Hira Anvar platila je životom cenu koju je njena porodica smatrala „sramotom“ zbog izražavanja na društvenim mrežama. Ubistvo je samo jedan u nizu slučajeva nasilja nad ženama u društvu gde se čast povezuje sa kontrolom.
U svetu u kojem se čast često povezuje sa moralnim i verskim vrednostima, jedan strašan čin razotkriva duboko ukorenjene patrijarhalne norme. Otac je, verujući da je čast njegove porodice ugrožena, odlučio da ubije svoju 14-godišnju ćerku, prenosi "The New York Times".
Ova tragična sudbina mlade devojčice desila se u Pakistanu, gde su njeni roditelji smatrali da su njene aktivnosti na društvenim mrežama, konkretno postavljanje video snimaka na TikTok, neoprostivi izazov njihovim tradicionalnim vrednostima.
Porodica devojčice bila je pakistanska porodica koja je više od 20 godina živela u Njujorku. Hira Anvar, koja je rođena i odrasla u Sjedinjenim Američkim Državama, izvan kuće je bila tipična američka tinejdžerka. Zabavljala se sa prijateljima, postavljala video snimke na TikTok i sanjala o budućnosti bez granica. Međutim, kod kuće, njena stvarnost bila je potpuno drugačija.
Njen otac i majka, imigranti iz Pakistana, očekivali su da se pridržava njihovih kulturnih i verskih vrednosti, koje od žena zahtevaju skromnost i umerenost. Za njih, hrabro i izraženo ponašanje Hire na internetu predstavljalo je direktnu pretnju njihovim normama.
Credit: Arif ALI / AFP / Profimedia
Kako bi je kaznili za ono što su smatrali "osramoćenjem porodice", njeni roditelji su je namamili da dođe u Pakistan, gde su je brutalno ubili. Otac i ujak su je ubili zbog, kako su tvrdili, „neprimerenih“ objava na internetu. Pakistanska policija je saopštila da je smrt 14-godišnje devojčice označena kao „ubistvo časti“.
U izjavi koju je dao u Kveti, prestonici jugozapadne pakistanske provincije Beludžistan, otac Hire, Anwar ul-Hak, rekao je da je ona osramotila porodicu postavljanjem videa na internetu koji je on smatrao neprikladnim. Smrt Hire je samo jedan od mnogih tragičnih primera nasilja nad ženama u Pakistanu i među pakistanskom dijasporom. Aktivisti za ljudska prava ističu da ovaj dugotrajni problem nasilja prema ženama u Pakistanu, koji je duboko ukorenjen u društvu, sada dobija nove, opasne razmere zbog društvenih mreža.
Credit: Hussain Ali / Zuma Press / Profimedia
Komisija za ljudska prava Pakistana, nezavisna organizacija za ljudska prava, registrovala je 588 slučajeva takozvanih „ubistava časti“ u Pakistanu 2024. godine, 490 slučajeva u 2023. i 590 slučajeva u 2022. Žene često postaju žrtve ovih ubistava ako odbijaju prisilne brakove, traže razvod, ulaze u veze koje porodica smatra neprikladnim, ili se ponašaju na način koji se smatra kršenjem konzervativnih normi.
U jednom od slučajeva prošle godine, brat je ubio svoju sestru zbog korišćenja mobilnog telefona, dok su u drugom slučaju roditelji otrovali svoju kćerku zbog izlaska na sastanak. Pakistanski sudovi često izriču smrtne kazne za "online bogohuljenje", što dodatno ukazuje na ozbiljnost situacije.
Reper Amir Tatalu, poznat po provokativnim pesmama i tetovažama, proglašen je krivim za blasfemiju. Nakon izručenja iz Turske, našao se pred revolucionarnim sudom koji mu je najpre odredio zatvorsku kaznu, a sada i najstrožu presudu.
U crkvi preuzetoj od kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve, bogoslužbeni tekstovi sa imenom Hrista i svetitelja osvanuli su u toaletu, dok nadležni pokušavaju da negiraju umešanost u ovaj sramotni čin.
Drugog dana svoje posete južnoj srpskoj pokrajini, poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je Liturgiju u manastiru Visoki Dečani, poručivši vernicima da neprijatelji nisu ljudi, već smrt – jedini istinski protivnik, koga je Hristos pobedio iz ljubavi prema svakome od nas.
Dok su vernici uzvikivali: „Čekamo Blagodatni oganj!“, policija je blokirala aerodrom, pretresla arhiepiskopa i oduzela mu pasoš. Moskovska patrijaršija osudila je ovaj čin kao grubo kršenje verskih sloboda i pozvala na hitnu istragu.
U svetinji na mestu Hristovog groba, pred hiljadama vernika i pod strogim merama bezbednosti, pojavio se sveti plamen – nevidljiv, neoskvrnjen, večan. Ovo čudo još jednom je potvrdilo da vera ne zna za granice, a nada ne prestaje da svetli ni u najmračnijim vremenima.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Papa je hospitalizovan 14. februara u rimskoj bolnici Đemeli sa teškom respiratornom infekcijom. Prvobitno je lečen od bronhitisa, a zatim mu je dijagnostikovana dvostrana upala pluća.
Više od 20.000 okupljenih na Trgu Svetog Petra ostalo je zatečeno kada se, na kraju mise, među njima pojavio Sveti Otac. Delio je blagoslove, darivao decu slatkišima i uputio poruku nade.
U svetinji na mestu Hristovog groba, pred hiljadama vernika i pod strogim merama bezbednosti, pojavio se sveti plamen – nevidljiv, neoskvrnjen, večan. Ovo čudo još jednom je potvrdilo da vera ne zna za granice, a nada ne prestaje da svetli ni u najmračnijim vremenima.
U susret Vaskrsu, tradicionalno se farbaju jaja - najčešće crvenom, ali i drugim bojama. Jedno posebno jaje izdvaja se i čuva u kući tokom cele godine kao tzv. čuvarkuća.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Profesorskim umom i pastirskim srcem, otac Darko razotkriva savremene zablude o jedinstvu crkava, govori o raskolu Moskve i Carigrada, veri u doba sinkretizma i zašto su ljudi sve češće u potrazi za nepokolebljivim.
Dok društvene mreže i portali u trci za klikovima nude stotine savremenih načina da ispletete pogaču i ostala peciva za najveći hrišćanski praznik, na Svetoj gori se vekovima ne menja recept za Artos – sveti hleb koji se mesi u tišini, peva molitvama i čuva kao blagoslov.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.