U različitim geografskim područjima muslimani čestitaju Kurban-bajram sa posebnim izrazima koji odražavaju lokalne tradicije i jezike, ali svi nose jednu univerzalnu poruku - poruku radosti, zajedništva i blagoslova.
Dok muslimani širom sveta drugog dana nastavljaju sa obeležavanjem velikog praznika Kurban-bajrama, vernici se okupljaju u molitvi, porodičnom zajedništvu i deljenju radosti. Kurban-bajram, jedan od najvažnijih islamskih praznika, obeležava se klanjem kurbana, a meso se deli siromasima, prijateljima i komšijama, što simbolizuje milosrđe, solidarnost i požrtvovanost.
Praznična atmosfera ispunjena je toplinom i radošću, a vernici upućuju jedni drugima čestitke koje odražavaju duh vere i zajedništva. Na našem podneblju, tradicionalna čestitka glasi "Bajram šerif mubarek olsun," što u prevodu znači "Neka je plemeniti Bajram blagosloven." Ovaj izraz ima duboko ukorenjenu veru i tradiciju, te se koristi sa velikim poštovanjem i radošću.
Emre Ayvaz / AFP / Profimedia
Vernici u molitvi
U Bosni i Hercegovini, često se može čuti i izraz "Bajrambarečola," dok se u arapskom svetu koristi fraza "Teqabbelallahu Minna We Minkum", što znači "Neka Alah primi i ukabuli od nas i od vas dobra dela".
Na engleskom govornom području čestitka "Eid Mubarak" je najčešće u upotrebi, što doslovno znači "Srećna ili blagoslovena proslava." Turski izraz "Bayramınız kutlu olsun" prevodi se kao "Blagoslovljen praznik", dok u Nemačkoj koriste termine "Fröhliches Zuckerfest" ili "Eid Mubarak". Francuzi čestitaju rečima "Aïd Moubarak" ili "Aïd Mabrouk", dok se u Švedskoj kaže "Glad Eid", a na finskom "Hyvää Eidiä".
Običaj je da se na čestitku odgovori sa "Alah razi olsun", što znači "Neka je Alah zadovoljan tobom". Ove čestitke, izrečene na različitim jezicima, nose istu poruku ljubavi, zajedništva i blagoslova.
OLIVER BUNIC / AFP / Profimedia
Molitva je neizostavni deo proslave praznika
Kurban-bajram, poznat i kao Hadžijski bajram, jer se poklapa sa danima hadža, podseća na žrtvu proroka Ibrahima i njegovo bezrezervno pokoravanje Božijoj volji. Milioni muslimana koji se u ovom periodu nalaze na hodočašću u Meki, ispunjavaju jedan od pet stubova islama, obnavljajući svoju veru i posvećenost Alahu.
Ovaj praznik nas podseća na važnost milosrđa, vere i solidarnosti, i pruža priliku da se, kroz deljenje i zajedništvo, ojačaju porodične veze i prijateljstva. Muslimani širom sveta danas slave drugi dan ove svetkovine sa željom da se radost i blagoslov Kurban-bajrama prenesu na sve ljude dobre volje. Bajram šerif mubarek olsun!
U Hramu Vaskrsenja raspravljalo se o ograničenju pristupa hodočasnicima tokom silaska Svetog Ognja, kadrovskim promenama na svetim mestima i sve većim izazovima koje donosi rat u Svetoj zemlji.
Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Čestitati Bajram nije samo formalnost, već izraz iskrene želje za blagostanjem i srećom, što dodatno jača veze među ljudima različitih verskih i kulturnih pozadina.
Praznik označava kraj tridesetodnevnog ramazanskog posta, tokom kojeg su se vernici uzdržavali od svih grehova, obnovili svoja znanja i potvrdili svoju pokornost Bogu.
Tokom ovog svetog meseca, muslimani se odriču hrane i pića od svitanja do zalaska sunca , ali i traže unutrašnji mir, pomirenje i bliskost s Alahom, posvećeni saosećanju, ljubavi i dobroti prema bližnjem.
Na početku četvorodnevne svetkovine koja slavi tradiciju klanja kurbana i duhovno putovanje miliona muslimana u Meku i Medinu, predsednik Mešihata Islamske zajednice u Srbiji, muftija Mevlud Dudića poslao snažnu poruku.
Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
U nedelju je telefonom razgovarao sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim i pomenuo „patnju voljenog ukrajinskog naroda“ u svom prvom nedeljnom blagoslovu na Trgu Svetog Petra.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.