Na praznik Vozdviženje Časnog krsta, bratstvo Vatopeda sa svetim relikvijama predvodili su ltiju za smirenje zemlje koja podrhtava već mesecima.
Svetogorski monasi, predani čuvari vekovnih pravoslavnih predanja, u trenucima prirodnih katastrofa pribegavaju onome što je u njihovom duhovnom nasleđu najjače oružje – molitvi i bogosluženju. Kada zemlja podrhtava i preti opasnost razaranja, monaška zajednica se sabira u jednom srcu i jednoj duši, uznoseći molitve za izbavljenje od prirodnih nepogoda.
Tako je na praznik Vozdviženje Časnog krsta u Velikoj Lavri Vatopedu, održana svečana litija i molitva za smirenje učestalih zemljotresa koji pogađaju Svetu goru i okolne oblasti.
Printscreen/vatopedi.gr
Litija u Vatopedu
Nakon završetka evharistijskog sabranja, povodom ovog velikog praznika, iguman Vatopeda, starac Efraim, zajedno sa ocima manastira i brojnim hodočasnicima, učestvovao je u litiji. Sa svetim moštima i Pojasom Presvete Bogorodice, najvećom relikvijom ovog manastira, ophoslili su oko manastirskog hrama, uznoseći molitvu Gospodu i Presvetoj Bogorodici za smirenje zemlje i odbranu od daljih katastrofa.
Sveti oci veruju da molitva ima neizmernu snagu, naročito kada se vrši sa istinskom verom i predanjem volji Božijoj. Praznik Vozdviženja Časnog krsta nije bio slučajan dan za ovaj molitveni hod, jer Časni krst, simbol Gospodove žrtve i pobede nad smrću, predstavlja najmoćnije oružje hrišćanina protiv svih vidljivih i nevidljivih neprijatelja, uključujući i prirodne sile.
Printscreen/vatopedi.gr
Iguman Vatopeda Efraim
Monasi svetogorskih lavri, među kojima Vatoped ima posebno mesto, znaju da je njihova uloga duhovna zaštita ne samo Svete gore, već i čitavog sveta. Oni se uzdaju u milost i zaštitu Presvete Bogorodice, čiji pojas čuvaju kao dragocenu relikviju, verujući da upravo ona, kao Majka Božija i naša zastupnica, može zaustaviti sve nepogode koje prete njenom svetom vrhu.
U trenucima kada zemlja podrhtava, vera ostaje nepokolebljiva. Sveti oci i dalje uzdižu svoje molitve za mir i blagostanje, verujući da će Gospod, po molitvama Presvete Bogorodice i svetih, zaštititi Svetu goru od strašnih pretnji prirodnih katastrofa.
U teškim trenucima bolesti, po rečima monaha sa Svete gore, ovaj duhovni čin može doneti mir i isceljenje, a roditelji i bake mogu pružiti duhovnu snagu i utehu svojoj porodici, podsećajući na snagu Božje milosti.
Korak po korak, uz monahinju manastira Tumane, naučite postupak izrade i ukrašavanja sveća ružama od prirodnog voska, koje ne samo da osvajaju srca vernika već i donose blagoslov u domove širom planete.
U srcu Atosa, u administrativnom centru Kareja, nalazi se posebna posnica koja u tišini čuva nasleđe Svetog Save, mesto neprekidne molitve i stroge posvećenosti, koje ima duboku duhovnu tradiciju i istorijski značaj.
Nastojateljica manastira Ćelije deli dirljivu priču o veri koja je pobedila smrtnu prognozu. Njena majka, kojoj su lekari zbog opake bolesti predvideli kratak vek, došla je u manastir, gde je poživela još mnogo godina, a kasnije se i zamonašila.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U razmišljanju za petak četvrte sedmice po Vaskrsu, veliki duhovnik 19. Veka jasno poručuje: Hristos je Početak, a Crkva Njegov sled. Ko god pokušava da menja taj poredak, gubi put spasenja.
Oni su bili muž i žena, koji su dvadeset dana nakon venčanja, za vreme vladavine Dioklecijana, izvedeni pred sud, pred tivaidskog namesnika Ariana, zbog hrišćanske vere.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Priča o monahu koji je svojim životom posvedočio da vera i molitva mogu da prevaziđu i najopasnije prepreke, pružajući nadu onima koji se suočavaju s nevoljama.
U srcu svetogorske zajednice, monasi se povlače u duboku tišinu kako bi očistili svoju dušu i osnažili veru pred najveći hrišćanski praznik – Vaskrsenje Hristovo.
Molitva, smirenje i neizmerna vera obeležili su život oca Meletija, jednog od najvoljenijih asketa Svete gore, čiji osmeh, nalik anđeoskom, ostaje večno svedočanstvo svetlosti njegove duše.
Ove crkve svedoče o različitosti izraza hrišćanske vere kroz vreme i prostor. Bilo da su uklesane u stenu, sagrađene od kostiju ili skrivene u drvetu, sve one predstavljaju mesto susreta čoveka sa Bogom – u tišini, divljenju i molitvi.
Izgradnja konaka trajala je od 2021. do 2025. godine, a objekat je opremljen dvokrevetnim, četvorokrevetnim, petokrevetnim i višekrevetnim sobama. Sve sobe imaju sopstvena kupatila i klimatizaciju.
U manastiru Devič na Kosmetu, gde počivaju mošti Svetog Joanikija, zabeleženo je svedočanstvo iz Prvog svetskog rata koje je ostavio Sveti Nikolaj Žički – o tome kako se Božija pravda sručila na ruku podignutu protiv svetinje.