OVAKVE MOLITVE BOG NE ČUJE, ČAK I DA SU NAJUZVIŠENIJE: Đakon Aleksandar Milojkov otkrio kako se pravilno moli i gde većina greši
Kroz molitvu, čovek ne izgovara samo reči, već otvara srce, ulazi u dijalog sa Bogom i dotiče večnost.
Nove izjave poglavara Carigradske patrijaršije dodatno produbljuju podele u pravoslavnom svetu, iako pozivaju na jedinstvo uprkos ruskom otporu priznanju ukrajinske autokefalije.
Posle nedeljne liturgije, u svojoj besedi carigradskoi patrijarh Vartolomej je jednom rečenicom ponovo stavio pravoslavni svet pred prekretnicu, produbljujući postojeće raskole unutar pravoslavlja. U svojoj besedi u manastiru Svetog Đorđa u Kilkisu, na saboru sveštenstva Mitropolije Polijanske i Kilkisijske, patrijarh Vartolomej je istakao potrebu za jedinstvom i kreativnom saradnjom među svim pravoslavnim Crkvama, ali je u isto vreme uneo i uznemirenost u mnogim pomesnim crkvama.
Patrijarh Vartolomej je podsetio na svepravoslavni značaj Svete i Velike Saborske skupštine održane na Kritu 2016. godine, ističući napore Carigradske patrijaršije u promociji tog jedinstva, ali i na žalosnu činjenicu da su pojedine Crkve, poput Ruske pravoslavne crkve, izostale sa sabora. U jednom od oštrijih komentara, patrijarh je istakao:
- Rusima nisu smetali srpovi i čekići komunizma, ali im je polumesec na kupoli crkve Svete Irine u Carigradu predstavljao prepreku - rekao je patrijarh Vartolomej.
Ova izjava dodatno je ukazala na duboke istorijske i duhovne rane koje već dugo razdvajaju neke od najvažnijih pravoslavnih Crkava, naročito posle sporne odluke Carigradske patrijaršije da prizna autokefalnost Ukrajinske pravoslavne crkve. Patrijarh Vartolomej je naglasio:
- Priznanje autokefalije bio pravedan zahtev ukrajinskih vernika, naročito u svetlu ugnjetavanja od strane Moskve, koje je postalo još vidljivije nakon rata 2022. godine.
Iako je Ruska pravoslavna crkva pokazala otpor ovom priznanju, patrijarh Vartolomej je ostao uveren da će vremenom i ostale pomesne Crkve priznati ukrajinsku autokefaliju, navodeći da je proces priznanja novih autokefalnih Crkava često dug i složen. Kao primer je naveo Grčku pravoslavnu crkvu, koja je stekla autokefaliju 1833. godine, ali je Carigradska patrijaršija to zvanično priznala tek 1850. godine.
Ove izjave ponovo su rasplamsale rasprave unutar pravoslavnog sveta oko pitanja primata i autokefalije, pokazujući da je jedinstvo pravoslavlja ozbiljno narušeno u kontekstu političkih i duhovnih turbulencija. Ipak, patrijarh Vartolomej je izrazio nadu da će kroz molitvu i promišljen dijalog ovi raskoli biti prevaziđeni, te da će pravoslavna crkva nastaviti da svedoči jedinstvenu i apostolsku veru u svetu.
Bivši operativac CIA Džon Kirijaku iznosi kontroverzne tvrdnje da je vaseljenski patrijarh navodno primio novac od Hilari Klinton za proglašenje autokefalnosti Pravoslavne crkve Ukrajine.
Odnos SAD-a prema Rusiji, Carigradskoj patrijaršiji i svetim mestima u Jerusalimu mogao bi oblikovati budućnost u svetu prepunom izazova i promena.
Obraćajući se rimokatoličkim i anglikanskim hodočasnicima, patrijarh Vartolomej govorio je o neostvarenim snovima ekumenskog dijaloga, nadajući se da će novi papa nastaviti putem jedinstva – iako većina pravoslavnih to ne vidi kao put koji vodi u pravcu istine.
Poseta tokom koje je poglavar Srpske pravoslavne crkve odlikovan visokim crkvenim ordenom, proglašen za počasnog doktora i razgovarao sa patrijarhom Kirilom i predsednikom Putinom, zaokružena je dostojanstvenim ispraćajem na aerodromu Šeremetjevo.
Kroz molitvu, čovek ne izgovara samo reči, već otvara srce, ulazi u dijalog sa Bogom i dotiče večnost.
Ukoliko čovek sebe vidi kao boljeg od drugih, ako ne priznaje sopstvenu grešnost, on se udaljava od Boga, jer preuzima mesto koje mu ne pripada - mesto sudiје i merila istine.
Izrazom "Bog ti pomagao" može se odgovoriti na svaki pozdrav inoslavnog vernika.
Odgovori Isus i reče joj: "Kad bi ti znala dar Božiji, i ko je taj koji ti govori: daj mi da pijem, ti bi tražila od njega i dao bi ti vodu živu."
Svetom službom započeo je zvanično pontifikat novog pape, uz prisustvo svetskih lidera, strogih bezbednosnih mera i desetina hiljada vernika. Njegova inauguracija bila je više od ceremonije — trenutak kada je Crkva ponovo podigla svoj glas za mir, jedinstvo i veru.
U pitanju je običaj ili tradicija, a ne zapovest, i tokom vekova ponuđena su različita tumačenja ovog neobičnog, ali duboko simboličnog čina.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Pozvao je na trenutnu trezvenost prostim saznanjem da smo pozvani da živimo u spasonosnoj zajednici.
U vremenima kada se poštovao svaki komad hleba, nastajala su jela koja su spajala porodicu i grejala dom. Među njima je i pita od starog hleba – jednostavna, domaćinska čarolija koja i danas vraća veru u skromna zadovoljstva.
Deca žude za direktnim kontaktom sa roditeljima, a ne za mobilnim telefonima ili crtaćima... I ono što je važno, deca ne smeju da budu pritiskana nikad, kaže iguman Petar.
Samo nekoliko meseci nakon što su obnovile liturgijsko jedinstvo, dve drevne patrijaršije, jerusalimska i antiohijska, ponovo su u sukobu zbog jurisdikcije u Kataru.