Dok Ruska Federacija dodatno učvršćuje svoje opredeljenje za zaštitu porodičnih vrednosti, novi zakon koji zabranjuje usvajanje ruske dece u zemljama koje legalizuju promenu pola, izazvao je burne reakcije širom sveta.
U trenutku kada se patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril obratio javnosti naglašavajući važnost saradnje između Ruske pravoslavne crkve i predsednika Vladimira Putina, Rusija je načinila još jedan značajan korak u očuvanju porodičnih i tradicionalnih vrednosti. Donet je novi zakon kojim se zabranjuje da rusku decu usvajaju građani zemalja u kojima je promena pola zakonski dozvoljena.
Ovaj zakon, koji je predsednik Putin potpisao i koji je već objavljen na zvaničnom sajtu pravnih akata, uneo je izmene u Porodični zakonik Rusije, definišući zabrane za usvajanje i starateljstvo nad ruskom decom. Konkretno, mere su usmerene na državljane zemalja u kojima je moguće izvršiti promenu pola putem medicinskih intervencija ili administrativnih procedura, kao što je izmena ličnih dokumenata.
Predsednik Državne dume, Vjačeslav Volodin, ovaj zakon nazvao je „važnom odlukom za zaštitu dece i tradicionalnih vrednosti“. Prema njegovim rečima, zakon je usmeren na to da se deca zaštite od „opasnosti koje mogu nastupiti kada budu usvojena u zemljama sa radikalno različitim shvatanjima polnosti i porodičnih vrednosti.“
Zakon se odnosi na državljane Australije, Austrije, Argentine, Belgije, Britanije, Nemačke, Danske, Islanda, Španije, Italije, Kanade, Norveške, Finske, Švajcarske, Estonije i drugih zemalja, napisao je Volodin na svom Telegram kanalu, prenosi Interfaks.
Novi zakon nije izolovana odluka već deo šire inicijative koja traje već nekoliko godina. U julu 2023. Putin je potpisao zakon kojim se zabranjuju operacije promene pola u Rusiji, dok je u decembru 2022. godine usvojen zakon koji onemogućava propagandu „netradicionalnih seksualnih odnosa, pedofilije i promene pola“ među svim uzrastima. Ovakve mere, po rečima ruskih zakonodavaca, imaju za cilj da zaštite društvo od „razornih uticaja“ koji podrivaju tradicionalnu instituciju porodice.
Printscreen/YouTube/russianchurch
Patrijarh moslovski i cele Rusije Kiril i predsednik Ruske Federacije Vladimir Vladimirovič Putin
Patrijarh Kiril je u svom obraćanju istakao duboko razumevanje između Ruske pravoslavne crkve i državnog rukovodstva.
- Rusija je pozvana da bude svetlost tradicionalnih vrednosti u vremenu kada svet tone u haos ideoloških konflikata - poručio je patrijarh.
Dok mnogi u međunarodnoj zajednici kritikuju ovakve zakone kao diskriminatorne, u Rusiji se oni doživljavaju kao bedem koji čuva nacionalni identitet i moralnu čvrstinu. Ovaj zakonski čin, uz podršku koju dobija od Crkve, svedoči o dubokom i odlučnom nastojanju da se očuvaju temeljne vrednosti ruskog društva uprkos izazovima savremenog doba.
Kako se vernici bore sa nelagodom u postavljanju najtežih pitanja svojim duhovnicima, upokojeni protojerej Dimitrije Smirnov bio je poznat po svojoj hrabrosti da govori o najosetljivijim temama, pružajući jasan putokaz kroz zamršene životne dileme.
Nove izjave poglavara Carigradske patrijaršije dodatno produbljuju podele u pravoslavnom svetu, iako pozivaju na jedinstvo uprkos ruskom otporu priznanju ukrajinske autokefalije.
Na međunarodnoj konferenciji u Palati Srbija obeležen vek crkve Svete Trojice, čiji temelji leže u veri, ljubavi i podršci srpskog naroda ruskoj braći u teškim vremenima nakon Oktobarske revolucije.
Ističući zajednički bol i podršku u teškim vremenima, mitropolit Antonije deli svoje utiske o poseti srpskim zemljama i razmišljanja o aktuelnim pitanjima pravoslavnog sveta, o Ukrajini i Kosovu i Metohiji, naglašavajući ulogu Crkve u očuvanju istine i pravde.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Lik i delo poslednjeg ruskog cara Nikolaja II i njegove porodice srpskoj javnosti predstavljeni su kroz dirljive crno-bele fotografije, portrete i spontane trenutke, tako da posetioci do 20. juna imaju priliku da osete mogu osetiti prisnost i toplinu koja ih je krasila
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
Usrdna molitva majki ima neuništivu snagu u borbi protiv zla i njena reč menja sudbinu cele porodice — otkrijte molitvu koja svakom detetu donosi zaštitu i blagoslov.