Zajednička sednica Sinoda i Vrhovnog crkvenog saveta RPC istakla ključne izazove i prilike za delovanje Crkve u savremenom društvu.
U svečanom duhu, u Sabornoj crkvi Hrista Spasitelja u Moskvi, održana je zajednička sednica Svetog Sinoda i Vrhovnog crkvenog saveta Moskovske patrijaršije. Predsedavajući je bio patrijarh moskovski i cele Rusije, Kiril, koji je tom prilikom predstavio retrospektivu crkvenih aktivnosti za 2024. godinu i najavio strateške inicijative za naredni period.
Ova sednica je, kao poslednja u tekućoj godini, bila prilika za sveobuhvatan pregled rada sinodskih odeljenja. U uvodnom obraćanju, patrijarh Kiril je istakao:
- Sumiramo godinu koja je za nama, analizirajući aktivnosti sinodskih odeljenja kroz izveštaje njihovih predsednika. Ova praksa nam omogućava da oblikujemo sveobuhvatan plan delovanja za 2025. godinu, jačajući koheziju i funkcionalnost naše Crkve.
NATALIA KOLESNIKOVA / AFP / Profimedia
Jedan od najsvečanijih trenutaka sednice bila je dodela Ordena Svetog Sergija Radoneškog trećeg stepena mitropolitu voskresenskom Grigoriju. Ovo priznanje, uručeno povodom njegovog 50. rođendana, predstavlja znak zahvalnosti za njegov dugogodišnji pastirski rad i doprinos Crkvi.
Sednica je obuhvatila detaljnu analizu izveštaja sinodskih odeljenja i crkvenih komisija. Izveštaji su se odnosili na teme poput pastirske delatnosti, društvene interakcije i strateške saradnje sa državom. Članovi Svetog Sinoda imali su priliku da prodiskutuju o rezultatima i izazovima, čime su postavljeni temelji za buduće delovanje.
Alexander NEMENOV / AFP / Profimedia
Sednica je održana u Sabornom hramu Hrista Spasa u Moskvi
Patrijarh Kiril je naglasio važnost stalnog unapređenja crkvenog rada:
- Blagodaću Božijom, naša Crkva napreduje, suočavajući se sa izazovima uz stabilnost i odlučnost. Naša saradnja sa državom je na istorijski visokom nivou, dok istovremeno čuvamo svoje vrednosti i prilagođavamo se zahtevima vremena.
Posebno je istakao položaj Crkve u savremenoj Rusiji, nazvavši ovo vreme „periodom potpune slobode“ i „aktivne interakcije“ sa državom. On je dodao:
- Crkva ne trpi diskriminaciju prema vernicima. Živimo u blagoslovenom vremenu i moramo ga u potpunosti iskoristiti, služeći našem narodu i održavajući jedinstvo sa društvom.
SOPA Images / Sipa Press / Profimedia
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril
Završavajući sednicu, patrijarh je izrazio zahvalnost svim učesnicima za njihov doprinos crkvenom radu i poručio:
- Niko nije bezgrešan, ali do sada smo izbegli ozbiljne greške. Nalazimo se u istorijskom trenutku gde je saradnja sa državom i društvom besprekorna. Moramo nastaviti sa istom posvećenošću, koristeći ovo povoljno vreme.
Ovom sednicom postavljeni su temelji za strateški plan delovanja Crkve za 2025. godinu, koji će se fokusirati na jačanje društvenog angažmana, unapređenje obrazovanja sveštenstva i održavanje dijaloga sa državnim vlastima. Ovaj događaj još jednom je potvrdio ključnu ulogu Ruske pravoslavne crkve u savremenom društvu, ukazujući na njen značaj u očuvanju duhovnih vrednosti i jedinstva naroda.
Nesreća na novosadskoj železničkoj stanici potresla je Srbiju i pravoslavni svet. Mitropolit volokolamski Antonije uputio je reči utehe i podrške, pridružujući se patrijarhu Porfiriju i ruskoj crkvi u molitvama za nastradale i njihove porodice.
Ističući zajednički bol i podršku u teškim vremenima, mitropolit Antonije deli svoje utiske o poseti srpskim zemljama i razmišljanja o aktuelnim pitanjima pravoslavnog sveta, o Ukrajini i Kosovu i Metohiji, naglašavajući ulogu Crkve u očuvanju istine i pravde.
Dok Ruska Federacija dodatno učvršćuje svoje opredeljenje za zaštitu porodičnih vrednosti, novi zakon koji zabranjuje usvajanje ruske dece u zemljama koje legalizuju promenu pola, izazvao je burne reakcije širom sveta.
Sveti sinod RPC doneo odluku koja je izazvala buru među vernicima – nekadašnji bliski saradnik patrijarha Kirila suočen s optužbama za način života nespojiv s monaškim zavetima, dok mu je nova crkvena služba određena daleko od Rusije.
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Vernici i aktivisti zapalili su u moskovskoj svetinji simboličan broj sveća u znak sećanja na nerođene duše stradale kroz abortuse. Događaj je pokrenuo snažne emocije i još snažniji apel za zaštitu života.
Patrijarh moskovski i cele Rusije ukazao je na izazove sa Zapada, istakao važnost očuvanja duhovnog mira i pozvao na zajedničku borbu protiv društvenih problema poput alkoholizma.
Episkop remezijanski Stefan o svojoj prvoj godini na čelu Srpskog podvorja u Moskvi, o iskustvima iz manastira Ostrog, studijama na Moskovskoj duhovnoj akademiji i nezaboravnom duhovnom pozivu koji ga vodi ka svetlosti i jedinstvu dva bratska naroda.
Novi nacrt zakona u Estoniji mogao bi da stavi verske zajednice u izuzetno težak položaj. Episkop tartuski Danilo upozorava na ozbiljne posledice i pokreće međunarodnu inicijativu za zaštitu verskih sloboda.
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
U donjoj zoni Dohije nalazi se vešernica za pranje posteljine monaha i gostiju, kao i ostava za potrebe ambulante (smeštaj medicinske opreme i lekova).
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
U donjoj zoni Dohije nalazi se vešernica za pranje posteljine monaha i gostiju, kao i ostava za potrebe ambulante (smeštaj medicinske opreme i lekova).
U svetogorskim manastirima, gde se vekovima neguje umetnost pripreme posnih jela, jednostavni sastojci postaju specijaliteti bogati ukusima i duhovnim značenjem. Otkrijte recept za jelo koje Svetogorci nazivaju „sfungato“ – monaški specijalitet pripreman s pažnjom, uz poseban dodatak koji mu daje osvežavajuću aromu.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije - emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.