Albanska pravoslavna crkva održala je u subotu ceremoniju ustoličenja svog novog arhiepiskopa Joana koji je nasledio arhiepiskopa Anastasija nakon njegove smrti u januaru.
Ceremonija je održana u Sabornom hramu Vaskrsenja Hristovog u centru Tirane, čime je Joan formalno postao arhiepiskop Tirane, Drača i cele Albanije i takođe poglavar autokefalne Pravoslavne crkve Albanije, preneo je AP.
Ranije ovog meseca, sedmočlani Sveti sinod jednoglasno je izabrao Joana, mitropolita Korčanskog, na mesto koje je ostalo upražnjeno nakon Anastasijeve smrti u januaru.
Ceremoniji su prisustvovali albanski verski lideri, najviši zvaničnici i političari, pravoslavne verske vođe iz celog sveta, kao i grčki ministri vera i odbrane. Pravoslavna crkva Albanije proglašena je autokefalnom u septembru 1922. godine, čime je prestala da bude potčinjena Ohridskoj arhiepiskopiji i Carigradskoj patrijaršiji.
Svi oblici veroispovesti bili su zabranjeni u Albaniji 23 godine počev od 1967. godine, kada je zemlja bila potpuno izolovana od spoljnog sveta, a komunisti su zaplenili imovinu islamske, pravoslavne, katoličke i drugih crkava. Joan, čiju su porodicu proganjali komunisti, pridružila se maloj ilegalnoj crkvenoj grupi.
Pobegao je u Italiju 1990. godine, a zatim u Boston, gde je studirao na Grčkoj pravoslavnoj bogoslovskoj školi Svetog Krsta. Prema popisu iz 2023. godine, pravoslavni vernici u Albaniji čine oko sedam odsto od ukupno 2,4 miliona stanovnika.
U Albaniji je oko polovina stanovnika muslimanske veroispovesti, a slede katolici i pravoslavci.
Papa Franja čestitao ustoličenje arhiepiskopu Albanske pravoslavne crkve Joanu
Tanjug/AP Photo/Domenico Stinellis
Papa Franja
Papa Franja danas je čestitao ustoličenje novoizabranom arhiepiskopu Albanske pravoslavne crkve Joanu, izrazivši nadu da će dve crkve razviti nove oblike saradnje u ''službi Jevanđelja i siromašnih''.
Papa je arhiepiskopu u pismu preneo želju Katoličke crkve da ''promoviše dijalog kao sredstvo za prevazilaženje podela i za ''potragu za potpunim zajedništvom među svim Hristovim učenicima, prenosi Vatikan njuz.
- U ovim teškim vremenima obeleženim ratom i nasiljem, još je hitnije da hrišćani daju verodostojno svedočanstvo o jedinstvu, tako da svet može u potpunosti da prihvati poruku bratske solidarnosti i mira iz Jevanđelja - rekao je papa.
Papa Franja je rekao da dve crkve imaju odgovornost da promovišu zajedništvo i jedinstvo, i učine ih vidljivijim. Pravoslavna crkva Albanije proglašena je autokefalnom u septembru 1922. godine, čime je prestala da bude potčinjena Ohridskoj arhiepiskopiji i Carigradskoj patrijaršiji.
Uz zvuke crkvenih zvona i uprkos kiši, narod iz svih krajeva Albanije okuplja se u Sabornom hramu Vaskrsenja Hristovog kako bi odao počast i poslednji put poljubio arhiepiskopa koji je pravoslavlje u Albaniji podigao iz pepela.
Opelo arhijereja koji je posvetio život obnovi pravoslavlja u Albaniji, u Sabornom hramu Vaskrsenja Gospodnjeg u Tirani služio je patrijarh carigradski Vartolomej.
Opelu i pogrebu arhiepiskopa Anastasija prisustvovali su i predstavnici drugih crkava i verskih zajednica, kao i najviši politički predstavnici Albanije i Grčke.
Nakon upokojenja poglavara Pravoslavne crkve Albanije, pokrenuta je rasprava o njegovom nasledniku. Grčki mediji prenose da je mitropolit Korčanski Jovan glavni kandidat, ali izbor novog poglavara donosi velike izazove – od crkvenih do geopolitičkih.
Pravoslavlje uči da je brak zajednica ljubavi, u kojoj oba partnera, kroz međusobnu podršku i poštovanje, imaju ulogu da rastu i postignu duhovnu zrelost.
Protojerej stavrofor Branko Tapušković kaže da je ovaj krst u 13. podgoričku parohiju stigao zahvaljujući ljubavi i dobroti episkopa pakračko-slavonskog Jovana.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Poznati po tajnim ritualima i zabranjenim praksama, uključujući slobodu žena i jedinstvene obrede, Bektaši predstavljaju mističnu snagu u Albaniji, a nekada su upravljali profitabilnim rudnicima soli tokom osmanskog perioda.
Albanska arhiepiskopija tvrdi da je broj pravoslavnih hrišćana u zemlji značajno potcenjen zbog metodoloških propusta i nedostatka intervjuisanja velikog broja vernika. Prema njihovim podacima, broj pravoslavaca je mnogo veći nego što je prikazano u zvaničnim rezultatima.
Pravoslavlje uči da je brak zajednica ljubavi, u kojoj oba partnera, kroz međusobnu podršku i poštovanje, imaju ulogu da rastu i postignu duhovnu zrelost.
Kad umor savlada i snaga oslabi, samo jedan izvor daje novu krepost. Prorok Isaija u svojim nadahnutim rečima otkriva tajnu duhovne snage koja ne jenjava – onaj koji se nada Gospodu, uzdiže se kao orao, trči bez umora i hoda bez posustajanja.
Grešnik misli da ga niko ne vidi, ali Božje oko sve zna – pokajanje je jedini put spasenja, poručuje svetitelj u svojim duhovnim poukama za utorak pete sedmice Velikog posta.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.
Sveća je simbol svetlosti Hristove. On je rekao: "Ja sam svetlost svetu". Ta svetlost treba da nas podseti na svetlost kojom Hristos obasjava duše preminulih, kaže sveštenik.