Duhovna riznica 03.12.2024 | 09:41

ŠTA PREDSKAZUJU UČESTALI ZEMLJOTRESI NA SVETOJ GORI? Monasi poručuju: "Zemlja može da se trese, ali naša vera ostaje nepokolebljiva"

Autor: Saša Tošić
ŠTA PREDSKAZUJU UČESTALI ZEMLJOTRESI NA SVETOJ GORI? Monasi poručuju: "Zemlja može da se trese, ali naša vera ostaje nepokolebljiva"
Printscreen/YouTube/BalkanTripTV

Dok tlo podrhtava, monasi sa Atosa podsećaju na snagu vere i molitve u suočavanju sa izazovima – da li je serija zemljotresa samo prirodni fenomen ili opomena na dublje duhovne istine?

Još jedan zemljotres jačine 3,1 stepen Rihterove skale zabeležen je ovog vikenda na Svetoj Gori. Prema podacima Geodinamičkog instituta, epicentar zemljotresa bio je 10 kilometara zapadno-severozapadno od Kareje, dok je hipocentar, odnosno tačka u kojoj se potres javlja, procenjen na dubini od 10 kilometara.

U proteklih pet meseci, područje Svete gore beleži intenzivnu seizmičku aktivnost. Ovaj zemljotres je deo serije potresa koji su uznemirili monahe i hodočasnike Svete gore. Mnogi pažljivo prate razvoj situacije, dok učestalost potresa izaziva zabrinutost.

Printscreen/YouTube/BalkanTripTV
Sveta gora

Uprkos kontinuiranoj seizmičkoj aktivnosti, monasi Svete gore zadržavaju spokoj i nastavljaju da žive u duhu molitve.

- U poslednjih pet meseci potresi su česti, najmanje dva do tri nedeljno. Mi smo navikli na osećaj tla koje se trese pod nogama, ali osećamo da nešto dolazi - napominje starac Josif iz Katunakije, ukazujući na moguću vezu između učestalosti potresa i duhovnih ili geoloških dešavanja, prenosi portal Vima Orthodoxias

Starac Isaija iz jednog poznatog atonskog manastira dodaje:

- Živim na Svetoj gori 40 godina, ali ovako nešto nisam doživeo. Svakih nekoliko dana Atos se trese.

On izražava zabrinutost zbog učestalosti zemljotresa, ali naglašava da monasi i dalje spokojno obavljaju svoje monaške dužnosti, verujući da je sve pod Božjim promislom.

Printscreen/vatopedi.gr
Svetogorski monasi izražava zabrinutost zbog učestalosti zemljotresa, ali naglašava da i dalje spokojno obavljaju svoje monaške dužnosti

Sledeći vekovnu tradiciju, monasi Svete gore se suočavaju sa izazovima kroz veru i molitvu. Za njih, svaka prirodna pojava predstavlja priliku za jačanje duhovnog života i poverenja u Božju promisao.

Zbog geografskog položaja u severnom Egeju, Sveta gora je smeštena u seizmogenu zonu. Naučnici prate aktivnosti u ovom području i ističu da su manji zemljotresi uobičajeni i ne moraju nužno da predviđaju veće potrese. Ipak, učestalost potresa budno se prati i procenjuje od strane nadležnih službi.

I pored ovih izazova, monasi nastavljaju svoj svakodnevni život u duhu molitve, koja im je glavni štit od svih iskušenja. Kako kažu: „Zemlja može da se trese, ali naša vera ostaje nepokolebljiva.“

Dok se tlo trese, monasi Atosa pokazuju kako vera može biti nepokolebljivi oslonac čak i u najneizvesnijim vremenima. Njihov spokoj i poverenje u Božju promisao svedoče o snazi molitve koja nadilazi sve što zemaljske sile mogu da donesu. Možda nam upravo kroz ove potrese priroda šalje poruku – da je vreme da se i mi probudimo duhovno i potpuno oslonimo na veru, jer, kako kaže Gospod: „Ne boj se, samo veruj.“ (Marko 5:36).