Dan kada pravoslavni vernici slave Svetog Luku i Svetog Petra Cetinjskog, je ujedno i datum kada se proslavlja paganski praznik "Halovin", a koji iz godine u godinu postaje sve uobičajeniji događaj u Srbiji.
Sveti Luka, praznik koji SPC proslavlja danas, na udaru je paralelne struje, nametnute u viduproslave Noći veštica. U pravoj borbi sa nakaradnim maseknbalom, koji nema veze sa hrišćanstvom i koji veliča kult demona bore se sveštennici i to doslovno.
Slučaj, u kojem je u znak protesta uništena dekoracija za praznik veštica, dolazi iz Češke, a glavni akter je tamošnji sveštenik. On je odlučio da uništi bundeve, na kojima su bile izrezbarene jezive grimase, specififične za ovu proslavu. Brzo su se na Fejsbuk staranici, češkog sela, pojavile fotografije polupanih bundeva.
"Naša povorka bundeva i fenjera protekla je u odličnoj atmosferi punoj dečjeg entuzijazma, a verujemo da su se i odrasli fantastično zabavili dok su gledali oduševljenje u očima mališana. Verovatno nećemo pronaći dotičnog vandala koji je deci pokvario radost, ali verujemo da čita ovu objavu i da mu je muka od samog sebe", napisali su organizatori Noći veštica, na društvenoj mreži.
Ubrzo je usledio odgovor. "Izlazeći iz župnog dvora u nedelju uveče ugledao sam brojne simbole sotonske svetkovine Noći veštica postavljene ispred naše svetinje. Postupio sam prema svojoj veri i dužnosti oca i zaštitnika dece koja su mi poverena i uklonio te simbole. Međutim, pokušajte da zapamtite da je moja dužnost kao autoriteta i sveštenika da zaštitim decu i porodicu od skrivenog zla", napisao je lokalni sveštenik.
Da situacija u Srbiji nije drugačija potvrđuje dekoracija u izlozima i tematski maskenbali koji se organizuju u različitim vrtićima, a čiji je povod upravo Noć veštica.
Odakle Noć veštica vuče korene
Poreklo označava praznik zaštite od nečistih sila i ima paganske korene koji sežu više od 2.000 godina u prošlost. Prvobitan naziv Noći veštica bio je "Sauina" i označavao je keltsku pagansku svetkovinu koja se obeležavala 1. novembra, odnosno na dan početka Nove kalendarske godine po verovanju Kelta. Ljudi su na ovaj dan palili lomače i nosili kostime u nameri da oteraju zle duhove, jer su verovali da u noći između oktobra i novembra mrtvi izlaze iz grobova.
Širenje ovih običaja među ostalim narodima dogodilo se nekoliko stotina godina kasnije, kada su Kelti naselili prostore Britanije i Francuske, pa su prihvatanjem hrišćanstva svoj praznik prilagodili prazniku Svih Svetih, koji se odlukom pape Grgura trećeg obeležavao upravo 1. novembra. Pretpraznično veče, odnosno 31. oktobar, dobilo je na engleskom naziv„All Hallows Eve”, što znači Veče svetih, da bi se na kraju prihvatilo za širu upotrebu samo„Halloween”.
Monahinja iz Belorusije je otkrila tajnu svrsishodnog i isplativog rada, nakon što je naglasila da se svaki predmet na štandu koji prodaje u ime sestrinstva prodaje zahvaljujući jednoj stvari.
Haljina, koju je nosila Simonida, žena kralja Milutina rekonstruisana je zahvaljujući izvanredom radu stručnjaka, koji su se vodili prikazom odeće u srpskoj svetinji na Kosovu i Metohiji.
Neverovatnu priču o otkrivanju hrišćanstva otkrio je musliman, kome se prema njegovim rečima prikazao sin Božiji i poručio mu "da mu je sve oprošteno".
U doba kada paganske manifestacije sve češće nalaze put do našeg društva, protojerej-stavrofor Stojan Pavlović poziva roditelje i nastavnike da odbace „noć veštica” i ostanu postojani u očuvanju hrišćanske svetlosti, prateći primer Svetog Petra Cetinjskog u odbrani vere i mira među ljudima.
Mnogi istraživači su pokušali da odgonetnu značenej crteža na Trškoj crkvi, međutim niko do danas sa sigurnošću ne može da tvrdi da zna njihovo značenje.
Tokom liturgije, iz ikone Gospoda Hrista, koju su hodočasnici darovali kao izraz podrške i ljubavi, počelo je da teče sveto miro. Ovaj čudesni događaj, koji vernici tumače kao Božiji znak, izazvao je snažne emocije među okupljenim narodom.
Izvori posvećeni Prepodobnoj mati Paraskevi privlače vernike i znatiželjnike svojim lekovitim svojstvima i blagorodnom energijom, a predstavljaju mesta gde se vera i priroda skladno prepliću.
U doba kada paganske manifestacije sve češće nalaze put do našeg društva, protojerej-stavrofor Stojan Pavlović poziva roditelje i nastavnike da odbace „noć veštica” i ostanu postojani u očuvanju hrišćanske svetlosti, prateći primer Svetog Petra Cetinjskog u odbrani vere i mira među ljudima.
Manastir Kosijerevo, koji je pretrpeo je razaranja, potapanja i premeštanja, svojim relikvijama privlači brojne hodočasnike iz svih krajeva, koji u ovoj duhovnoj oazi pronalaze utehu, mir i doživljavaju čudesa.