Hira Anvar platila je životom cenu koju je njena porodica smatrala „sramotom“ zbog izražavanja na društvenim mrežama. Ubistvo je samo jedan u nizu slučajeva nasilja nad ženama u društvu gde se čast povezuje sa kontrolom.
U svetu u kojem se čast često povezuje sa moralnim i verskim vrednostima, jedan strašan čin razotkriva duboko ukorenjene patrijarhalne norme. Otac je, verujući da je čast njegove porodice ugrožena, odlučio da ubije svoju 14-godišnju ćerku, prenosi "The New York Times".
Ova tragična sudbina mlade devojčice desila se u Pakistanu, gde su njeni roditelji smatrali da su njene aktivnosti na društvenim mrežama, konkretno postavljanje video snimaka na TikTok, neoprostivi izazov njihovim tradicionalnim vrednostima.
Porodica devojčice bila je pakistanska porodica koja je više od 20 godina živela u Njujorku. Hira Anvar, koja je rođena i odrasla u Sjedinjenim Američkim Državama, izvan kuće je bila tipična američka tinejdžerka. Zabavljala se sa prijateljima, postavljala video snimke na TikTok i sanjala o budućnosti bez granica. Međutim, kod kuće, njena stvarnost bila je potpuno drugačija.
Njen otac i majka, imigranti iz Pakistana, očekivali su da se pridržava njihovih kulturnih i verskih vrednosti, koje od žena zahtevaju skromnost i umerenost. Za njih, hrabro i izraženo ponašanje Hire na internetu predstavljalo je direktnu pretnju njihovim normama.
Credit: Arif ALI / AFP / Profimedia
Kako bi je kaznili za ono što su smatrali "osramoćenjem porodice", njeni roditelji su je namamili da dođe u Pakistan, gde su je brutalno ubili. Otac i ujak su je ubili zbog, kako su tvrdili, „neprimerenih“ objava na internetu. Pakistanska policija je saopštila da je smrt 14-godišnje devojčice označena kao „ubistvo časti“.
U izjavi koju je dao u Kveti, prestonici jugozapadne pakistanske provincije Beludžistan, otac Hire, Anwar ul-Hak, rekao je da je ona osramotila porodicu postavljanjem videa na internetu koji je on smatrao neprikladnim. Smrt Hire je samo jedan od mnogih tragičnih primera nasilja nad ženama u Pakistanu i među pakistanskom dijasporom. Aktivisti za ljudska prava ističu da ovaj dugotrajni problem nasilja prema ženama u Pakistanu, koji je duboko ukorenjen u društvu, sada dobija nove, opasne razmere zbog društvenih mreža.
Credit: Hussain Ali / Zuma Press / Profimedia
Komisija za ljudska prava Pakistana, nezavisna organizacija za ljudska prava, registrovala je 588 slučajeva takozvanih „ubistava časti“ u Pakistanu 2024. godine, 490 slučajeva u 2023. i 590 slučajeva u 2022. Žene često postaju žrtve ovih ubistava ako odbijaju prisilne brakove, traže razvod, ulaze u veze koje porodica smatra neprikladnim, ili se ponašaju na način koji se smatra kršenjem konzervativnih normi.
U jednom od slučajeva prošle godine, brat je ubio svoju sestru zbog korišćenja mobilnog telefona, dok su u drugom slučaju roditelji otrovali svoju kćerku zbog izlaska na sastanak. Pakistanski sudovi često izriču smrtne kazne za "online bogohuljenje", što dodatno ukazuje na ozbiljnost situacije.
Reper Amir Tatalu, poznat po provokativnim pesmama i tetovažama, proglašen je krivim za blasfemiju. Nakon izručenja iz Turske, našao se pred revolucionarnim sudom koji mu je najpre odredio zatvorsku kaznu, a sada i najstrožu presudu.
U crkvi preuzetoj od kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve, bogoslužbeni tekstovi sa imenom Hrista i svetitelja osvanuli su u toaletu, dok nadležni pokušavaju da negiraju umešanost u ovaj sramotni čin.
Dok smo suočeni s talasom zločina, nesreća i duhovne tame, mitropolit crnogorsko-primorski u snažnoj poruci poziva na povratak Bogu kao jedini izlaz iz sve dublje društvene krize.
U svojoj besedi za 7. nedelju po Duhovima, Sveti Nikolaj Ohridski i Žički podseća da je vera najčvršći bedem protiv svakog duhovnog napada i da se ona, kao i ljubav, potvrđuje kroz stradanje.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Vatikan, Izrael, Pojas Gaze, kardinal Pietro Parolin, papa Lav XIV, napad na crkvu, crkva Svete Porodice, katolici u Gazi, Benjamin Netanjahu, hrišćani na Bliskom istoku, granatiranje, verske zajednice, izraelsko-palestinski sukob
Engleski kralj je izjavio da je posvećenost jednog velikog centra za islamske studije "međunarodnoj saradnji" danas "važnija nego ikada u savremenom svetu".
Hapšenje trojice mladića zbog izbegavanja vojnog roka zapalilo je mase u Svetoj zemlji, produbljujući opasni raskol između države i Haredi zajednice i preteći političkom haosu u Izraelu.
Iako je prvobitno najavljeno da će kulturno-umetnički program voditi poznati glumac Milan Vasić, on je za portal religija.rs otkrio da su stvari zapravo drugačije.
Na dan Sabora arhangela Gavrila, sabralo se sve — i narod, i molitva, i nebeski mir. Manastir Kovilj, obnovljen u slavi i ljubavi, postao je svedok kako vera obnavlja i dušu i svetinju.
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.