JEVANĐELJE ZA ČETVRTAK, 16. JANUAR: Čitanje iz Svetog pisma za 30. četvrtak po Pedesetnici
U ovom Jevanđelju se pominje vaskrsenje Isusa Hrista.
U ovom Jevanđelju se pripoveda kako je jedan čovek uspeo da se spasi u prisustvu Isusa Hrista.
Jevanđelje Luka, začalo 94. (19,1-10) 1. I ušavši u Jerihon, prolažaše kroz njega. 2. I gle, čovek zvani imenom Zakhej, i on beše starešina carinika, i beše bogat. 3. I tražaše da vidi Isusa ko je on; i ne mogaše od naroda, jer beše maloga rasta. 4. I on potrčavši napred, pope se na divlju smokvu da ga vidi; jer je pored nje trebalo da prođe. 5. A kad Isus dođe na ono mesto, pogledavši gore, vide ga i reče mu: „Zakheju, siđi brzo; jer mi danas valja biti u domu tvome.” 6. I siđe brzo; i primi ga radujući se. 7. I svi koji videše negodovahu, govoreći kako uđe da gostuje kod grešnoga čoveka. 8. A Zakhej stade i reče Gospodu: „Gospode, evo pola imanja svoga daću siromasima, i ako koga nečim oštetih, vratiću četvorostruko.” 9. A Isus mu reče: „Danas dođe spasenje domu ovome; jer i ovo je sin Avraamov. 10. Jer Sin Čovečiji dođe da potraži i spase izgubljeno.”
U ovom Jevanđelju se pominje vaskrsenje Isusa Hrista.
U ovom Jevanđelju pripoveda se o tome kako je Satana iskušavala Isusa Hrista.
U ovom Jevanđelju se govori o biblijskoj sceni i njenim akterima, ali i načinu razmišljanja ljudi tog doba.
U ovom Jevanđelju se govori o tome kako je Isus Hrist isterao demona iz jednog čoveka u sinagogi.
Crkva je odlučila da instalira avatar sa veštačkom inteligencijom, pri čemu je nakon diskusije izabrana figura Isusa kao najbolje rešenje.
U ovom Jevanđelju se pripoveda o tome kako je Isus Hristos čitao knjigu proroka Isaije u sinagogi.
U ovom Jevanđelju po Luki govori se o tome kako je Isusa Hrista Satana pokušavala da prevede na stranu greha.
Jevanđelje po Luki.
Ova tema, kako je istakao vladika, ima veliku teološku važnost zbog širenje vere i radi jedinstva Crkve. Ako bi svako radio po svom mišljenju i željama, onda bi se vera i jedinstvo Crkve dovodilo u opasnost.
Influenser, odrastao u porodici metodista, baptista i katolika, pronašao je duhovni mir u pravoslavlju posle 15 godina provedenih u Srbiji
U svojoj knjizi Misli za svaki dan u godini, za 32. nedelju po Pedesetnici, Sveti Teofan otkriva kako duhovni pastiri vode verne do poslednjeg cilja – savršenstva u Hristu.
Snaga iskrene molitve našem zaštitniku može doneti utehu, zaštitu i duhovno usmerenje. Saznajte kako da se obratite svom nebeskom zaštitniku i osetite njegovu pomoć.
U manastiru Sopoćani sačuvalo se do našeg vremena više fragmenata srednjovjekovnih nadgrobnih ploča, od kojih neke imaju uklesane natpise.
Patrijarh Kiril je zahvalio predsedniku Putinu zbog njegovog odnosa prema vernicima Ruske pravoslavne crkve koje je patrijarh nazvao patriotama i za podršku mnogim važnim društvenim i prosvetnim inicijativama.
Svetinja je stigla uz blagoslov patrijarha Porfirija, kao i patrijarha Kirila, moskovskog i cele Rusije, povodom 16. godišnjice njegovog ustoličenja.
Sveti Nektarije bio je pravoslavni teolog i svetitelj, rođen pod imenom Anastasije Kefalas.
Oslanjajući se na stručna iskustva, ali i na pravoslavna učenja, psiholog Gljeb Tkačenko objašnjava zašto slepa poslušnost može ugroziti brak i kako pravi autoritet u porodici proizilazi iz poverenja, a ne iz prisile.
Jerej Aleksandar Ermoljin objašnjava kako molitva i vera mogu ublažiti posledice duhovnih nepravdi i doneti mir.
Pahomije Bruskov objašnjava da je sve dozvoljeno, ali da je važno razmisliti šta je razlog za sedenje ili ležanje tokom molitve.