POZNATI AMERIKANAC PRIMIO PRAVOSLAVLJE: "Bog je tako rekao, želim da živim u manastiru"
Džibri Bel je ispričao kako je odlučio pre četiri - pet godina da postane pravoslavac, a krštenje je obavio u crkvi u Čikagu.
Odnos SAD-a prema Rusiji, Carigradskoj patrijaršiji i svetim mestima u Jerusalimu mogao bi oblikovati budućnost u svetu prepunom izazova i promena.
Povratkom Donalda Trampa u Belu kuću, pravoslavni svet nalazi se pred pitanjem šta ova pobeda može značiti za pomesne crkve i hrišćanske vrednosti koje se na poseban način neguju unutar pravoslavne tradicije. Trampov povratak na mesto predsednika otvara nove mogućnosti za dijalog i saradnju s pravoslavnim Istokom, naročito Rusijom, što može doneti značajne promene u pravoslavnom svetu.
Njegov stav prema političkim i verskim pitanjima nudi priliku za dublje promišljanje o ulozi i misiji pravoslavlja u savremenom svetu, i to u kontekstu geopolitičkih izazova s kojima se suočavaju pravoslavne patrijaršije.
Još tokom svog prvog mandata, Tramp je nastojao da uspostavi bliže odnose s Rusijom, što je bio potez koji su neki pravoslavni lideri posmatrali kao mogućnost za snažniji dijalog i očuvanje tradicionalnih hrišćanskih vrednosti. Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril, tada je izrazio optimizam prema Trampovoj politici usmerenoj ka zajedničkoj borbi protiv radikalizma i terorizma, podvlačeći značaj njegovih obećanja za očuvanje hrišćanskih zajednica i njihovih prava u regionima pogođenim sukobima.
Ovaj stav može i sada imati posebnu težinu, jer pravoslavna zajednica iščekuje moguće promene u američko-ruskim odnosima koje bi mogle doprineti stabilnosti i međusobnom poštovanju crkvenih jurisdikcija.
Kada je reč o Carigradskoj patrijaršiji, pitanje autokefalnosti Ukrajinske crkve ostaje u središtu napetosti između Carigrada i Moskve. Trampova politika može uticati na odnose između SAD-a i Turske, kao i između SAD-a i Rusije, što dodatno može uticati na položaj Carigradske patrijaršije.
Ovaj istorijski i duhovni centar pravoslavlja, kroz vekove sedište pravoslavnog jedinstva, može se naći pred novim izazovima u očuvanju svojih prava i svog položaja u pravoslavnom svetu. Ukoliko bi Trampova politika bila naklonjena većem razumevanju s Moskvom, to bi moglo pojačati uticaj Moskve u pravoslavnom poretku, što može promeniti odnose između patrijaršija i njihovih vernika.
Takođe, Jerusalimska patrijaršija, koja se suočava s izazovima očuvanja svetih mesta u kontekstu složenih političkih odnosa, mogla bi osetiti posledice Trampove bliske saradnje s izraelskim vlastima. Njegovo priznanje Jerusalima kao glavnog grada Izraela ranije je donelo nove izazove za pravoslavne hrišćanske zajednice u Svetoj zemlji. Buduća politika SAD-a može dodatno uticati na položaj i prava pravoslavnih vernika u Jerusalimu i okolnim područjima, što stavlja Jerusalimsku patrijaršiju pred zadatak očuvanja hrišćanske prisutnosti u svetoj zemlji.
Trampova pobeda takođe donosi dodatnu pažnju pravoslavnim zajednicama u Americi, gde su organizacije poput AHEPA-e i HALC-a postale glasovi pravoslavnih vernika. S obzirom na njihov dugogodišnji angažman, ove zajednice mogu dodatno doprineti oblikovanju politike SAD-a prema pitanjima koja se tiču prava i položaja pravoslavnih crkava i vernika.
Pred pravoslavnim svetom otvara se period prilika i izazova, u kojem će crkveni lideri biti pozvani da pronađu put ka očuvanju mira, međusobnom poštovanju i jedinstvu. Iskoristiti trenutak za zajedničko promišljanje i dijalog o budućnosti hrišćanskih vrednosti može doneti osnaženje pravoslavlja u svetu koji se ubrzano menja.
Džibri Bel je ispričao kako je odlučio pre četiri - pet godina da postane pravoslavac, a krštenje je obavio u crkvi u Čikagu.
Dok su patrijarsi širom pravoslavnog sveta poslali reči podrške i molitve za žrtve nesreće u Srbiji, carigradski patrijarh uputio je saučešće Španiji zbog poplava, ali ne i srpskom narodu. Da li iza ovog ćutanja postoji dublja poruka ili je reč o propustu u trenucima kada bi izraz solidarnosti bio znak bratske bliskosti?
U centralnoj sali „Manjež“ u Moskvi otvorena je jubilejna izložba koja kroz ikone, multimedijalne prikaze i istorijske dokumente ističe vekovnu tradiciju dobrotvorstva, pozivajući sve posetioce da istraže bogato kulturno i duhovno nasleđe pravoslavne Rusije.
Svetlost kandila nije samo plamen, već vodič ka duhovnom buđenju i podsećanje na Hristovu prisutnost u nama. Sveti vladika Nikolaj ukratko je objasnio razloge zbog kojih je ova svetlost važna za svaki verujući dom i srce.
U donjoj zoni Dohije nalazi se vešernica za pranje posteljine monaha i gostiju, kao i ostava za potrebe ambulante (smeštaj medicinske opreme i lekova).
Ova zabrana je, zapravo, ukorenjena u drevnim crkvenim pravilima.
O snazi kratke molitve je pričao iguman Rafailo, sa namerom da skrene pažnju na njenu snagu i to koliko je njena primena jednostavna, a učinkovitost efektna.
"Gle, postideće se i posramiće svi koji se ljute na tebe; biće kao ništa i izginuće protivnici tvoji".
U donjoj zoni Dohije nalazi se vešernica za pranje posteljine monaha i gostiju, kao i ostava za potrebe ambulante (smeštaj medicinske opreme i lekova).
Uzbudljive vesti za filmske fanove i poštovaoce kontroverznog hita „Stradanje Hristovo“!
Na svakom od elemenata igre stoji opis koliko poena nosi, kao i koje su sposobnosti karte u samoj igri.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Vodu su brzinski vadili iz tog kanala, koji se nalazio oko crkve, kako ne bi ušla u svetinju.