Dok tlo podrhtava, monasi sa Atosa podsećaju na snagu vere i molitve u suočavanju sa izazovima – da li je serija zemljotresa samo prirodni fenomen ili opomena na dublje duhovne istine?
Još jedan zemljotres jačine 3,1 stepen Rihterove skale zabeležen je ovog vikenda na Svetoj Gori. Prema podacima Geodinamičkog instituta, epicentar zemljotresa bio je 10 kilometara zapadno-severozapadno od Kareje, dok je hipocentar, odnosno tačka u kojoj se potres javlja, procenjen na dubini od 10 kilometara.
U proteklih pet meseci, područje Svete gore beleži intenzivnu seizmičku aktivnost. Ovaj zemljotres je deo serije potresa koji su uznemirili monahe i hodočasnike Svete gore. Mnogi pažljivo prate razvoj situacije, dok učestalost potresa izaziva zabrinutost.
Printscreen/YouTube/BalkanTripTV
Sveta gora
Uprkos kontinuiranoj seizmičkoj aktivnosti, monasi Svete gore zadržavaju spokoj i nastavljaju da žive u duhu molitve.
- U poslednjih pet meseci potresi su česti, najmanje dva do tri nedeljno. Mi smo navikli na osećaj tla koje se trese pod nogama, ali osećamo da nešto dolazi - napominje starac Josif iz Katunakije, ukazujući na moguću vezu između učestalosti potresa i duhovnih ili geoloških dešavanja, prenosi portal Vima Orthodoxias,
Starac Isaija iz jednog poznatog atonskog manastira dodaje:
- Živim na Svetoj gori 40 godina, ali ovako nešto nisam doživeo. Svakih nekoliko dana Atos se trese.
On izražava zabrinutost zbog učestalosti zemljotresa, ali naglašava da monasi i dalje spokojno obavljaju svoje monaške dužnosti, verujući da je sve pod Božjim promislom.
Printscreen/vatopedi.gr
Svetogorski monasi izražava zabrinutost zbog učestalosti zemljotresa, ali naglašava da i dalje spokojno obavljaju svoje monaške dužnosti
Sledeći vekovnu tradiciju, monasi Svete gore se suočavaju sa izazovima kroz veru i molitvu. Za njih, svaka prirodna pojava predstavlja priliku za jačanje duhovnog života i poverenja u Božju promisao.
Zbog geografskog položaja u severnom Egeju, Sveta gora je smeštena u seizmogenu zonu. Naučnici prate aktivnosti u ovom području i ističu da su manji zemljotresi uobičajeni i ne moraju nužno da predviđaju veće potrese. Ipak, učestalost potresa budno se prati i procenjuje od strane nadležnih službi.
I pored ovih izazova, monasi nastavljaju svoj svakodnevni život u duhu molitve, koja im je glavni štit od svih iskušenja. Kako kažu: „Zemlja može da se trese, ali naša vera ostaje nepokolebljiva.“
Dok se tlo trese, monasi Atosa pokazuju kako vera može biti nepokolebljivi oslonac čak i u najneizvesnijim vremenima. Njihov spokoj i poverenje u Božju promisao svedoče o snazi molitve koja nadilazi sve što zemaljske sile mogu da donesu. Možda nam upravo kroz ove potrese priroda šalje poruku – da je vreme da se i mi probudimo duhovno i potpuno oslonimo na veru, jer, kako kaže Gospod: „Ne boj se, samo veruj.“ (Marko 5:36).
Na Atosu, priroda ponekad prekine spokoj potresima zemlje, ali čuvari drevnih manastira, kao i hodočasnici, nemaju razloga za strah. Profesor seizmologije sa Univerziteta u Solunu umirujuće govori o prognozi za nastavak seizmičke aktivnosti na ovom svetom poluostrvu.
Monasi manastira Grigorijata sa Svete Gore snažno su se usprotivili predlogu patrijarha Vartolomeja i Carigradske patrijaršije, u godišnjem izdanju publikacije "Orthodoxos Typos", detaljno obrazlažući ključne razlike između pravoslavne i katoličke proslave Vaskrsa, koje čuvaju veru i svetootačko predanje.
U razmišljanju za petak četvrte sedmice po Vaskrsu, veliki duhovnik 19. Veka jasno poručuje: Hristos je Početak, a Crkva Njegov sled. Ko god pokušava da menja taj poredak, gubi put spasenja.
Oni su bili muž i žena, koji su dvadeset dana nakon venčanja, za vreme vladavine Dioklecijana, izvedeni pred sud, pred tivaidskog namesnika Ariana, zbog hrišćanske vere.
U Beogradu je otvorena postavka „Služitelj mira i ljubavi“ povodom 80 godina od upokojenja Svetog Dositeja Vasića, duhovnog gorostasa koji je verom i hrabrošću ostao uz narod i Crkvu u najmračnijim vremenima.
Neprimereno topli tonovi u izjavama pojedinih pravoslavnih jerarha upućenih novom papi, izazvali su buru među vernicima i teolozima, koji sve glasnije upozoravaju na opasnost od zamućivanja identiteta i odstupanja od Svetog Predanja.
Na praznik Svetog Atanasija Velikog, u hramu Svetog Save na Vračaru, liturgijsko sabranje okupilo je arhijereje iz više krajeva sveta, a duhovna poruka slavljenika dotakla je srca svih prisutnih: da živimo rukovođeni svetiteljskom mudrošću i božanskom ljubavlju.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Jaki potresi jačine 4,8 stepeni po Rihteru osetili su se širom Halkidikija, Soluna, pa čak i u susednim državama. Nadležne službe su u pripravnosti, dok monasi mirno poručuju: „Uzdamо se u Boga.“
Rased ispod Atosa ponovo se aktivirao, izazivajući potres od 4,6 Rihtera. Nadležni sprovode hitne mere, dok je u školama u okolnoj regiji obustavljena nastava. Stručnjaci upozoravaju na nastavak seizmičke aktivnosti u narednom periodu.
U dramatičnom otvorenom pismu, svetogorski monasi upozoravaju da se pod maskom svetovne uprave pokušava razoriti ono što vekovima čuva Presveta Bogorodica — duhovnu autonomiju ove monaške republike.
Na Atosu, gde se tišina pretvara u prisustvo, poklonici svedoče o nevidljivoj, ali delatnoj sili molitve, o unutrašnjim preobražajima i živom nasleđu svetog Josifa Isihaste, koje menja srca i duše i danas.
U razmišljanju za petak četvrte sedmice po Vaskrsu, veliki duhovnik 19. Veka jasno poručuje: Hristos je Početak, a Crkva Njegov sled. Ko god pokušava da menja taj poredak, gubi put spasenja.
Neprimereno topli tonovi u izjavama pojedinih pravoslavnih jerarha upućenih novom papi, izazvali su buru među vernicima i teolozima, koji sve glasnije upozoravaju na opasnost od zamućivanja identiteta i odstupanja od Svetog Predanja.
U manastiru Devič na Kosmetu, gde počivaju mošti Svetog Joanikija, zabeleženo je svedočanstvo iz Prvog svetskog rata koje je ostavio Sveti Nikolaj Žički – o tome kako se Božija pravda sručila na ruku podignutu protiv svetinje.
Ove crkve svedoče o različitosti izraza hrišćanske vere kroz vreme i prostor. Bilo da su uklesane u stenu, sagrađene od kostiju ili skrivene u drvetu, sve one predstavljaju mesto susreta čoveka sa Bogom – u tišini, divljenju i molitvi.