Duhovna riznica 19.06.2026 | 16:37

DA LI JE PRISUSTVO PRAVOSLAVNIH SVEŠTENOSLUŽITELJA NA KATOLIČKIM MISIMA ČISTA JERES? Sveštenik o pitanju koje zabrinjava sve više vernika!

Slika Autora
Autor: M. M.
Google Dodaj Religija kao željeni izvor na Googlu
DA LI JE PRISUSTVO PRAVOSLAVNIH SVEŠTENOSLUŽITELJA NA KATOLIČKIM MISIMA ČISTA JERES? Sveštenik o pitanju koje zabrinjava sve više vernika!
Daniel Bockwoldt / AFP / Profimedia

Sveštenik naglašava da pravoslavlje uči da je puno jedinstvo u evharistiji moguće samo u Pravoslavnoj crkvi.

Među vernicima se u poslednje vreme sve češće otvara pitanje prisustva pravoslavnih sveštenika, episkopa pa i samog patrijarha na bogosluženjima drugih hrišćanskih zajednica, posebno rimokatoličkih misa. Ovakvi susreti neretko izazivaju nedoumice i različita tumačenja, pa se u delu crkvene javnosti postavlja pitanje da li se time narušava pravoslavno učenje ili čak gubi Božja blagodat.

Na ovo pitanje odgovorio je sveštenik otac Dejan Krstić, ističući da je neophodno jasno razlikovati puno evharistijsko zajedništvo od samog prisustva na bogosluženju.

- Razumem zabrinutost, ali treba razlikovati učešće u bogosluženju i puno evharistijsko zajedništvo od samog prisustva. Kada pravoslavni sveštenik ili arhijerej prisustvuje rimokatoličkoj misi, on se ne pričešćuje i ne saslužuje, već je tu iz razloga poštovanja, protokola ili dijaloga - objasnio je otac Dejan jednoj vernici.

Foto: Freepik
Misa, Ilustracija

 

Naglašava da pravoslavlje uči da je puno jedinstvo u evharistiji moguće samo u Pravoslavnoj crkvi, i to se ne menja ovakvim susretima.

 

- Samo prisustvo u tuđem bogosluženju ne znači duhovno zajedničarenje. Kada vas neko pozove na svoju svečanost, on time želi da vas uvaži i da vas učini učesnikom svoje radosti. To treba poštovati, i u tuđim slavljima učestvovati onoliko koliko naša vera i kanonska praksa dozvoljava, a to je upravo pristojno i ograničeno prisustvo, bez liturgijskog učešća - kaže otac Dejan i dodaje:

SPC/Eparhija britansko-irska
Otac Dejan Krstić

 

- Razlika je ključna u tome da li je reč samo o prisustvu ili o aktivnom bogoslužbenom učešću. Ukoliko je bio samo prisutan ili je eventualno pozdravio skup, to se najčešće posmatra kao međureligijski kontakt i ne podrazumeva sasluživanje. Međutim, ako je aktivno učestvovao u samoj rimokatoličkoj misi, čitao molitve ili bio deo bogoslužbenog čina, onda bi to u pravoslavnom kanonskom smislu bilo problematično, jer Pravoslavna crkva ne blagosilja liturgijsko sasluživanje sa Rimokatoličkom crkvom.

Kaže da u suprotnom, nema razloga za brigu.

- Živimo u multinacionalnoj i multireligijskoj sredini, sa ljudima različitih vera, i zato je važno da pokažemo elementarno poštovanje i ljudsku kulturu u odnosima. To, međutim, ne znači relativizaciju vere niti narušavanje jasnog pravoslavnog identiteta. Zato se ne može reći da se time "gubi blagodat", već je reč o različitim vidovima odnosa koji se moraju pravilno razumeti.