Zajednička sednica Sinoda i Vrhovnog crkvenog saveta RPC istakla ključne izazove i prilike za delovanje Crkve u savremenom društvu.
U svečanom duhu, u Sabornoj crkvi Hrista Spasitelja u Moskvi, održana je zajednička sednica Svetog Sinoda i Vrhovnog crkvenog saveta Moskovske patrijaršije. Predsedavajući je bio patrijarh moskovski i cele Rusije, Kiril, koji je tom prilikom predstavio retrospektivu crkvenih aktivnosti za 2024. godinu i najavio strateške inicijative za naredni period.
Ova sednica je, kao poslednja u tekućoj godini, bila prilika za sveobuhvatan pregled rada sinodskih odeljenja. U uvodnom obraćanju, patrijarh Kiril je istakao:
- Sumiramo godinu koja je za nama, analizirajući aktivnosti sinodskih odeljenja kroz izveštaje njihovih predsednika. Ova praksa nam omogućava da oblikujemo sveobuhvatan plan delovanja za 2025. godinu, jačajući koheziju i funkcionalnost naše Crkve.
NATALIA KOLESNIKOVA / AFP / Profimedia
Jedan od najsvečanijih trenutaka sednice bila je dodela Ordena Svetog Sergija Radoneškog trećeg stepena mitropolitu voskresenskom Grigoriju. Ovo priznanje, uručeno povodom njegovog 50. rođendana, predstavlja znak zahvalnosti za njegov dugogodišnji pastirski rad i doprinos Crkvi.
Sednica je obuhvatila detaljnu analizu izveštaja sinodskih odeljenja i crkvenih komisija. Izveštaji su se odnosili na teme poput pastirske delatnosti, društvene interakcije i strateške saradnje sa državom. Članovi Svetog Sinoda imali su priliku da prodiskutuju o rezultatima i izazovima, čime su postavljeni temelji za buduće delovanje.
Alexander NEMENOV / AFP / Profimedia
Sednica je održana u Sabornom hramu Hrista Spasa u Moskvi
Patrijarh Kiril je naglasio važnost stalnog unapređenja crkvenog rada:
- Blagodaću Božijom, naša Crkva napreduje, suočavajući se sa izazovima uz stabilnost i odlučnost. Naša saradnja sa državom je na istorijski visokom nivou, dok istovremeno čuvamo svoje vrednosti i prilagođavamo se zahtevima vremena.
Posebno je istakao položaj Crkve u savremenoj Rusiji, nazvavši ovo vreme „periodom potpune slobode“ i „aktivne interakcije“ sa državom. On je dodao:
- Crkva ne trpi diskriminaciju prema vernicima. Živimo u blagoslovenom vremenu i moramo ga u potpunosti iskoristiti, služeći našem narodu i održavajući jedinstvo sa društvom.
SOPA Images / Sipa Press / Profimedia
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril
Završavajući sednicu, patrijarh je izrazio zahvalnost svim učesnicima za njihov doprinos crkvenom radu i poručio:
- Niko nije bezgrešan, ali do sada smo izbegli ozbiljne greške. Nalazimo se u istorijskom trenutku gde je saradnja sa državom i društvom besprekorna. Moramo nastaviti sa istom posvećenošću, koristeći ovo povoljno vreme.
Ovom sednicom postavljeni su temelji za strateški plan delovanja Crkve za 2025. godinu, koji će se fokusirati na jačanje društvenog angažmana, unapređenje obrazovanja sveštenstva i održavanje dijaloga sa državnim vlastima. Ovaj događaj još jednom je potvrdio ključnu ulogu Ruske pravoslavne crkve u savremenom društvu, ukazujući na njen značaj u očuvanju duhovnih vrednosti i jedinstva naroda.
Nesreća na novosadskoj železničkoj stanici potresla je Srbiju i pravoslavni svet. Mitropolit volokolamski Antonije uputio je reči utehe i podrške, pridružujući se patrijarhu Porfiriju i ruskoj crkvi u molitvama za nastradale i njihove porodice.
Ističući zajednički bol i podršku u teškim vremenima, mitropolit Antonije deli svoje utiske o poseti srpskim zemljama i razmišljanja o aktuelnim pitanjima pravoslavnog sveta, o Ukrajini i Kosovu i Metohiji, naglašavajući ulogu Crkve u očuvanju istine i pravde.
Dok Ruska Federacija dodatno učvršćuje svoje opredeljenje za zaštitu porodičnih vrednosti, novi zakon koji zabranjuje usvajanje ruske dece u zemljama koje legalizuju promenu pola, izazvao je burne reakcije širom sveta.
Sveti sinod RPC doneo odluku koja je izazvala buru među vernicima – nekadašnji bliski saradnik patrijarha Kirila suočen s optužbama za način života nespojiv s monaškim zavetima, dok mu je nova crkvena služba određena daleko od Rusije.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
U iskrenom duhu pravoslavnog jedinstva, patrijarh srpski uputio je srdačne želje poglavaru Ruske Crkve, podsećajući na duboku povezanost dva naroda i nedavnu posetu svetinjama Moskve.
Poseta tokom koje je poglavar Srpske pravoslavne crkve odlikovan visokim crkvenim ordenom, proglašen za počasnog doktora i razgovarao sa patrijarhom Kirilom i predsednikom Putinom, zaokružena je dostojanstvenim ispraćajem na aerodromu Šeremetjevo.
Delegacija Srpske pravoslavne crkve, u okviru zvanične posete Rusiji, obišla je manastire Novojerusalimski i Savino-Storoževski, gde su ih dočekali domaćini iz Moskovske patrijaršije.
U danima Svetle sedmice, patrijarh srpski Porfirije i patrijarh moskovski Kiril susreli su se u ozračju Vaskrsenja, svedočeći neraskidivo duhovno jedinstvo Srpske i Ruske Pravoslavne Crkve, uz poruke nade, ljubavi i vere u Hrista Vaskrslog.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.