Na slikovitom ostrvu usred mirnog jezera Seliger, Manastir Nilo-Stolobenska pustinja predstavlja pravu oazu duhovnosti i istorijskog nasleđa. Smešten na malom ostrvu usred jezera Seliger, deluje kao sveti grad na vodi. Okružen spokojnim prostranstvima, njegova veličanstvena arhitektura sa zlatnim kupolama, visokim zvonicima i belim fasadama stapa se sa plavetnilom jezera i nebom, stvarajući sliku božanske harmonije između prirode i duhovnosti.
Wikipedia
Ulaz u Manastir Nilo-Stolobenska pustinja
Udaljen od sveta, ovaj sveti kompleks zrači mirom i tišinom, pozivajući svakog posetioca na unutrašnji mir i molitvu, dok se prepliću prošlost i večnost u ovim svetim zidinama. Osnovan u 16. veku u čast svetog Nila Stolobenskog, manastir je postao svetilište za hodočasnike koji traže mir i unutrašnju prosvetljenost. Njegova jedinstvena lokacija, okružena jezerom, pruža spokojnu i tihu atmosferu, idealnu za promišljanje i duhovni mir, gde se priroda i vera prepliću u savršenoj harmoniji. Njegova arhitektura, kombinacija tradicionalnih i savremenih elemenata, stvara harmoniju s prirodom, pozivajući posetioce na unutrašnju refleksiju.
U manastiru se čuvaju mnoge dragocene relikvije i svetinje koje imaju posebno značenje za pravoslavne vernike. Pored moštiju Svetog Nila, koje se čuvaju u ovom jedinstvenom manastirskom kompleksu, u ikostasu Blagoveštenjskog prezviterijuma Bogojavljenskog sabora smeštena je prva ikona Svetog Nila Stolobenskog, koju su 1595. godine ikonopisali monasi Iov i Nifont, a koja se s ponosom čuvala kao najveća svetinja manastira.
Wikipedia
Crtež Manastira Nilo-Stolobenska pustinja, nastao u 19. veku
Pored ove čudotvorne relikvije, Manastir Nilo-Stolobenska pustinja čuva i delić Krsta Gospodnjeg , koji dodatno učvršćuje njegovu reputaciju kao mesta blagoslova. Tu su i relikvije poput mošti Svetog Antonija i Svetog Save.
Za vreme sovjetske vlasti, bogata riznica Nilo-Stolobenske pustinje nestala je bez traga, a s njom i mnoge druge svete relikvije. Pre revolucije, u Hramu Bogojavljenskog sabora, na prednjoj strani arke iznad svetih moštiju Svetog Nila nalazila se čudotvorna kelijska ikona Bogorodice Seligerjske (Vladimirjske), koja je 1873. godine bila ukrašena zlatnim okvirom. Ova ikona pominje se u životopisu Svetog Nila Stolobenskog i bila je prisutna tokom svih njegovih podviga na ostrvu Stolobnom.
Wikipedia
Ikona Svetog Nila
U Nikoljskom prezviterijumu Bogojavljenskog sabora nalazila se drevna ikona Smolenske Bogorodice , ukrašena srebrnim okladom sa pozlatom. Takođe, u Bogojavljenskom saboru bila je posebno poštovana Tihvinska ikona Bogorodice, koja je svojim oblikom i merama odgovarala čudotvornoj slici u Tihvinu.
Među svetinjama manastira spominjan je i kivot Svetog Nila Stolobenskog, u kom su se svete mošti nalazile od 1667. do 1764. godine. Riznica Nilo-Stolobenske pustinje 1909. godine obuhvatala je više od dve hiljade predmeta, među kojima su se nalazile i relikvije povezane sa bogatom istorijom manastira.
Kokhanchikov / imageBROKER / Profimedia
Manastir Nilo-Stolobenska pustinja
Osim relikvija, manastir je poznat i po bogatoj tradiciji održavanja duhovnih okupljanja. Ove manifestacije pružaju vernicima priliku da se povežu sa svojom verom i zajednicom. Takođe, manastir ima muzej posvećen očuvanju kulturne baštine, gde se nalaze ikone, stari rukopisi i drugi predmeti od istorijskog značaja koji svedoče o vekovima duhovnog života ovog mesta.
