Na kraju su poručili političarima i donosiocima odluka da ih neće više deliti i svađati.
Pravoslavno bratstvo Stupovi Crne Gore – Vitezovi “Sveti Simeon Mirotočivi” izazilo je protest i nezadovoljstvo odlukom nadležnih institucija da ruše džamiju na Koniku.
Apelovali su da se taj verski objekat legalizuje i muslimanima u tom delu grada obezbedi prostor za molitvu, te da će braniti i ovi svetinju, kao što su branili pravoslavne.
Posebno negoduju, jer je ovo rešenje doneto u ramazanskom postu, što dodatno uznemirava ne samo vernike Islamske zajednice, već i pravoslavnu zajednicu koja je takođe u postu, prenosi RTCG.
"Još uvek su sveža sećanja na našu borbu u ‘odbrani svetinja‘ koja je na kraju dovela do promena koje smo očekivali 30 godina. Međutim, izgleda da će nam ova ili slična borba i dalje biti potrebna, jer vidimo da nadležne institucije i dalje imaju isti odnos prema svetinjama. Pravoslavno bratstvo ‘Sveti Simeon Mirotočivi‘ ne pravi razliku između crkava i džamija u pogledu svetih kuća i mesta u kojima se vernici okupljaju. To dokazujemo i ovim pismom podrške našim prijateljima, kumovima, komšijama muslimanima, sa kojima želimo da razvijamo najbolje moguće odnose" – navode u saopštenju.
Shutterstock/Ersoy Basciftci
Nadležne institucije su pozvali da ubuduće ovim pitanjima prilaze s posebnim senzibilitetom i svoju nameru za legalizaciju i vladavinu prava usmere na bespravno i ilegalno podignute zgrade, hotele, luksuzne vile i pojedine privredne objekte, te svoju profesionalnost “oštre” na tim slučajevima.
"Pozivamo nadležne da ovu džamiju legalizuju u zakonskoj proceduri, pokažu nadasve ljudski odnos, i omoguće muslimanima da na Koniku imaju svoj molitveni prostor. Takođe koristimo priliku da uputimo apel nadležnima da nasleđene slične projekte ostalih priznatih verskih zajednica u Crnoj Gori reše istovetno u duhu ovog predloga i uz posebni stepen razumijevanja i odgovornosti. Našim prijateljima muslimanima poručujemo da smo uz njih i da nećemo dati da se ova svetinja sruši. Branićemo je na način na koji smo i do sada branili naše svetinje" – poručili su iz ovog bratstva.
Na kraju su poručili političarima i donosiocima odluka da ih neće više deliti i svađati.
"I dalje ruke od svetinja, muslimanima u Crnoj Gori želimo da svoj post provedu u miru zajedno s nama" – poručili su iz ovog pravoslavnog bratstva.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve uputio tople reči muslimanskim vernicima povodom Ramazanskog bajrama, ističući važnost ljubavi, razumevanja i zajedništva među ljudima.
Čestitati Bajram nije samo formalnost, već izraz iskrene želje za blagostanjem i srećom, što dodatno jača veze među ljudima različitih verskih i kulturnih pozadina.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Eparhija Budimljansko-nikšićka uputila je javni apel Jakovu Milatoviću, pozivajući ga da proširi inicijativu za rehabilitaciju golootočkih zatvorenika i na nevino postradale žrtve komunističkog terora, čiji posmrtni ostaci i dalje počivaju u masovnim grobnicama, bez imena i obeležja.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.