Rased ispod Atosa ponovo se aktivirao, izazivajući potres od 4,6 Rihtera. Nadležni sprovode hitne mere, dok je u školama u okolnoj regiji obustavljena nastava. Stručnjaci upozoravaju na nastavak seizmičke aktivnosti u narednom periodu.
Nestabilnost tla jednog od najsvetijih pravoslavnih lokaliteta sveta postala je svakodnevica. Poslednji zemljotres, jačine 4,6 Rihtera, ponovo je potresao Svetu goru, a brojni stručnjaci upozoravaju da seizmička aktivnost ne pokazuje znake opadanja.
Grčke vlasti su se oglasile, a opština Aristotel, koja se nalazi u blizini Svete gore, obustavila je nastavu u školama, dok je u područje hitno otputovao zamenik ministra unutrašnjih poslova Grčke.
SAKIS MITROLIDIS / AFP / Profimedia
Sveta gora
- Rased koji se juče aktivirao na Svetoj gori pruža se u pravcu severozapad-jugoistok, sa nagibom ka zapadu, to jest prema Sigitskom zalivu - rekao je direktor Geodinamičkog instituta, Atanasios Ganas, za „Katimerini“, objašnjavajući prirodu potresa u tom području.
Prema njegovim rečima, rased se pomera horizontalno s levostrano kretanje i gotovo je paralelan s poluostrvom Atos.
On naglašava da su najjači zemljotresi u ovoj seriji bili jačine 4,6 Rihtera — jedan 22. septembra 2024. i drugi jutros, 13. decembra 2024. godine.
Sylvain THOMAS / AFP / Profimedia
Tlo Svete gore u seriji zemljotresa podrhtava već pet meseci
- Reč je o seriji zemljotresa koja traje već pet meseci - objasnio je.
Jutrošnji zemljotres jačine 4,6 Rihtera, prema podacima Geodinamičkog instituta, osetio se u ranim jutarnjim časovima. Potres je zabeležen u morskom području, na 10 km zapad-severozapadno od Kareje na Svetoj gori, a dubina žarišta bila je 13,7 km.
Prethodno su zabeleženi slabiji potresi jačine 3,7 i 3,1 Rihtera. Zbog seizmičke aktivnosti, opština Aristotel nadomak Svete gore, donela je odluku o obustavi rada svih školskih ustanova.
U područje je hitno otputovao zamenik ministra unutrašnjih poslova Grčke, Konstantinos Giulekas, koji je, prema izveštaju Atinske novinske agencije, zakazao sastanak „zbog smirivanja javnosti“.
Printscreen/Youtube/Ράδιο Θεσσαλονίκη 94.5
Zamenik ministra unutrašnjih poslova Grčke, Konstantinos Giulekas hitno je došao na Svetu goru
Sa njim u Kareju stigli su i inženjeri iz Centra za očuvanje svetogorskog nasleđa (KEDAK), koji deluje pod nadzorom Vlade Grčke, kao i seizmolog Manolis Skodiris. U Kareji će tim održati sastanak sa protoepiskopom Svete Gore, članovima Svete opštine i guvernerom Svete Gore, Alkivijadisom Stefanisom.
Inače, 25. septembra takođe je održan sastanak u upravnoj zgradi sa temom nastavka seizmičke aktivnosti na Svetoj Gori. Na tom sastanku učestvovali su seizmolozi Kostas Papazahos, Manolis Skodiris i Jorgos Karakaisis, dok je guverner Svete gore Alkivijadis Stefanis učestvovao telefonski.
Monasi manastira Grigorijata sa Svete Gore snažno su se usprotivili predlogu patrijarha Vartolomeja i Carigradske patrijaršije, u godišnjem izdanju publikacije "Orthodoxos Typos", detaljno obrazlažući ključne razlike između pravoslavne i katoličke proslave Vaskrsa, koje čuvaju veru i svetootačko predanje.
Dok tlo podrhtava, monasi sa Atosa podsećaju na snagu vere i molitve u suočavanju sa izazovima – da li je serija zemljotresa samo prirodni fenomen ili opomena na dublje duhovne istine?
U razgovoru za religija.rs, ovaj svetogorac govori o vekovnoj tradiciji hrišćanske ljubavi i molitve koje kroz monaške proizvode, uz blagoslov, donose blagodat za dušu i telo.
Posle višednevne potrage, telo svetogorskog isposnika pronađeno je u zabačenom delu Atosa. Istraga o njegovoj smrti u toku je, dok se monaška zajednica moli za njegovu dušu u Hristu.
Uz blagoslov vladike Atanasija, u jednom od najvažnijih manastira Srpske crkve, sveštenici Eparhije su, u sabornosti, pristupili Svetoj tajni ispovesti i pokajanja, nakon čega je usledila trpeza ljubavi.
Sveća je simbol svetlosti Hristove. On je rekao: "Ja sam svetlost svetu". Ta svetlost treba da nas podseti na svetlost kojom Hristos obasjava duše preminulih, kaže sveštenik.
Situacija je sada pod kontrolom u većini gradova i opština Republike Srpske. Ukinute su vanredne mere i u gotovo svim opštinama situacija se normalizuje.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Jaki potresi jačine 4,8 stepeni po Rihteru osetili su se širom Halkidikija, Soluna, pa čak i u susednim državama. Nadležne službe su u pripravnosti, dok monasi mirno poručuju: „Uzdamо se u Boga.“
Na Atosu, priroda ponekad prekine spokoj potresima zemlje, ali čuvari drevnih manastira, kao i hodočasnici, nemaju razloga za strah. Profesor seizmologije sa Univerziteta u Solunu umirujuće govori o prognozi za nastavak seizmičke aktivnosti na ovom svetom poluostrvu.
Sveća je simbol svetlosti Hristove. On je rekao: "Ja sam svetlost svetu". Ta svetlost treba da nas podseti na svetlost kojom Hristos obasjava duše preminulih, kaže sveštenik.
Situacija je sada pod kontrolom u većini gradova i opština Republike Srpske. Ukinute su vanredne mere i u gotovo svim opštinama situacija se normalizuje.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Pod maskom pobožnosti krije se obmana – dvojica samozvanaca, bez blagoslova i kanonskog priznanja, obavljaju bogosluženja i zbunjuju vernike. Mitropolija nemačka Grčke pravoslavne crkve upozorava: čuvajte se onih koji nisu deo kanonskih pravoslavnih crkava.
U zemlji u kojoj su vekovima zajedno živeli Srbi, Bošnjaci i Hrvati, episkop bihaćko-petrovački upućuje snažan apel za mir i međusobno poštovanje, podsećajući da su prošlost i budućnost svih naroda neraskidivo povezane.