Suočena s porastom suicida među mladima izazvanih delovanjem opasnih onlajn grupa, Ruska pravoslavna crkva uvodi smernice koje omogućavaju opelo u ovim specifičnim slučajevima.
U digitalnoj eri u kojoj manipulativne „grupe smrti“ podstiču ranjive mlade na tragične odluke, Ruska pravoslavna crkva odlučila je da se pastirskim putem suoči s ovim izazovima. U novim smernicama koje je nedavno objavio Sveti sinod, Crkva pruža mogućnost opela u slučajevima samoubistava mladih žrtava manipulacije, nastojeći da donese utehu porodicama koje su pretrpele ovakve tragedije.
Ova odluka zasniva se na temeljnom istraživanju Komisije za crkvenu administraciju i pastirsko staranje, koja je, u saradnji sa sveštenstvom, vaspitačima i psihijatrima, proučila uticaje na mlade suočene sa nasilnim pritiscima i manipulacijama u digitalnom svetu. Zabrinutost je opravdana – mladi ljudi, često nesvesni manipulativne taktike koja ih okružuje, suočavaju se s ozbiljnim ugrožavanjem svog mentalnog zdravlja.
ROMAN PILIPEY / AFP / Profimedia
Sveti sinod RPC nedavno je objavio da pruža mogućnost opela u slučajevima samoubistava mladih žrtava manipulacije
Da bi pružio duhovnu utehu u ovakvim slučajevima, Sinod je nedavno usvojio smernice prema kojima svaki pojedinačni slučaj razmatra eparhijski episkop ili posebna crkvena komisija. Razmatranje molbi za opelo uključuje razgovore sa svedocima koji bi mogli posvedočiti o veri i načinu života pokojnika, kao i o dokazima manipulativnog uticaja „grupa smrti“. U procesu donošenja odluka mogu se uzeti u obzir i psihološke procene i nalazi organa za sprovođenje zakona, kako bi se izbegle nepravedne zabrane.
Važan deo ove odluke oslanja se na kanonski presedan – 14. pravilo aleksandrijskog patrijarha Timoteja, koje dozvoljava opelo za one koji su „sišli s uma“. Odluka takođe ima uporište u sinodalnom zaključku iz 2011. godine, koji omogućava posebne obrede u slučajevima mentalnih bolesti.
ROMAN PILIPEY / AFP / Profimedia
Sveti sinod RPC nedavno je objavio da pruža mogućnost opela u slučajevima samoubistava mladih žrtava manipulacije
Ako se opelo ne može odobriti, sveštenici su pozvani da obave Čin molitvene utehe za ožalošćene, koristeći reči sv. Lava Optinskog: „Potraži, Gospode, izgubljenu dušu sluge Tvoga (ime): ako je moguće, pomiluj. Tvoji sudovi su nedokučivi.“ Ova molitva poziva na mir u srcima onih koji su izgubili svoje bližnje, uz nadu da će ih molitva povezati s duhovnim svetom i Božijom milošću.
Sinod podseća sveštenike na značaj pastirskog staranja, ohrabrujući ih da ožalošćenim porodicama pruže podršku i usmere ih ka aktivnom učešću u crkvenom životu. Na taj način, Crkva se trudi da očuva ravnotežu između kanonskih učenja i razumevanja tragedije koja pogađa savremenu porodicu.
Trećina građana Rusije traži promene u obrazovnom sistemu, dok naučnik Aleksandr Anufrijenko objašnjava da se definicija čoveka kao bio-socijalnog bića, zasnovana na Darvinovoj teoriji, može smatrati nedovoljnom i potencijalno opasnom.
Od Starog zaveta do današnjih dana, proročanstva svetih osoba intrigiraju i uznemiruju svet. Svetiteljka koja je živela u Rusiji u prvoj polovini 20. veka ostavila je proročke poruke koje govore o budućim iskušenjima i teškim vremenima.
U dubokoj povezanosti pravoslavne vere i bratske ljubavi, poglavar Ruske pravoslavne crkve uputio je iskreno saučešće srpskom narodu, moleći se za večni mir nastradalih i utehu onima koji tuguju.
Svetlost kandila nije samo plamen, već vodič ka duhovnom buđenju i podsećanje na Hristovu prisutnost u nama. Sveti vladika Nikolaj ukratko je objasnio razloge zbog kojih je ova svetlost važna za svaki verujući dom i srce.
Oni su bili muž i žena, koji su dvadeset dana nakon venčanja, za vreme vladavine Dioklecijana, izvedeni pred sud, pred tivaidskog namesnika Ariana, zbog hrišćanske vere.
U Beogradu je otvorena postavka „Služitelj mira i ljubavi“ povodom 80 godina od upokojenja Svetog Dositeja Vasića, duhovnog gorostasa koji je verom i hrabrošću ostao uz narod i Crkvu u najmračnijim vremenima.
Neprimereno topli tonovi u izjavama pojedinih pravoslavnih jerarha upućenih novom papi, izazvali su buru među vernicima i teolozima, koji sve glasnije upozoravaju na opasnost od zamućivanja identiteta i odstupanja od Svetog Predanja.
Na praznik Svetog Atanasija Velikog, u hramu Svetog Save na Vračaru, liturgijsko sabranje okupilo je arhijereje iz više krajeva sveta, a duhovna poruka slavljenika dotakla je srca svih prisutnih: da živimo rukovođeni svetiteljskom mudrošću i božanskom ljubavlju.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Bog je taj koji priziva u život i koji poziva iz ovog života. Dakle, Bog ima konačnu reč, govori otac Aleksandar o samoubistvu, ali i naglašava da niko nikome, ipak, ne sme i ne treba da sudi.
Odgovor Svetog Pajsija, slomljenom ocu nastradalog mladića, izrečen bez osude, ali sa dubokom verom u Božiju milost, otvorio je prozor nade koji nikada neće biti zatvoren.
Kontroverzni evangelista opisao je potresna iskustva iz duhovnog sveta, patnje duša onih koji su prerano napustili ovaj svet i najavio da će 2025. godina biti "godina vaskrsenja", a njegova priča izazvala je rasprave u verskim i javnim krugovima.
Neprimereno topli tonovi u izjavama pojedinih pravoslavnih jerarha upućenih novom papi, izazvali su buru među vernicima i teolozima, koji sve glasnije upozoravaju na opasnost od zamućivanja identiteta i odstupanja od Svetog Predanja.
U manastiru Devič na Kosmetu, gde počivaju mošti Svetog Joanikija, zabeleženo je svedočanstvo iz Prvog svetskog rata koje je ostavio Sveti Nikolaj Žički – o tome kako se Božija pravda sručila na ruku podignutu protiv svetinje.
Ove crkve svedoče o različitosti izraza hrišćanske vere kroz vreme i prostor. Bilo da su uklesane u stenu, sagrađene od kostiju ili skrivene u drvetu, sve one predstavljaju mesto susreta čoveka sa Bogom – u tišini, divljenju i molitvi.