Johan ORDONEZ / AFP / ProfimediaEma se rasplakala gledajući slike sa svog venčanja
Rompler, ključna ličnost u ekstremističkom kultu, pobegao je iz Izraela nakon optužnice i potražio utočište u sekti, gde već godinama živi većina članova kulta
Jedan od lidera ekstremističkog jevrejskog kulta Lev Tahor uhapšen je u El Salvadoru, u okviru velike akcije vlasti Centralne Amerike protiv ove grupe zbog navodnog zlostavljanja dece.
Tužilaštvo El Salvadora potvrdilo je u izjavi u ponedeljak da je rabin Eliezer Rompler, koji je optužen u Izraelu 2020. godine od strane Okružnog suda u Jerusalimu zbog zlostavljanja dece, uhapšen i zadržan u pritvoru.
Rompler, ključna ličnost u ekstremističkom kultu, pobegao je iz Izraela nakon optužnice i potražio utočište u sekti, gde već godinama živi većina članova kulta. Akcija protiv kulta započela je kada je gvatemska policija upala u Lev Tahor-ovu komunu krajem prošlog meseca, nakon što su četiri maloletnika pobegla iz zajednice i obavestila vlasti o navodnoj trgovini ljudima. Iz zajednice je izvađeno oko 160 dece i adolescenata.
Protest žena, članica kulta
Johan ORDONEZ / AFP / Profimedia
Članovi jevrejske zajednice Lev Tahor prisustvuju protestu ispred specijalne škole Alida Espana de Arana u koju su vlasti u Gvatemala Citiju odvele njihovu decu 15. januara 2025. Prema rečima ministra unutrašnjih poslova i Tužilaštva.
Tužilaštvo Gvatemale je saopštilo da i nekoliko nedelja nakon što su deca prebačena u državnu brigu, vlasti još uvek nastoje da identifikuju decu i adolescente koji su smešteni u državnu zaštitu. "Još uvek nije moguće utvrditi ko su njihovi biološki roditelji i oni nemaju identifikacione dokumente. Obaviće se DNK testovi kako bi se to utvrdilo i potom će biti uzete izjave od njih", piše u saopštenju.
Prošle nedelje, policija El Salvadora je saopštila da je uhapšen član Lev Tahora Jonathan Emanuel Cardona Castilo zbog trgovine ljudima, silovanja i zlostavljanja dece. Castilo je pokušao da pređe granicu iz Gvatemale u El Salvador, blizu grada Ahuačapan, gde je uhapšen.
#Audiencia I Este día, la @FGR_SV logra que Eluzur Rumpler, de nacionalidad isarelí, permanezca en detención provisional mientras se realizan los trámites para su extradición.
Se espera que los próximos días las autoridades de Israel presenten una solicitud de extradición para… pic.twitter.com/BTNGWNn6Wf
— Fiscalía General de la República El Salvador (@FGR_SV) January 13, 2025
Pokušaj bekstva lidera kulta
Prema podacima do kojih su tamošnji mediji došli, Rompler je pokušao da pobegne u El Salvador nakon što su gvatemalske vlasti počele akciju protiv Lev Tahora, ali je zaustavljen na granici zbog izdate međunarodne poternice od strane Interpola, očigledno na zahtev Izraela.
Tužilaštvo je saopštilo da se očekuje da Izrael podnese zahtev za Romplerovo izručenje u narednim danima, kako bi se suočio sa suđenjem pred izraelskim sudovima.
Vlasti El Salvadora koordiniraju njegov izručenje za suđenje u Gvatemali, saopštila je policija. Interpol je izdao međunarodnu poternicu za Castilom krajem decembra. Castilo (23), državljanin je Gvatemale i El Salvadora i govori hebrejski i španski, navodi se u saopštenju Interpola.
