Sveta Tekla, prva Hristova mučenica među ženama, poznata je po svom neustrašivom svedočenju vere i mnogim čudima. Njena sveta ruka čuva se kao velika relikvija, a njen put do Balkana povezan je sa Svetim Savom . On je 1233. godine doneo njenu svetu ruku iz Antiohije u Srbiju, gde je ova svetinja bila čuvana sve do 1730. godine, kada ju je patrijarh srpski Arsenije IV poklonio Staroj crkvi u Sarajevu.
U Rusiji, 1873. godine, izrađena je biserna rukavica u kojoj se ova relikvija čuva do današnjeg dana, što dodatno podvlači njen značaj i poštovanje širom pravoslavnog sveta.
Printskrin: Youtube
Biserna narukvnica u kojoj se danas čuva ruka Svete Tekle, izrađena je u Rusiji 1873. godine
Crkva Svetih arhangela Mihaila i Gavrila, poznata kao Stara crkva na Baščaršiji, vekovima stoji kao tihi svedok istorije Sarajeva. U svom kamenitom okrilju čuva duboko ukorenjene tragove prošlih vremena, a njeni zidovi, izgrađeni od krečnjaka i ukrašeni dvostrukim arkadama, svedoče o veri, iskušenjima i obnovi. Po predanju, ova pravoslavna svetinja potiče iz srednjeg veka, iako su mnogi pisani dokazi o njenom postojanju izgubljeni tokom turskih osvajanja.
Schutterstock
Crkva Svetih arhangela Mihaila i Gavrila, poznata kao Stara crkva na Baščaršiji
Njena osnovna arhitektonska struktura intrigira svakog posetioca – duga svega 14,5 metara, a široka 16,5, sa visokim svodovima i stubovima koji presecaju prostor na više nivoa, simbolizuje skromnost, a opet postojanost vere koja odoleva vekovima. Iako je crkva više puta stradala od požara, svaki put je iz pepela izrasla još jača, a njeni temelji ostali su duboko usađeni u zemlju, kao nepokolebljivi znak prisustva pravoslavlja u srcu Sarajeva.
Printskrin: Youtube
Ikonostas Stare crkve u Sarajevu
Ono što Staru crkvu izdvaja jeste njena riznica, dom neprocenjivih relikvija koje i danas privlače vernike i znatiželjnike iz svih krajeva sveta. Pored desne ruke Svete Tekle, u ovom hramu čuvaju se delovi moštiju Svetih Pantelejmona, Makrine i Jakova Persijanca, svedočeći o nebeskoj i zemaljskoj povezanosti. Ove relikvije, sačuvane kroz stoleća, predstavljaju neprocenjivo duhovno blago, ali i simbol nade i utehe za svakog posetioca.
Printskrin: Youtube
U muzeju pri Staroj crkvi čuvaju se relikvije neprocenjive vrednosti
Mnoge važne ličnosti prolazile su kroz vrata ove crkve, diveći se njenoj unutrašnjoj lepoti i sakralnom blagu koje čuva. Među njima se izdvaja poseta španskog kralja Huana Karlosa i njegove supruge Sofije 1985. godine, koja je ostavila dubok utisak na ovu zajednicu i svedočila o univerzalnoj vrednosti koju ova svetinja ima za sve ljude, bez obzira na poreklo ili veru.
Pri ovoj crkvi je i Muzej Stare srpske pravoslavne crkve – riznica duhovne i umetničke vrednosti. Muzej je osnovan krajem XIX veka, zahvaljujući crkvenom tutoru Jeftanu Despiću, i od tada je proširen i obogaćen nebrojenim dragocenostima.
Printskrin: Youtube
Celivajuća ikona u Crkvi Svetih arhanđela Mihaila i Gavrila u Sarajevu
Unutrašnjost muzeja odiše duhovnim spokojem, dok posetioci mogu videti remek-dela domaćih i stranih umetnika, među kojima se posebno izdvajaju ikone Svetog Đorđa i Svetog Dimitrija, dela srpskog slikara Longina iz XVI veka. Pored slika, muzej čuva bogoslužbene predmete, stare rukopisne i štampane knjige, crkvene tkanine, etnografske predmete i starinsko oružje.
Printskrin: Youtube
Pored ikona i slika, muzej čuva bogoslužbene predmete, stare rukopisne i štampane knjige
Muzej posvećen Svetoj prvomučenici Tekli nije samo čuvar prošlosti, već i mesto gde se duhovna energija proteže kroz vekove. Ovde, svako ko kroči oseća tišinu i težinu istorije, ali i snagu vere koja je preživela sva iskušenja. Između kamenih zidova i dragocenih relikvija, prošlost Sarajeva oživljava pred očima svakog posetioca, podsećajući na to da su vera, ljubav i umetnost neraskidivi stubovi hrišćanske duhovnosti.
