Michaela Jílková / Česká ilustrační fotografie / Profimedia, Wikimedia/Unknown authorKrst ne sme da bude statusni simbol i da se o njemu razmišlja kao o ukrasu
Na bojištu kod Bitolja, gde se odvijala jedna od najkrvavijih bitaka Prvog balkanskog rata, jedna majka je tragala za detetom. Kada ga je pronašla, suočila se sa jezivom istinom – i pitanjem koje je promenilo sve: „Da li postoji vaskrsenje mrtvih?“
Na bojnom polju južno od Bitolja, među rovovima ispunjenim jecajima prošlih bitaka, jedna majka je hodala kao senka prošlosti i sadašnjosti. Bitka kod Bitolja, poznata i kao Bitka na Crnoj reci, odigrala se tokom Prvog balkanskog rata, od 16. do 19. novembra 1912. godine, kada je srpska vojska porazila osmanske snage.
Tragajući za svojim sinom, koji je poginuo u vihoru rata, otkopavala je grob za grobom, tražeći makar jedan znak prepoznavanja. Lica su nestala pod teretom vremena i zemlje, ali jedan lančić na beživotnom vratu bio je dovoljan da joj potvrdi najtežu istinu – njen sin više nije među živima.
„Nije više mogla da ga prepozna po licu. Čak je i odeća izgledala večnije od čoveka koji ju je nosio“, zapisao je vladika Nikolaj Velimirović u jednom od svojih najpotresnijih svedočanstava. Potom je dodao:
„Majka nije mogla da plače: strašan užas smrti načinio je od njenih očiju staklo i smrznuo njenu dušu. Pred njom je bilo jedno jezivo, misteriozno stanje. Jedan život je postao ugalj i blato. Iz ljudskog bića, koje je nekada bilo deo njenog tela i duše, iz čoveka koji ju je zvao 'majko', koji je nosio oružje i borio se na bojištima, pred njenim očima se pojavila jedna zemljana, neaktivna masa, koja se mešala sa prahom – više nije osećala povezanost ni sa kim osim sa zemljom.“
Printscreen
Vladika Nikolaj Velimirović
„Majka je jedva smela da dotakne svog sina rukama. Htela je barem da pomazi ovu grubu uspomenu na svog lepog sina. Međutim, povukla se kao od lošeg sna: prsti nisu mogli da se zadrže na površini, već su odmah potonuli duboko u trulo telo, kao u istrulu bundevu. Strah je obuzeo majku. Osećala je nepremostivi ponor između nje i njenog sina. Ništa njeno, ništa voljeno, nije mogla da prepozna u tom otvorenom grobu, u toj mračnoj podzemnoj laboratoriji raspadanja.“
Strah je tada postao veći od tuge. Ništa više nije bilo prepoznatljivo, ništa njeno, ništa voljeno. U očajanju, majka je pitala vladiku Nikolaja: „Da li postoji vaskrsenje mrtvih?“
Pred ovom slikom užasa i ništavila, vladika nije odgovorio suvom teološkom poukom. Umesto toga, iz dubine vere odjeknula je njegova uteha:
„Odlucimo se, braćo, da ispovedamo Boga kao Vladara života, a ne smrti.“
Jer, u svetu gde smrt odnosi lica i briše tragove postojanja, jedino Božija moć može vratiti smisao – ne samo onima koji su otišli, već i onima koji ostaju, okovani bolom.
„Bože, mi smo prah koji si oživeo svojim Duhom…“ – molećivo je izgovarao vladika, učeći nas da je nada u vaskrsenje temelj vere. Ako Bog nije stvorio čoveka da bi ga smrt progutala, onda je grob samo privremena stanica, a ne kraj.
„Ti nisi stvorio svoju decu da ih na trenutak posmatraš u svom raskošnom domu, a zatim ih baciš u tamu… Ti si ih stvorio da budu Tvoji saputnici u večnosti.“
Printsceen/TV Hram
Vladika Nikolaj Velimirović
Ova uteha nije filozofska spekulacija, već istina koja hrani iznemogle duše. Jer, onaj ko veruje u vaskrsenje, ne vidi smrt kao gubitak, već kao prelazak. I upravo u toj veri, u tom poverenju u Onoga koji ima moć da uništi, ali i moć da oživi, nalazi se snaga da se izdrži bol, da se premosti jaz između ovoga i onoga sveta.
