Danas, kada su društvene mreže postale neizostavni deo svakodnevnog života, jedna priča iz Grčke uzburkala je digitalne vode. Elena Mazlu, poznata TikTok influenserka sa skoro pola miliona pratilaca, iznenadila je javnost svojom odlukom da napusti svet slave i da se zamonaši . U trenutku kada su njeni snimci o svakodnevnim temama poput mode, lepote i mladalačkog života privlačili stotine hiljada pregleda, Elena je odlučila da svoj put usmeri ka duhovnosti.
Printscreen/Instagram/helenmazlou
Elena Mazlu
U jeku svog uspeha, Elena je najavila povlačenje sa društvenih mreža i podvrgla se monaškom postrigu, uzimajući ime Ipomoni. Iako su njeni pratioci iznenađeni, ona je otkrila da je u potaji već duže vreme osećala unutrašnji poziv da se odrekne slave i ispraznog publiciteta, tražeći dublji smisao i mir. Ovaj put, koji je izabrala, započeo je dubokim duhovnim traganjem, koje ju je odvelo daleko od svetla reflektora u tišinu manastirskog života.
Na društvenim mrežama, gde je do tada bila simbol mladalačke energije i kreativnosti, njena transformacija izazvala je različite reakcije. Dok su jedni izražavali divljenje i podršku njenoj hrabroj odluci, drugi su ostali zatečeni time što je tako mlada i uspešna devojka, koja je imala veliki potencijal, odlučila da napusti sve i posveti se monaštvu. No, kako je sama Elena rekla, njen cilj sada je usmeren ka unutrašnjem miru i ljubavi prema Bogu.
Printscreen/Instagram/helenmazlou
Čin monašenja Elene Mazlu
"Čovek u svom telu je kao upaljena sveća. Sveća je predodređena da se topi, a čoveku da umre. Njegova duša je, međutim, besmrtna, zbog čega naša briga treba da bude više za dušu nego za telo", napisala je nedavno u jednoj od svojih poslednjih objava na Instagramu, pre nego što se zamonašila, a potom je uklonila sve fotografije i video zapise koje je ranije delila sa svojim pratiocima.
U istoj objavi, Elena je citirala i Jevanđelje po Mateju: "Kakva korist čoveku ako sav svet dobije, a dušu svoju izgubi? ili šta će čovek dati za dušu svoju (Mt 26 )."
Printscreen/Instagram/helenmazlou
Čin monašenja Elene Mazlu
Promena u njenom životu bila je naglašena i kroz uklanjanje svih prethodnih objava sa njenih naloga, a novi sadržaj posvećen je hrišćanskim vrednostima. Poslednji njen video, koji je izazvao buru među hrišćanskom zajednicom, bila je kritika performansa na otvaranju Olimpijskih igara u Parizu, u kojem su mnogi prepoznali neprimerene aluzije na Tajnu večeru .
Elena Mazlu nije prva koja je javnu slavu zamenila monaškim životom. Sličan slučaj zabeležen je u Gruziji, gde se poznati maneken Laša Bordžikuli povukao u manastir sa samo 21 godinom.
Printscreen/Instagram/helenmazlou
EWlena Mazlu sada je sestra Ipomoni
Elena je svojim potezom pokazala da je duhovni put često nepredvidiv i da može voditi od vrhunca slave do tišine manastirskog života. Njena odluka služi kao podsetnik da su najvažnije vrednosti često one koje dolaze kroz unutrašnju potragu i predanost.
Nekoliko dana pre povlačenja iz javnog života u manastir, Elena Mazlu je sa svojim pratiocima na društvenoj mreži TikTok podelila svoju zadivljenost i poštovanje prema ikoni koja je na čudesan način neoštećena izneta iz velikog požara.
Bog čoveka vodi ka cilju neobičnim putevima, a ako ima vere ništa nije nemoguće, govori igumanija i jedina monahinja manastira Svetog Hristofora, zadužbine kralja Dragutina iz 13. veka, u Mislođinu, i navodi da je Božji poziv dobila mnogo ranije nego što je putem Gospodnjim krenula, ali da ga tada nije razumela.
Ne bojte se za decu koja su od malena othranjena u poštovanju. I da malčice izmaknu s puta, zbog svog uzrasta, zbog iskušenja, vratiće se na pravi put, govorio je starac Pajsije.
Monah i glavni ekonom Manastira Visoki Dečani kroz svoju priču otkriva duboku vezu s Kosovom i Metohijom I priča kako su njegovo monašenje i životni put ispunjeni duhovnim traženjem i ljubavlju prema svetinji.
Sveti Teofan naglašava da je srce koje je ispunjeno dobrotom neprestano žudi za prilikama da čini dobro. Kao što gladan čovek ne zaboravlja hranu dok ne utaži svoju glad, tako i istinski dobri ljudi ne miruju dok ne ostvare dobra dela. Kada to postignu, oni se ne zadržavaju na onome što su učinili, već gledaju unapred, težeći novim izazovima i prilikama. U svetu prepunom buka i samopromocije, Sveti Teofan nas podseća da je prava snaga u skromnosti, u delima koja se ne očekuju da budu primećena.
Sveti Teofan ukazuje na to da su ubeđenja rezultat svega što nas okružuje – od odgoja do kulturnih uticaja. Važno je da u našem srcu prepoznamo istinu Božiju koja nas vodi ka spasonosnim ubeđenjima. S druge strane, postoje i laži koje nas mogu skrenuti s puta. U tom svetlu, sud Božiji nas poziva da preuzmemo odgovornost za svoja ubeđenja i postupke.
Uz blagoslov mitropolita žičkog završava se oslikavanje veličanstvene svetinje, poznate po čudu – zvonu koje zvoni bez dodira ljudske ruke. Majstori predano oslikavaju zidove svetinje, dok svaki novi potez kista donosi delić Carstva Nebeskog na zemlju.
Dečaku je pretila transplantacija jetre, a lekari nisu davali nade. Međutim, posle molitve Svetima Zosimu i Jakovu u Manastiru Tumane, dogodilo se nešto što niko nije mogao da predvidi.
U porti hrama Svetog Save u Molu, uz prisustvo mitropolita i episkopa, obeležen praznik Prenosa moštiju Svetog Irineja Bačkog i svetih mučenika bačkih, a tom prilikom dodeljenasu i visoka priznanja za doprinos crkvenom životu i obnovu svetinja, uz nadahnutu besedu vladika Irineja i Heruvima.
Ova ikona je naručena od strane ruske emigrantkinje Ije Dmitrijevne Šmit u Sjedinjenim Američkim Državama, nakon što je imala san o liku ovog cara.
Skriven od sveta i ušuškan na vrhu nepristupačne krečnjačke stene, ovaj manastir vekovima predstavlja duhovno utočište monasima, simbolizujući pobedu tišine i vere nad prolaznošću sveta.
Tokom proslave u zadužbini Nemanjića, mitropolit žički Justin služio je svetu arhijerejsku liturgiju. Ovaj svečani trenutak u sebi nosi poruku o duhovnoj povezanosti i značaju zajedništva među ljudima, ističući važnost vere u svakodnevnom životu.
Ovaj deo crkvenog kanona izaziva brojne kontroverze i smatra se prevaziđenim, ali kako bi se ovo pravilo bolje razumelo, treba u obzir uzeti i vremenski kontekst u kojem je doneto i kojem nije cilj bio da uvredi ili diskriminiše ženu, već upravo da je zaštiti.