Na šestu nedelju Velikog posta, kada Crkva slavi Ulazak Gospoda Isusa Hrista u Jerusalim, narod Jerusalima je dočekao Spasitelja s velikim usklikom, pozdravljajući Ga kao cara. Ipak, u zapanjujućem obrtu, samo četiri dana kasnije, taj isti narod je vičao: „Raspni Ga!“
Sveti Teofan Zatvornik u svojoj knjizi „Misli za svaki dan u godini“ ukazuje na duboku paralelu između ovih događanja i života svakog vernika. On nas podseća da često zaboravljamo na milost koju smo primili kroz Svete Tajne, da se brzo vraćamo starim grešnim navikama, da, iako ne vičemo „raspni Ga“, svojim postupcima iznova raspinjemo Gospoda.
„Mnogo je naroda izašlo na doček Gospodu koji je svečano, kao car, ulazio u Jerusalim. Ko tada nije klicao: Osana Sinu Davidovom! No, prošlo je samo četiri dana i taj isti narod je tim istim jezicima vikao: 'Raspni, raspni ga!' Kakav čudan obrt!
No, zašto se čuditi? Zar ne činimo i mi isto kada, po primanju Svetih Tajni Tela i Krvi Gospodnje, odmah po izlasku iz crkve sve zaboravljamo - i svoju pobožnost i Božiju milost prema nama, predajući se, kao i ranije, delima samougađanja, najpre malim, a zatim i velikim. Može biti da još ne prođe ni četiri dana, a mi sami u sebi raspinjemo Gospoda, premda i ne vičemo drugima: 'Raspni ga'! I sve to Gospod vidi i trpi! Slava dugotrpeljivosti Tvojoj, Gospode!”
Svetitelj u svojoj knjizi Misli za svaki dan u godini, za subotu druge sedmice Velikog posta, otkriva da put ka blagodatnom preobraženju vodi kroz tišinu i samoću, uz trud i poklone.
Jedan od najvećih duhovnika pravoslavlja uči nas o unutrašnjem preobražaju na putu ka Hristu: ostavljanje sveta, grehovnih navika i ličnih strasti.
U svojoj knjizi "Misli za svaki dan u godini", u petak šeste sedmice Velokog posta, Sveti Teofan Zatvornik otkriva duboku istinu o duhovnoj borbi tokom Svete Četrdesetnice i poziva nas na iskrenu refleksiju.
U svom delu „Misli za svaki dan u godini“, veliki svetitelj tumači događaj vaskrsenja Lazara kao poziv svakom čoveku da, kroz vrlinu i iskrenu molitvu, doživi ličnu duhovnu preobrazbu već ovde i sada.