Grupa je u prošlosti preduzimala ekstremne mere kako bi povratila decu oduzetu iz zajednice. Lider grupe Načman Helbrans i drugi članovi liderstva Lev Tahora nalaze se u zatvoru u Njujorku zbog otmice dvoje dece čija je majka napustila Lev Tahor iz bezbednosnih razloga. Helbransov otac, Šlomo, osnivač grupe, takođe je bio zatvoren zbog otmice 1990-ih.
Protivnici ove grupe tvrde da su decI „ispiranI mozgovi“ od strane liderstva Lev Tahora i da će verovatno biti potrebna dug rad sa njima, kako bi se prilagodila društvu.
Šta je Lev Tahor?
Izraelski zvaničnici pomažu lokalnim vlastima u ovom slučaju. Članovi Lev Tahora su državljani različitih zemalja, uključujući Izrael, SAD i Gvatemalu.
Naziv Lev Tahor znači „čisto srce“, ali su njihovi postupci, manevri i planovi obavijeni velom tajne, a 2017. godine, izraelski sud je grupu opisao kao „opasan kult“. Grupa se pridržava ekstremnih zakona, što članovima omogućava da budu izolovani od spoljnog sveta. Muškarci većinu dana provode u molitvi i učenju određenih delova Tore, dok se od žena i devojčica zahteva da se oblače u crne haljine koje potpuno prekrivaju njihova tela.
Grupa pod nazivom "Lev Tahor Survajvers", koja se protivi aktivnostima kulta, procenjuje da grupa broji nekoliko stotina članova i da su mnogi članovi tu protiv svoje volje.
Tradicija nošenja kipe nije izvedena iz nijednog biblijskog stiha. To je običaj koji se razvijao kao znak priznanja da postoji neko „iznad“ nas ko prati svaki naš postupak.
Lev Tahor sekta je poznata po ekstremnim praksama i strogom režimu koji nameće svojim sledbenicima. Sekta zagovara brakove dece, primenjuje teške kazne čak i za male prestupe i zahteva da žene i devojčice, čak i one od tri godine, budu potpuno pokrivene haljinama.
Car Likinije naredio je najstrašnije mučenje, ali ni vatra ni bol nisu slomili njihove reči – „Mi smo hrišćani“. Danas ih slavimo kao svetitelje čija hrabrost nadahnjuje vekovima.
Pod budnim blagoslovom mitropolita mileševskog, obnovljeni hram Vaznesenja Gospodnjeg spreman je da ponovo zaštiti tajne molitve i duhovnu nadu budućih pokolenja — pod krovom koji čuva i ruku Svetog Save.
Prisustvo prelata Džozefa Tobina na pravoslavnom bogosluženju, tokom kojeg ga je patrijarh Vartolomej oslovio titulom "visokopreosvećeni", izazvalo je oštre reakcije vernika širom sveta i otvorilo ozbiljna kanonska pitanja o granicama dijaloga s Vatikanom.
Mađarski premijer ističe da će budućnost dece u Evropi odrediti pitanje koje je staro 1.400 godina i pita zašto evropski narodi dopuštaju masovno doseljavanje iz islamskog sveta dok hrišćani ginu na ratištima Ukrajine.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Studija pod nazivom Globalna verska slika, objavljena u ponedeljak 9. juna, drugo je izdanje ovog demografskog izveštaja o religijama, koje "Pew Research Center" sprovodi od 2010. godine.
Sastanak ukazuje na to da Vatikan želi da ponovo otvori kanale komunikacije s verskim rukovodstvom Moskve nakon zategnutih odnosa izazvanih zbog sukoba Rusije i Ukrajine.
U jednom trenutku katolička crkva je morala da izda dekret kojim je potvrdila da hrt nije svetac, nakon što je jedan grad proglasio psa svecem i mučenikom.
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
Saznajte kako se priprema tradicionalna jagnjeća kapama sa spanaćem, koja budi nostalgiju za detinjstvom, bakinom kuhinjom i prazničnom tišinom pred ikonama.