao svetionik ljubavi, vere i nade. Ovaj izuzetni književni dragulj, nastao u doba srednjovekovne Srbije, odražava ne samo lični izraz autora već i duboko ukorenjene vrednosti pravoslavne vere i kulture. Kroz vekove, Slovo ljubve je ostalo neizbrisivo urezano u kolektivnu svest srpskog naroda, služeći kao inspiracija za generacije vernika i ljubitelja književnosti.
Stefan Lazarević, poznat i kao Stefan Visoki, bio je despot Srbije od 1402. do 1427. godine. Sin slavnog kneza Lazara, nasledivši očevu mudrost i hrabrost, Stefan je uspešno vodio Srbiju kroz turbulentne periode, postavši jedan od najvažnijih vladara u srpskoj istoriji. Pored svojih vojnih i političkih postignuća, nasledivši dar za pisanje od svoje majke, kneginje Milice, Stefan je bio i izuzetan književnik, čija dela svedoče o njegovoj dubokoj pobožnosti i književnoj veštini.
Slovo ljubve je napisano u obliku pisma, a odiše ljubavlju i brigom, ne samo svetovnom već i duhovnom, hrišćanskom, naglašavajući ljubav kao temeljnu vrednost života. Inspirisan svetopisamskim učenjima, Stefan u svojoj pesmi iznosi važnost ljubavi kao božanske sile koja povezuje sve ljude. Do sada su tumači naveli tri moguće osobe kojima je Slovo ljubve posvećeno: brata Vuka sa kojim je Stefan bio u sukobu, sestru Oliveru koja je boravila u haremu turskog sultana Bajazita i verenicu Jelenu od koje je zbog ratnih prilika bio odvojen.
U staroslovenskom jeziku, „слово“ (slovo) znači "reč" ili "govor", a „любве“ (ljubve) dolazi od reči „любовь“ (ljubovь), što znači "ljubav". Dakle, u kontekstu naslova pesme „Slovo ljubve“, to bi značilo "Reč o ljubavi" i ukazuje da je pesma posvećena razmatranju i izražavanju pojma ljubavi kao centralne teme.
Srpska pravoslavna crkva u Slovu ljubve vidi više od književnog dela; ona ga doživljava kao molitvu i meditaciju o suštini hrišćanske ljubavi. Stefanova pesma podseća na apostola Pavla i njegovo Pismo Korinćanima, gde je ljubav opisana kao „najveća od svih vrlina“. Stefanov stih „ljubav trpi sve, ljubav sve prašta, ljubav nikad ne prestaje“ odjekuje vekovima, prenoseći poruku mira i božanske ljubavi.
„Slovo ljubve“ je neodvojivi deo srpske kulturne baštine. Kroz ovu pesmu, Stefan Lazarević je uspeo da spoji elemente viteštva, hrišćanske pobožnosti i književnog stvaralaštva, stvarajući delo koje nadilazi vreme i prostor. Pesma je inspirisala mnoge srpske pesnike, umetnike i teologe, ostavljajući dubok trag u srpskoj kulturi i duhovnosti.
Danas, Slovo ljubve ostaje relevantno i u savremenom kontekstu. Njegova univerzalna poruka o ljubavi, toleranciji i praštanju pruža utehu i inspiraciju u svetu prepunom izazova i konflikata. Pesma nas podseća na važnost duhovnih vrednosti i poziva na obnovu ljubavi i saosećanja u našim životima.
Slovo ljubve Stefana Lazarevića je više od pesme; ono je večni himan ljubavi i duhovnosti. Kroz vekove, ova pesma nastavlja da inspiriše, poučava i vodi, ostajući putokaz na putu vere i ljubavi. Njena poruka je jasna i bezvremena: ljubav je najveća sila koja povezuje ljude i vodi ih ka božanskoj istini.
