Serija potresa narušila je spokoj u Vrtu Presvete Bogorodice, dok monasi upozoravaju na izostanak državne reakcije, tehničke zaštite i prisustva stručnjaka, i sve glasnije pozivaju na hitnu intervenciju.
Velika uznemirenost narušila je monaški mir na Svetoj gori, jer je u poslednja 24 sata, od ponedeljka uveče do utorka uveče, zabeleženo petnaest zemljotresa. Serija potresa izazvala je nemir među oko 1.800 monaha koji žive u dvadeset manastira, kelijama i skitovima.
Serija uzastopnih zemljotresa ponovo je u prvi plan iznela višegodišnji zahtev svetogoraca za ozbiljnu državnu brigu i tehničke intervencije, koje, kako tvrde, u potpunosti izostaju.
- Od februara 2025. pa do danas, nijedan stručnjak iz državnih institucija Grčke nije došao na Svetu goru da utvrdi gde se tačno nalazi rased. Nisu doneli nijedan specijalizovani uređaj, kao što je to bio slučaj na Santoriniju - izjavio je za portal Vima Orthodoxias jedan starac, svetogorac, očigledno ogorčen.
Prema podacima Geodinamičkog instituta Nacionalne opservatorije u Atini, potresi su bili slabijeg do umerenog intenziteta, ali je njihova učestalost izazvala osećaj stalne nesigurnosti. Mnogi monasi, naročito oni u starim kelijama i udaljenim skitovima, nemaju poverenja u državu, koja ih je, kako kažu, „potpuno zaboravila“.
Uprkos višestrukim prijavama, Ministarstvo za klimatsku krizu i civilnu zaštitu Grčke do sada nije poslalo nijednu mešovitu stručnu ekipu inženjera i geologa, niti je postavljena oprema za kontinuirano praćenje tektonske aktivnosti, kao što je uobičajeno u drugim seizmički aktivnim oblastima. I Tehnička komora Grčke ističe isto, upozoravajući više puta na potrebu provera u verskim i istorijskim kompleksima.
- Država sramoti Svetu goru svojom nezainteresovanošću. Umesto da dođu i vide gde je rased, ostavljaju ga da tiho škrguće pod našim nogama - navodi jedan mlađi svetogorac.
Uznemirenost vlada i u krugovima Nezavisne uprave za javne nabavke, jer se, prema navedenim tvrdnjama, nisu aktivirala finansijska sredstva za protivseizmičku zaštitu poluostrva, dok su starije studije ostale „zakopane“. Neki monasi već pozivaju na hitan sastanak pod okriljem državnog sekretara za unutrašnje poslove Grčke, nadležnog za Makedoniju i Trakiju, uz učešće svih nadležnih strana.
Ovi zemljotresi su probudili sećanja na snažan potres iz 2014. godine, ali i na strukturna oštećenja koja su primetna u pojedinim manastirima. Centar za antisismičku politiku (OASP) ističe da nedostatak mapiranja aktivnih raseda na poluostrvu Svete gore predstavlja naučni i politički propust.
Religija.rs pažljivo prati razvoj situacije i donosi glasove zabrinutosti iz Vrta Presvete Bogorodice, tamo gde državne institucije Grčke, izgleda, ćute, dok se zemlja pod nogama trese.
Premijer Grčke razgovarao je sa trojicom predstavnika Svetogorskog bratstva o svakodnevnim izazovima i budućoj saradnji, najavivši pritom svoju prvu zvaničnu posetu Atosu – događaj koji bi mogao imati duboke duhovne i geopolitičke posledice
Nakon snažnog podrhtavanja tla u februaru, a zatim ponovo 7. juna, mnogi svetogorski manastiri upozoravaju da su ostavljeni bez adekvatne zaštite, dok se sveti prostor suočava s ozbiljnim oštećenjima i potpunim izostankom konkretnih mera.
Dok smo suočeni s talasom zločina, nesreća i duhovne tame, mitropolit crnogorsko-primorski u snažnoj poruci poziva na povratak Bogu kao jedini izlaz iz sve dublje društvene krize.
U svojoj besedi za 7. nedelju po Duhovima, Sveti Nikolaj Ohridski i Žički podseća da je vera najčvršći bedem protiv svakog duhovnog napada i da se ona, kao i ljubav, potvrđuje kroz stradanje.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Jaki potresi jačine 4,8 stepeni po Rihteru osetili su se širom Halkidikija, Soluna, pa čak i u susednim državama. Nadležne službe su u pripravnosti, dok monasi mirno poručuju: „Uzdamо se u Boga.“
Rased ispod Atosa ponovo se aktivirao, izazivajući potres od 4,6 Rihtera. Nadležni sprovode hitne mere, dok je u školama u okolnoj regiji obustavljena nastava. Stručnjaci upozoravaju na nastavak seizmičke aktivnosti u narednom periodu.
Predstavnici svih 20 svetogorskih manastira poslali snažnu poruku premijeru Grčke Kirijakosu Micotakisu i narodu – njihova tišina nije slabost, već „sila krsta“.
Premijer Grčke Kirijakos Micotakis došao je u srce monaške republike sa finansijskom podrškom za očuvanje svetinja i prirode, dok istovremeno šalje poruku mira i solidarnosti u regionu zahvaćenom sukobima.
U svojoj besedi za 7. nedelju po Duhovima, Sveti Nikolaj Ohridski i Žički podseća da je vera najčvršći bedem protiv svakog duhovnog napada i da se ona, kao i ljubav, potvrđuje kroz stradanje.
Iako je prvobitno najavljeno da će kulturno-umetnički program voditi poznati glumac Milan Vasić, on je za portal religija.rs otkrio da su stvari zapravo drugačije.
Na dan Sabora arhangela Gavrila, sabralo se sve — i narod, i molitva, i nebeski mir. Manastir Kovilj, obnovljen u slavi i ljubavi, postao je svedok kako vera obnavlja i dušu i svetinju.
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.