Albanska pravoslavna crkva održala je u subotu ceremoniju ustoličenja svog novog arhiepiskopa Joana koji je nasledio arhiepiskopa Anastasija nakon njegove smrti u januaru.
Ceremonija je održana u Sabornom hramu Vaskrsenja Hristovog u centru Tirane, čime je Joan formalno postao arhiepiskop Tirane, Drača i cele Albanije i takođe poglavar autokefalne Pravoslavne crkve Albanije, preneo je AP.
Ranije ovog meseca, sedmočlani Sveti sinod jednoglasno je izabrao Joana, mitropolita Korčanskog, na mesto koje je ostalo upražnjeno nakon Anastasijeve smrti u januaru.
Ceremoniji su prisustvovali albanski verski lideri, najviši zvaničnici i političari, pravoslavne verske vođe iz celog sveta, kao i grčki ministri vera i odbrane. Pravoslavna crkva Albanije proglašena je autokefalnom u septembru 1922. godine, čime je prestala da bude potčinjena Ohridskoj arhiepiskopiji i Carigradskoj patrijaršiji.
Svi oblici veroispovesti bili su zabranjeni u Albaniji 23 godine počev od 1967. godine, kada je zemlja bila potpuno izolovana od spoljnog sveta, a komunisti su zaplenili imovinu islamske, pravoslavne, katoličke i drugih crkava. Joan, čiju su porodicu proganjali komunisti, pridružila se maloj ilegalnoj crkvenoj grupi.
Pobegao je u Italiju 1990. godine, a zatim u Boston, gde je studirao na Grčkoj pravoslavnoj bogoslovskoj školi Svetog Krsta. Prema popisu iz 2023. godine, pravoslavni vernici u Albaniji čine oko sedam odsto od ukupno 2,4 miliona stanovnika.
U Albaniji je oko polovina stanovnika muslimanske veroispovesti, a slede katolici i pravoslavci.
Papa Franja čestitao ustoličenje arhiepiskopu Albanske pravoslavne crkve Joanu
Tanjug/AP Photo/Domenico Stinellis
Papa Franja
Papa Franja danas je čestitao ustoličenje novoizabranom arhiepiskopu Albanske pravoslavne crkve Joanu, izrazivši nadu da će dve crkve razviti nove oblike saradnje u ''službi Jevanđelja i siromašnih''.
Papa je arhiepiskopu u pismu preneo želju Katoličke crkve da ''promoviše dijalog kao sredstvo za prevazilaženje podela i za ''potragu za potpunim zajedništvom među svim Hristovim učenicima, prenosi Vatikan njuz.
- U ovim teškim vremenima obeleženim ratom i nasiljem, još je hitnije da hrišćani daju verodostojno svedočanstvo o jedinstvu, tako da svet može u potpunosti da prihvati poruku bratske solidarnosti i mira iz Jevanđelja - rekao je papa.
Papa Franja je rekao da dve crkve imaju odgovornost da promovišu zajedništvo i jedinstvo, i učine ih vidljivijim. Pravoslavna crkva Albanije proglašena je autokefalnom u septembru 1922. godine, čime je prestala da bude potčinjena Ohridskoj arhiepiskopiji i Carigradskoj patrijaršiji.
Uz zvuke crkvenih zvona i uprkos kiši, narod iz svih krajeva Albanije okuplja se u Sabornom hramu Vaskrsenja Hristovog kako bi odao počast i poslednji put poljubio arhiepiskopa koji je pravoslavlje u Albaniji podigao iz pepela.
Opelo arhijereja koji je posvetio život obnovi pravoslavlja u Albaniji, u Sabornom hramu Vaskrsenja Gospodnjeg u Tirani služio je patrijarh carigradski Vartolomej.
Opelu i pogrebu arhiepiskopa Anastasija prisustvovali su i predstavnici drugih crkava i verskih zajednica, kao i najviši politički predstavnici Albanije i Grčke.
Nakon upokojenja poglavara Pravoslavne crkve Albanije, pokrenuta je rasprava o njegovom nasledniku. Grčki mediji prenose da je mitropolit Korčanski Jovan glavni kandidat, ali izbor novog poglavara donosi velike izazove – od crkvenih do geopolitičkih.
Na samoj crkvi nalazi se i nekoliko spomen ploča - posvećenih herojima, koji su Srbiju branili tokom NATO agresije 1999. godine, ali sam hram podseća i na važan simbol hrišćanstva.
U mnogim hramovima šapatom se prenosi upozorenje da se ne ljubi ikona neposredno nakon primanja Svetih Tajni. Da li je to zaista crkveno pravilo ili samo lično tumačenje? Sveštenik Jevgenij Murzin daje jednostavan odgovor.
Bojan Malešević i Bora Klepić, već hapšeni zbog brojnih krađa i razbojništava, sada se terete da su provalili u Manastir Liplje i odneli 500 KM. Svetinja koja vekovima okuplja vernike ponovo je postala meta onih koji ne prezaju ni pred Bogom ni pred zakonom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Poznati po tajnim ritualima i zabranjenim praksama, uključujući slobodu žena i jedinstvene obrede, Bektaši predstavljaju mističnu snagu u Albaniji, a nekada su upravljali profitabilnim rudnicima soli tokom osmanskog perioda.
Albanska arhiepiskopija tvrdi da je broj pravoslavnih hrišćana u zemlji značajno potcenjen zbog metodoloških propusta i nedostatka intervjuisanja velikog broja vernika. Prema njihovim podacima, broj pravoslavaca je mnogo veći nego što je prikazano u zvaničnim rezultatima.
U mnogim hramovima šapatom se prenosi upozorenje da se ne ljubi ikona neposredno nakon primanja Svetih Tajni. Da li je to zaista crkveno pravilo ili samo lično tumačenje? Sveštenik Jevgenij Murzin daje jednostavan odgovor.
U proleće 351. godine, za vreme vladavine cara Konstancija, stanovnici Jerusalima postali su svedoci zaslepljujućeg znaka na nebu - ogromnog krsta od svetlosti. O ovom događaju pisao je i Sveti Kirilo Jerusalimski, a njegov opis i danas ostavlja bez daha.
Na samoj crkvi nalazi se i nekoliko spomen ploča - posvećenih herojima, koji su Srbiju branili tokom NATO agresije 1999. godine, ali sam hram podseća i na važan simbol hrišćanstva.
Da se portal religija.rs čita i u Švedskoj svedoči naš sagovornik, fitnes instruktor iz Beograda, koji već četvrtu godinu taj deo Skandinavije zove drugi dom.
Ovaj duhovni običaj ustanovili su ruski monasi u manastiru Tumane još pre Drugog svetskog rata, a obnovljen je 2017. godine dolaskom novog bratstva. Od tada, nedelja po Spasovdanu tradicionalno okuplja mnoštvo vernika.
Otkrijte tajne jobroka koji se nekada spremao u svakoj seoskoj kuhinji - miris pečene piletine i zapečenog testa vratiće vas pravo za bakin sto, gde se toplina doma merila punim tanjirom i zajedničkim obrokom.
Na nedavno održanom zasedanju Svetog arhijerejskog Sabora, arhijereji su, pored razgovora o savremenim izazovima, odlučili da u lik svetih budu pribrojani verni hrišćani iz naroda – jerarsi, sveštenici, monasi i mučenici koji su životom i stradanjem ostavili neizbrisiv trag.