Slovo ljubve
Stefan despot, Leto i proleće Gospod sazda, Ovo sve, ipak, Varanje nikakvo u ljubavi mesta nema. Oštro nekako i bistrotečno Ljubav David lepo ukrašava, Uzljubite ljubav, Bejasmo zajedno i jedan drugom blizu, Vetrovi da se s rekama sukobe, Eda bi se opet sastavili,
najslađemu i najljubaznijemu,
i od srca moga nerazdvojnome,
i mnogo, dvostruko željenome,
i u premudrosti obilnome,
carstva mojega iskrenome,
(ime rekavši),
u Gospodu ljubazan celiv,
ujedno i milosti naše,
neoskudno darovanje.
kao što i psalmopevac reče,
i u njima krasote mnoge:
pticama brzo, veselja brzo preletanje,
i gorama vrhove,
i lugovima prostranstva,
i poljima širine;
i vazduha tananog
divnim nekim talasima brujanje:
i zemaljske daronose
od mirisnih cvetova, i travnosne;
ali i same čovekove prirode
obnavljanje i veselost
dostojno ko da iskaže?
i druga čudna dela Božja,
koja ni oštrovidni um
sagledati ne može,
ljubav prevazilazi.
I nije čudo,
jer Bog je ljubav,
kao što reče Jovan sin gromov.
Jer Kain, ljubavi tuđ, Avelju reče:
„Iziđimo u polje“.
ljubavi je delo,
vrlinu svaku prevazilazi.
rekavši: „Kao miro na glavu,
što silazi na bradu Aronovu,
i kao rosa aermonska,
što na gore silazi Sionske“.
mladići i devojke,
za ljubav prikladni;
ali pravo i nezazorno,
da mladićstvo i devstvo ne povredite,
kojim se priroda naša
Božanskoj prisajedinjuje,
da Božanstvo ne uznegoduje.
Jer apostol reče:
„Duha Svetoga Božjega ne rastužujte,
Kojim se zapečatiste
javno u krštenju“.
bilo telom ili duhom,
no da li gore, da li reke
razdvojiše nas,
David da reče: „Gore Gelvujske,
da ne siđe na vas ni dažd, ni rosa,
jer ne sačuvaste Saula,
ni Jonatana“!
O bezloblja Davidova,
čujte, carevi, čujte!
Saula li oplakuješ, nađeni?
Jer nađoh, reče Bog,
čoveka po srcu mome.
i da isuše,
kao za Mojsija more,
kao za Isusa sudije,
ćivota radi Jordan.
i videli se opet,
ljubavlju se opet sjedinili
u samom Hristu Bogu našem,
Kome slava sa Ocem
i sa Svetim Duhom
u beskrajne vekove,
Amin.
Na dan kada Srpska pravoslavna crkva proslavlja Prepodobnu Makrinu, vernici se sećaju i dvojice značajnih svetitelja – Stefana Lazarevića i kneginje Milice, čiji životi i dela i dalje inspirišu generacije.
Na Vidovdan, sećamo se trenutka kada je knez Lazar sa svojim vojnicima primio svetu tajnu pričesti u Crkvi Svetog prvomučenika arhiđakona Stefana, poznatoj kao Lazarica, koju je podigao kao pridvornu crkvu u znak zahvalnosti Gospodu koji je njemu i kneginji Milici uslišio molitve da dobiju sina, naslednika krune.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Vodu su brzinski vadili iz tog kanala, koji se nalazio oko crkve, kako ne bi ušla u svetinju.
Pravoslavlje uči da je brak zajednica ljubavi, u kojoj oba partnera, kroz međusobnu podršku i poštovanje, imaju ulogu da rastu i postignu duhovnu zrelost.
Uzbudljive vesti za filmske fanove i poštovaoce kontroverznog hita „Stradanje Hristovo“!
Na svakom od elemenata igre stoji opis koliko poena nosi, kao i koje su sposobnosti karte u samoj igri.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Verski kalendar Srpske pravoslavne crkve za četvrti mesec 2025. leta Gospodnjeg, s detaljima o postu, slavama i danima posvećenim svetiteljima.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.