NJENA ŽIVOTNA PRIČA SLAMA SRCE! Danas je Sveta mučenica Agripina!
Mučena je i postradala za vreme vladavine cara Valerijana.
Nove izjave poglavara Carigradske patrijaršije dodatno produbljuju podele u pravoslavnom svetu, iako pozivaju na jedinstvo uprkos ruskom otporu priznanju ukrajinske autokefalije.
Posle nedeljne liturgije, u svojoj besedi carigradskoi patrijarh Vartolomej je jednom rečenicom ponovo stavio pravoslavni svet pred prekretnicu, produbljujući postojeće raskole unutar pravoslavlja. U svojoj besedi u manastiru Svetog Đorđa u Kilkisu, na saboru sveštenstva Mitropolije Polijanske i Kilkisijske, patrijarh Vartolomej je istakao potrebu za jedinstvom i kreativnom saradnjom među svim pravoslavnim Crkvama, ali je u isto vreme uneo i uznemirenost u mnogim pomesnim crkvama.
Patrijarh Vartolomej je podsetio na svepravoslavni značaj Svete i Velike Saborske skupštine održane na Kritu 2016. godine, ističući napore Carigradske patrijaršije u promociji tog jedinstva, ali i na žalosnu činjenicu da su pojedine Crkve, poput Ruske pravoslavne crkve, izostale sa sabora. U jednom od oštrijih komentara, patrijarh je istakao:
- Rusima nisu smetali srpovi i čekići komunizma, ali im je polumesec na kupoli crkve Svete Irine u Carigradu predstavljao prepreku - rekao je patrijarh Vartolomej.
Ova izjava dodatno je ukazala na duboke istorijske i duhovne rane koje već dugo razdvajaju neke od najvažnijih pravoslavnih Crkava, naročito posle sporne odluke Carigradske patrijaršije da prizna autokefalnost Ukrajinske pravoslavne crkve. Patrijarh Vartolomej je naglasio:
- Priznanje autokefalije bio pravedan zahtev ukrajinskih vernika, naročito u svetlu ugnjetavanja od strane Moskve, koje je postalo još vidljivije nakon rata 2022. godine.
Iako je Ruska pravoslavna crkva pokazala otpor ovom priznanju, patrijarh Vartolomej je ostao uveren da će vremenom i ostale pomesne Crkve priznati ukrajinsku autokefaliju, navodeći da je proces priznanja novih autokefalnih Crkava često dug i složen. Kao primer je naveo Grčku pravoslavnu crkvu, koja je stekla autokefaliju 1833. godine, ali je Carigradska patrijaršija to zvanično priznala tek 1850. godine.
Ove izjave ponovo su rasplamsale rasprave unutar pravoslavnog sveta oko pitanja primata i autokefalije, pokazujući da je jedinstvo pravoslavlja ozbiljno narušeno u kontekstu političkih i duhovnih turbulencija. Ipak, patrijarh Vartolomej je izrazio nadu da će kroz molitvu i promišljen dijalog ovi raskoli biti prevaziđeni, te da će pravoslavna crkva nastaviti da svedoči jedinstvenu i apostolsku veru u svetu.
Bivši operativac CIA Džon Kirijaku iznosi kontroverzne tvrdnje da je vaseljenski patrijarh navodno primio novac od Hilari Klinton za proglašenje autokefalnosti Pravoslavne crkve Ukrajine.
Odnos SAD-a prema Rusiji, Carigradskoj patrijaršiji i svetim mestima u Jerusalimu mogao bi oblikovati budućnost u svetu prepunom izazova i promena.
Dok patrijarh carigradski najavljuje dolazak rimskog pontifa i poziva na „jedinstvo u istini“, među pravoslavnim narodima raste strah da se ispod plašta sabornosti krije najdublja izdaja Svetog Predanja
Poglavar Carigradske patrijaršije je tokom liturgije uputio potresan apel za mir u svetu, pozivajući na prekid neprijateljstava u Ukrajini, Gazi, Siriji i drugim ratom razorenim krajevima.
Otac Mojsije Mekferson, bivši krovopokrivač i otac petoro dece, postao je viralna zvezda zahvaljujući svojim porukama o sirovoj muškosti, pravoslavlju i ulozi muškarca kao stuba porodice
Od Svitaka sa Mrtvog mora do natpisa Pontija Pilata, otkrića širom sveta potvrđuju da je Sveto pismo istinita hronika Božijeg delovanja u istoriji.
Sveta tajna ispovesti nije kazna, već dar- prilika za novi početak i mir sa Bogom.
Militanti nekanonske crkve upali u Saborni hram u Černivcima u Ukrajini, ostavljajući za sobom bestidne tragove i teško povređene vernike.
Jedini stanar manastira je otac Serapion. Pre tri godine je došao iz Dečana sa namerom da obnovi manastir i oživi duhovni život ovog mesta.
Najveća odgovornost, kako se navodi, leži na grčkom Ministarstvu prosvete i veroispovesti, ali i na Generalnom sekretarijatu za verska pitanja.Manastir Svete Katarine.
Nakon što ga je stari sveštenik saslušao poručio mu je šta treba da radi.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Militanti nekanonske crkve upali u Saborni hram u Černivcima u Ukrajini, ostavljajući za sobom bestidne tragove i teško povređene vernike.
Ova saznanja bacaju novo svetlo na to kako svest može da postoji u trenucima kada je srce prestalo da kuca.
Otkrijte kako monasi pripremaju sardine plaki – jednostavno jelo iz rerne sa paradajz sosom, koje daje snagu za dug dan molitve i rada, a donosi mir svakome ko ga jede sa zahvalnošću.