Manastir Nilo-Stolobenska pustinja nije samo duhovno središte; on je simbol postojanosti vere i snage zajedništva. Priče o ovom manastiru, prožete ljubavlju i posvećenošću, pozivaju verujuće da se zarone u dubine svoje duhovnosti i razmišljaju o važnosti vere u svakodnevnom životu.
Pod neprekidnom paljbom ukrajinskih snaga otac Miletiјe i bratija rizikovali su živote da bi spasli svetinje i verne duše. Rizično bekstvo, molitve i nepokolebljiva vera obeležili su strašne dane kada je napadnut Gornaljski manastir Svetog Nikolaja u Kurskoj oblasti.
Na međunarodnoj konferenciji u Palati Srbija obeležen vek crkve Svete Trojice, čiji temelji leže u veri, ljubavi i podršci srpskog naroda ruskoj braći u teškim vremenima nakon Oktobarske revolucije.
Svetinja u centru Beograda, koja se nalazi na rubu Tašmajdanskog parka
U centralnoj sali „Manjež“ u Moskvi otvorена je jubileјna izložba koja kroz ikone, multimedijalne prikaze i istorijske dokumente ističe vekovnu tradiciјu dobrotvorstva, pozivaјući sve posetioce da istraže bogato kulturno i duhovno nasleđe pravoslavne Rusije.
Freskopis manastira Sopoćani je toliko lep i nikoga ne ostavlja ravnodušnim, a sa neizmernom lepotom istog su se složili istoričari umetnosti 60-ih godina prošlog veka.
Llepa, mala crkva kompletno je izgrađena od drveta! Kažu da je korišćen norveški beli bor i čamovina, pa čitava bogomolja svojom arhitekturom odudara od ostalih fruškogorskih svetinja.
Ova srednjovekovni manastir, posvećen Svetoj Petki, poznat je po tradiciji okupljanja Srba i legendama o kosovskim junacima koji su tu lečeni i sahranjivani.
Manastir Rukumija je prema legendi podignut na mestu gde su nesrećnu devojku Jelicu pogubila braća. Tu se danas dešavaju čuda, kojima svedoče brojni vernici.
Sedam godina lekari su pratili rupicu na srcu male Natalije, upozoravajući na moguće posledice. Međutim, posle treće posete manastiru Tumane, dogodilo se nešto što su svi smatrali nemogućim, a Mirjana Krstić iz Kačareva svedoči o snazi veri koja je promenila sudbinu njene ćerke.
Čile je, inače, konzervativna zemlja sa dugom katoličkom tradicijom u kojoj katolička crkva igra značajnu ulogu i gde se oko polovina stanovništva izjašnjavaju kao katolici.
U manastiru Rakovica, među molitvama i dečjim glasovima, odata je počast arhijereju čije je ime simbol smirenja, ljubavi i vere, i čije duhovno nasleđe nastavlja da živi među onima koji se nisu ni rodili kada se on upokojio.
U manastiru Rakovica, na parastosu patrijarhu Pavlu, episkop Tihon podsetio je na duhovnu snagu i jevanđeoske pouke velikog arhijereja, čije nasleđe i dalje vodi narod kroz izazovna vremena.
Monasi manastira Grigorijata sa Svete Gore snažno su se usprotivili predlogu patrijarha Vartolomeja i Carigradske patrijaršije, u godišnjem izdanju publikacije "Orthodoxos Typos", detaljno obrazlažući ključne razlike između pravoslavne i katoličke proslave Vaskrsa, koje čuvaju veru i svetootačko predanje.
Nakon što su jednom generalu lekari rekli da operaciju na srcu ne žele da izvedu zbog komplikovanosti, on je spas potražio od Svetog Vasilija Ostroškog.
Pored odabira odeće za bebu i kume ili kuma, podjednako je važno i biranje imena za dete, što bi trebalo biti pažljivo promišljeno, uzimajući u obzir tradiciju i značaj imena, kako bi bilo u skladu sa hrišćanskim vrednostima i istorijom.