U teškim trenucima bolesti, po rečima monaha sa Svete gore, ovaj duhovni čin može doneti mir i isceljenje, a roditelji i bake mogu pružiti duhovnu snagu i utehu svojoj porodici, podsećajući na snagu Božje milosti.
Kada se suočavamo sa nedaćama koje pogađaju naše najbliže, mudri saveti duhovnih velikana mogu biti svetlo koje nas vodi kroz tame naših briga. Reči starca Filoteja Zervakosa, čije ime osveženo duhovnom snagom i mudrošću, pružaju nam dubok uvid u to kako roditelji mogu pružiti utehu i pomoć svojoj oboleloj deci kroz jednostavne, ali duboko duhovne činove.
Kada je zdravlje naše dece ugroženo, starac Filotej savetuje roditeljima da upotrebe vatu umočenu u ulje iz kandila koje gori pred ikonama. Ova sveta vatra simbolizuje Božju prisutnost i milost, i sa njom treba pomazati čelo i lice deteta, krstoliko, kao znak Božje zaštite i blagoslova.
PrintscreenYouTube/Erythraios
Starac Filotej
- Kada deca imaju zdravstvenih tegoba, uzmite vatu, umočite je u kandilo koje imate pred ikonama i pomazujte detetu čelo i lice, krstoliko, govoreći sledeće stihove tropara: "Krst je čuvar vaseljene, krst je ukras Crkve, krst je carevima sila, krst je vernima utvrđenje, krst je angelima slava, a demonima rana."
Ove reči, upisane u srce i mislima, donose mir i snagu, podsećajući nas na božansku moć krsta koji štiti i isceljuje. Takođe, po rečima starca Filoteja treba izgovoriti stihove tropara koji govore o spasenju i besmrtnosti: "Iskupio si nas prečasnom Krvlju svojom od kletve zakonske; na krstu prikovan i kopljem proboden, izlio si besmrtnost ljudima, Spasitelju naš, slava tebi.“
Kada je prisutan sveštenik, on ima privilegiju da "zakrsti" dete, koristeći svoje molitve i blagoslove. Međutim, u njegovom odsustvu, roditelji ili bake imaju duhovnu vlast da obave ovaj čin, ali isključivo u odnosu na svoju decu ili unuke, u duhu ljubavi i zaštite..
- Kad ima sveštenika, on će ih zakrstiti i izgovoriti molitve. Kada nema, otac ili majka imaju vlast nad svojom decom, mogu da 'zakrste' svoju decu – ali samo svoju decu. Isto važi i za bake u odnosu na unuke - govorio je starac Filotej, poznat po svojoj duhovnoj dubini i monaškoj posvećenosti.
Shutterstock
Manastir Sveti Pantelejmon u kom je starac Filotej proveo većinu svog monaškog života
Većinu svojih monaških dana proveo je na Svetoj gori kao dugogodišnji monah Manastira Sveti Pantelejmona, gde je stekao duboko duhovno iskustvo. Pored toga, boravio je i na drugim mestima na Svetoj Gori, pružajući duhovne pouke i pomažući drugima u njihovom duhovnom napredovanju.
Ovi jednostavni, ali duboko duhovni postupci, ne samo da pružaju fizičku utehu, već i duhovnu snagu, prepunjujući srce verom i nadom. Savet starca Filoteja nas podseća da u svakodnevnim brigama i izazovima ne smemo zaboraviti snagu Božje prisutnosti, koja je uvek tu da nas vodi i isceli kroz svetlost Krsta i molitve.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
U razgovoru za religija.rs, ovaj svetogorac govori o vekovnoj tradiciji hrišćanske ljubavi i molitve koje kroz monaške proizvode, uz blagoslov, donose blagodat za dušu i telo.
Prepodobni Porfirije Kavsokalivit kanonizovan 2013. godine, ceo svoj ovozemaljski život posvetio je molitvi, skromnosti i čudesnim iscelenjima, a njegova duhovna mudrost i danas inspiriše vernike širom pravoslavnog sveta.
Brojna su čuda koja je donela ikona Bogorodice Trojeručice, od njenog nastanka do današnjih dana, a najveće je zabeležio Sveti Jovan Damaskin, kome je odsečena ruka isceljena dok se molio pred ovom relikvijom.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Sveća je simbol svetlosti Hristove. On je rekao: "Ja sam svetlost svetu". Ta svetlost treba da nas podseti na svetlost kojom Hristos obasjava duše preminulih, kaže sveštenik.