Majka koja je pitala o vaskrsenju nije tražila dokaz – ona je tražila smisao. A smisao se, kroz reči vladike Nikolaja, rađa iz poverenja u Onoga koji je pobedio smrt.
„Stvoritelju živih, vaskrsni mrtve, stvori u nama, živima, veru u vaskrsenje, jer bez ove vere mi smo živi mrtvi…“
U toj molitvi leži večni odgovor na pitanje izgovoreno nad otvorenim grobom. Jer, ako Bog jeste Život, onda smrt ne može imati poslednju reč.
Pred smiraj svog ovozemaljskog života, monahinja je ostavila poruku koja je rasplakala sestrinstvo manastira. Simbolika njenog čina nosi snažnu poruku o veri, nadi i onome što dolazi posle…
U vreme oluje i uzburkavanja strasti, trudi se da ne padneš u uninije i očajanje, već pribegni samoprekorevanju, krotosti i pokajanju, kaže jeromonah Mihailo Valaamski
U senkama manastirskih zidova, gde su vreme i tišina drugačiji, nastao je recept za pitu koji prenosi više od ukusa – u svakom koraku pripreme oseća se blagoslov, poslušanje i duhovna dubina koja ga čini neponovljivim.
U svom duboko nadahnutom zapisu za četvrtak Svetle sedmice, jedan od najmudrijih duhovnika 19. veka, Sveti Teofan Zatvornik, poziva svakog hrišćanina da ne pristaje ni na najmanji kompromis s tamom, već da se potpuno sjedini sa Hristom i živi u svetlosti Vaskrsenja.
Hrišćani veruju da su se demoni uplašeni od Antipe javili žrečevima u snu i rekli mu kako se oni boje Antipe, i kako moraju zbog njega da beže iz toga grada. Žrečevi su digli gomilu naroda protiv Antipe, i počeli ga mučiti i nagoniti da se odrekne Hrista i pokloni idolima.
U atmosferi duboke duhovnosti i molitvene sabornosti, poglavar Srpske pravoslavne crkve susreo se s ruskim jerarsima i bratstvom Donskog manastira, poklonivši se svetinjama i poručivši da su srpski i ruski narod – jedan u Hristu.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
U svom duboko nadahnutom zapisu za četvrtak Svetle sedmice, jedan od najmudrijih duhovnika 19. veka, Sveti Teofan Zatvornik, poziva svakog hrišćanina da ne pristaje ni na najmanji kompromis s tamom, već da se potpuno sjedini sa Hristom i živi u svetlosti Vaskrsenja.
Da li zajednički stavovi i religioznost garantuju trajnu ljubav? Sveštenik i psiholog Petar Kolomejcev, bez osude, odgovara na bolno pitanje vernika čiji se brak raspao uprkos veri, podsećajući da ni svetost ne isključuje trud, niti ljubav – žrtvu.
Sveštenstvo je odmah reagovalo i ceo slučaj je preuzela policija, a kako smo prvi objavili snimak pljačke, čitaocima je tako na uvid pružen video zapis pomenutog nedela.
Sveštenstvo je odmah reagovalo i ceo slučaj je preuzela policija, a kako smo prvi objavili snimak pljačke, čitaocima je tako na uvid pružen video zapis pomenutog nedela.
U danima Svetle sedmice, patrijarh srpski Porfirije i patrijarh moskovski Kiril susreli su se u ozračju Vaskrsenja, svedočeći neraskidivo duhovno jedinstvo Srpske i Ruske Pravoslavne Crkve, uz poruke nade, ljubavi i vere u Hrista Vaskrslog.
Odgovor Svetog Pajsija, slomljenom ocu nastradalog mladića, izrečen bez osude, ali sa dubokom verom u Božiju milost, otvorio je prozor nade koji nikada neće biti zatvoren.
Na poziv Moskovske patrijaršije, poglavar Srpske pravoslavne crkve doputovao je u rusku prestonicu, gde je, zajedno s patrijarhom Kirilom, razgovarao s predsednikom Rusije o ulozi pravoslavlja u savremenom svetu i duhovnoj povezanosti dva naroda.
Uobičajeno je da se Sveta tajna kštenja prima u detinjstvu, ali odrasli koji se nisu ranije krstili mogu to učiniti u bilo kom životnom dobu - uključujući i trudnice.
U periodu kada priroda daruje svoje najlekovitije biljke, donosimo vam recept za čorbu koja se vekovima kuva u srpskim domaćinstvima – jednostavna, okrepljujuća i bogata blagodatima za telo i dušu.