Duhovna riznica 08.11.2024 | 13:17

ŠTA TRAMPOVA POBEDA ZNAČI ZA PRAVOSLAVNI SVET: Povratak koji menja geopolitičku scenu i jača hrišćanske vrednosti

Izvor: religija.rs
Autor: Saša Tošić
ŠTA TRAMPOVA POBEDA ZNAČI ZA PRAVOSLAVNI SVET: Povratak koji menja geopolitičku scenu i jača hrišćanske vrednosti
Profimedia Petar Divac Plastični hirurzi raskrinlaki Melaniju Tramp

Odnos SAD-a prema Rusiji, Carigradskoj patrijaršiji i svetim mestima u Jerusalimu mogao bi oblikovati budućnost u svetu prepunom izazova i promena.

Povratkom Donalda Trampa u Belu kuću, pravoslavni svet nalazi se pred pitanjem šta ova pobeda može značiti za pomesne crkve i hrišćanske vrednosti koje se na poseban način neguju unutar pravoslavne tradicije. Trampov povratak na mesto predsednika otvara nove mogućnosti za dijalog i saradnju s pravoslavnim Istokom, naročito Rusijom, što može doneti značajne promene u pravoslavnom svetu.

Njegov stav prema političkim i verskim pitanjima nudi priliku za dublje promišljanje o ulozi i misiji pravoslavlja u savremenom svetu, i to u kontekstu geopolitičkih izazova s kojima se suočavaju pravoslavne patrijaršije.

Tanjug/Vladimir Smirnov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril

Još tokom svog prvog mandata, Tramp je nastojao da uspostavi bliže odnose s Rusijom, što je bio potez koji su neki pravoslavni lideri posmatrali kao mogućnost za snažniji dijalog i očuvanje tradicionalnih hrišćanskih vrednosti. Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril, tada je izrazio optimizam prema Trampovoj politici usmerenoj ka zajedničkoj borbi protiv radikalizma i terorizma, podvlačeći značaj njegovih obećanja za očuvanje hrišćanskih zajednica i njihovih prava u regionima pogođenim sukobima.

Ovaj stav može i sada imati posebnu težinu, jer pravoslavna zajednica iščekuje moguće promene u američko-ruskim odnosima koje bi mogle doprineti stabilnosti i međusobnom poštovanju crkvenih jurisdikcija.

Elif Ozturk Ozgoncu/AFP/Profimedia
Patrijarh carigradski Vartolomej

Kada je reč o Carigradskoj patrijaršiji, pitanje autokefalnosti Ukrajinske crkve ostaje u središtu napetosti između Carigrada i Moskve. Trampova politika može uticati na odnose između SAD-a i Turske, kao i između SAD-a i Rusije, što dodatno može uticati na položaj Carigradske patrijaršije.

Ovaj istorijski i duhovni centar pravoslavlja, kroz vekove sedište pravoslavnog jedinstva, može se naći pred novim izazovima u očuvanju svojih prava i svog položaja u pravoslavnom svetu. Ukoliko bi Trampova politika bila naklonjena većem razumevanju s Moskvom, to bi moglo pojačati uticaj Moskve u pravoslavnom poretku, što može promeniti odnose između patrijaršija i njihovih vernika.

Takođe, Jerusalimska patrijaršija, koja se suočava s izazovima očuvanja svetih mesta u kontekstu složenih političkih odnosa, mogla bi osetiti posledice Trampove bliske saradnje s izraelskim vlastima. Njegovo priznanje Jerusalima kao glavnog grada Izraela ranije je donelo nove izazove za pravoslavne hrišćanske zajednice u Svetoj zemlji. Buduća politika SAD-a može dodatno uticati na položaj i prava pravoslavnih vernika u Jerusalimu i okolnim područjima, što stavlja Jerusalimsku patrijaršiju pred zadatak očuvanja hrišćanske prisutnosti u svetoj zemlji.

GIL COHEN-MAGEN / AFP / Profimedia
Patriajrh jerusalimski Teofil

Trampova pobeda takođe donosi dodatnu pažnju pravoslavnim zajednicama u Americi, gde su organizacije poput AHEPA-e i HALC-a postale glasovi pravoslavnih vernika. S obzirom na njihov dugogodišnji angažman, ove zajednice mogu dodatno doprineti oblikovanju politike SAD-a prema pitanjima koja se tiču prava i položaja pravoslavnih crkava i vernika.

Pred pravoslavnim svetom otvara se period prilika i izazova, u kojem će crkveni lideri biti pozvani da pronađu put ka očuvanju mira, međusobnom poštovanju i jedinstvu. Iskoristiti trenutak za zajedničko promišljanje i dijalog o budućnosti hrišćanskih vrednosti može doneti osnaženje pravoslavlja u svetu koji se ubrzano menja.

Duhovna riznica 10:10 | 03.11.2024

ZAŠTO PATRIJARH VARTOLOMEJ NIJE UPUTIO SAUČEŠĆE SRBIJI? Nakon tragedije u Novom Sadu, pisma utehe stižu iz pravoslavnih crkava, osim jedne

Dok su patrijarsi širom pravoslavnog sveta poslali reči podrške i molitve za žrtve nesreće u Srbiji, carigradski patrijarh uputio je saučešće Španiji zbog poplava, ali ne i srpskom narodu. Da li iza ovog ćutanja postoji dublja poruka ili je reč o propustu u trenucima kada bi izraz solidarnosti bio znak bratske bliskosti?