Brojna su čuda koja je donela ikona Bogorodice Trojeručice, od njenog nastanka do današnjih dana, a najveće je zabeležio Sveti Jovan Damaskin, kome je odsečena ruka isceljena dok se molio pred ovom relikvijom.
Pored brojnih relikvija, u riznici ovog srednjovekovnog svetilišta u živopisnom kanjonu reke Mileševke, je i štap za koji se veruje da ima isceliteljsku moć.
Smešten u mirnoj klisuri iznad reke Moravice, manastir posvećen Svetim arhangelima Mihailu i Gavrilu prkosi vremenu, čuvajući freske, stare ikone, legende o Svetom Savi i svedočanstva o hrabrim borcima koji su ustali protiv osvajača.
Ovaj duhovni kompleks, smešten na živopisnom ostrvu, nudi jedinstvenu priliku za istraživanje bogate istorije i svetih relikvija. Vernici u ovoj svetinji otkrivaju unutrašnji mir u prostoru gde se tradicija i vera savršeno prepliću.
Kroz istoriju se prepliću ljubav i tragedija, a u središtu jedne od najznačajnijih priča stoji manastir Ljubostinja. Njegove relikvije neprocenjive vrednosti postale su meta neviđenog razbijništva.
Od Antiohije i Carigrada, preko Malte i Rusije, sveta desnica Preteče Gospodnjeg prošla je neverovatan put, bila otimana i vraćana kroz vekove pre nego što je našla svoje poslednje počivalište u Cetinjskom manastiru.
Delove su precizno iseckali kako ne bi uništili umetnost, a u Izrael će biti vraćan nakon izložbe i trajno izložen na mestu gde je pronađen, dok će zatvorenici iz Megida biće premešteni u drugi zatvor nakon povratka mozaika.
Iguman manastira Podmaine upozorio je na rizik od kocke, koja stvara zavisnost i vodi ka stalnom stvaranju dugova, uz ozbiljan uticaj na sve sfere života, uključujući brakove i imovinu.
Protojerej Saša Petrović objašnjava da, iako kropljenje nije u potpunosti pravilno, vernici koji su kršteni na taj način, a nisu za to odgovorni, mogu nastaviti živeti crkvenim životom i primiti Božiju blagodat koja nadoknađuje eventualni nedostatak u obredu.
Duboko nadahnut molitvom i verom, vladika Nikolaj Velimirović slavi Svetog arhangela Mihaila, nebeskog vojskovođu, u stihovima koji ohrabruju, osnažuju i pozivaju na duhovno uzdizanje.
Sedam godina lekari su pratili rupicu na srcu male Natalije, upozoravajući na moguće posledice. Međutim, posle treće posete manastiru Tumane, dogodilo se nešto što su svi smatrali nemogućim, a Mirjana Krstić iz Kačareva svedoči o snazi veri koja je promenila sudbinu njene ćerke.
Čile je, inače, konzervativna zemlja sa dugom katoličkom tradicijom u kojoj katolička crkva igra značajnu ulogu i gde se oko polovina stanovništva izjašnjavaju kao katolici.
U manastiru Rakovica, među molitvama i dečjim glasovima, odata je počast arhijereju čije je ime simbol smirenja, ljubavi i vere, i čije duhovno nasleđe nastavlja da živi među onima koji se nisu ni rodili kada se on upokojio.
U manastiru Rakovica, na parastosu patrijarhu Pavlu, episkop Tihon podsetio je na duhovnu snagu i jevanđeoske pouke velikog arhijereja, čije nasleđe i dalje vodi narod kroz izazovna vremena.
Monasi manastira Grigorijata sa Svete Gore snažno su se usprotivili predlogu patrijarha Vartolomeja i Carigradske patrijaršije, u godišnjem izdanju publikacije "Orthodoxos Typos", detaljno obrazlažući ključne razlike između pravoslavne i katoličke proslave Vaskrsa, koje čuvaju veru i svetootačko predanje.
Nakon što su jednom generalu lekari rekli da operaciju na srcu ne žele da izvedu zbog komplikovanosti, on je spas potražio od Svetog Vasilija Ostroškog.
Pored odabira odeće za bebu i kume ili kuma, podjednako je važno i biranje imena za dete, što bi trebalo biti pažljivo promišljeno, uzimajući u obzir tradiciju i značaj imena, kako bi bilo u skladu sa hrišćanskim vrednostima i istorijom.