Dok Ruska Federacija dodatno učvršćuje svoje opredeljenje za zaštitu porodičnih vrednosti, novi zakon koji zabranjuje usvajanje ruske dece u zemljama koje legalizuju promenu pola, izazvao je burne reakcije širom sveta.
U trenutku kada se patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril obratio javnosti naglašavajući važnost saradnje između Ruske pravoslavne crkve i predsednika Vladimira Putina, Rusija je načinila još jedan značajan korak u očuvanju porodičnih i tradicionalnih vrednosti. Donet je novi zakon kojim se zabranjuje da rusku decu usvajaju građani zemalja u kojima je promena pola zakonski dozvoljena.
Ovaj zakon, koji je predsednik Putin potpisao i koji je već objavljen na zvaničnom sajtu pravnih akata, uneo je izmene u Porodični zakonik Rusije, definišući zabrane za usvajanje i starateljstvo nad ruskom decom. Konkretno, mere su usmerene na državljane zemalja u kojima je moguće izvršiti promenu pola putem medicinskih intervencija ili administrativnih procedura, kao što je izmena ličnih dokumenata.
Predsednik Državne dume, Vjačeslav Volodin, ovaj zakon nazvao je „važnom odlukom za zaštitu dece i tradicionalnih vrednosti“. Prema njegovim rečima, zakon je usmeren na to da se deca zaštite od „opasnosti koje mogu nastupiti kada budu usvojena u zemljama sa radikalno različitim shvatanjima polnosti i porodičnih vrednosti.“
Zakon se odnosi na državljane Australije, Austrije, Argentine, Belgije, Britanije, Nemačke, Danske, Islanda, Španije, Italije, Kanade, Norveške, Finske, Švajcarske, Estonije i drugih zemalja, napisao je Volodin na svom Telegram kanalu, prenosi Interfaks.
Novi zakon nije izolovana odluka već deo šire inicijative koja traje već nekoliko godina. U julu 2023. Putin je potpisao zakon kojim se zabranjuju operacije promene pola u Rusiji, dok je u decembru 2022. godine usvojen zakon koji onemogućava propagandu „netradicionalnih seksualnih odnosa, pedofilije i promene pola“ među svim uzrastima. Ovakve mere, po rečima ruskih zakonodavaca, imaju za cilj da zaštite društvo od „razornih uticaja“ koji podrivaju tradicionalnu instituciju porodice.
Printscreen/YouTube/russianchurch
Patrijarh moslovski i cele Rusije Kiril i predsednik Ruske Federacije Vladimir Vladimirovič Putin
Patrijarh Kiril je u svom obraćanju istakao duboko razumevanje između Ruske pravoslavne crkve i državnog rukovodstva.
- Rusija je pozvana da bude svetlost tradicionalnih vrednosti u vremenu kada svet tone u haos ideoloških konflikata - poručio je patrijarh.
Dok mnogi u međunarodnoj zajednici kritikuju ovakve zakone kao diskriminatorne, u Rusiji se oni doživljavaju kao bedem koji čuva nacionalni identitet i moralnu čvrstinu. Ovaj zakonski čin, uz podršku koju dobija od Crkve, svedoči o dubokom i odlučnom nastojanju da se očuvaju temeljne vrednosti ruskog društva uprkos izazovima savremenog doba.
Kako se vernici bore sa nelagodom u postavljanju najtežih pitanja svojim duhovnicima, upokojeni protojerej Dimitrije Smirnov bio je poznat po svojoj hrabrosti da govori o najosetljivijim temama, pružajući jasan putokaz kroz zamršene životne dileme.
Nove izjave poglavara Carigradske patrijaršije dodatno produbljuju podele u pravoslavnom svetu, iako pozivaju na jedinstvo uprkos ruskom otporu priznanju ukrajinske autokefalije.
Na međunarodnoj konferenciji u Palati Srbija obeležen vek crkve Svete Trojice, čiji temelji leže u veri, ljubavi i podršci srpskog naroda ruskoj braći u teškim vremenima nakon Oktobarske revolucije.
Ističući zajednički bol i podršku u teškim vremenima, mitropolit Antonije deli svoje utiske o poseti srpskim zemljama i razmišljanja o aktuelnim pitanjima pravoslavnog sveta, o Ukrajini i Kosovu i Metohiji, naglašavajući ulogu Crkve u očuvanju istine i pravde.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Lik i delo poslednjeg ruskog cara Nikolaja II i njegove porodice srpskoj javnosti predstavljeni su kroz dirljive crno-bele fotografije, portrete i spontane trenutke, tako da posetioci do 20. juna imaju priliku da osete mogu osetiti prisnost i toplinu koja ih je krasila
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Pravoslavlje uči da je brak zajednica ljubavi, u kojoj oba partnera, kroz međusobnu podršku i poštovanje, imaju ulogu da rastu i postignu duhovnu zrelost.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.