Guatemalske vlasti su odbile pokušaje članova jevrejske sekte da ponovo preuzmu 160 dece spašene sa njihovih poseda. Deca su uzeta na čuvanje u petak, nakon što je policija izvršila raciju na farmu povezanu sa Lev Tahor sektom, koja je pod istragom u nekoliko zemalja zbog ozbiljnih seksualnih delikata.
Ministar unutrašnjih poslova Francisko Himenez je izjavio da su deca navodno bila zlostavljana od strane člana sekte. Međutim, u nedelju su članovi sekte upali u centar za smeštaj dece u pokušaju da decu povedu natrag, što je dovelo do sukoba sa policijom.
Poznati po brutalnosti
Lev Tahor sekta je poznata po ekstremnim praksama i strogom režimu koji nameće svojim sledbenicima. Sekta zagovara brakove dece, primenjuje teške kazne čak i za male prestupe i zahteva da žene i devojčice, čak i one od tri godine, budu potpuno pokrivene haljinama, a vlasti Guatamale su optužili za verski progon.
Zajednica se naselila u Meksiku i Gvatemali između 2014. i 2017. godine. Godine 2022. članovi sekte su uhapšeni u policijskoj akciji u južnom meksičkom saveznom stanju Čijapas, ali su kasnije pušteni zbog nedostatka dokaza. Nemiri su počeli kada je policija izvršila raciju na farmu sekte u Oratoriju, jugoistočno od Gvatemale, u petak, i uzela decu na čuvanje.
Tužioci su izjavili da postoje sumnje u vezi sa „prisilnim trudnoćama, zlostavljanjem maloletnika i silovanjem“.
Dva dana kasnije, nakon racije, oko 100 rođaka dece – svi članovi sekte – okupili su se ispred centra u kojem su deca bila smeštena i zahtevali njihovo vraćanje.
Neki članovi sekte su tada nasilno otvorili kapiju i pokušali da otmu decu i adolescente, saopštilo je Tužilaštvo. Međutim, deca su presretnuta od strane vlasti i smeštena u beli minibus, izveštavaju lokalni mediji. Uz pomoć policije, centar je „ponovo locirao i zaštitio sve“, dodaje Tužilaštvo.
Zvaničnici su prethodno pokušali da provere stanje dece, ali su im članovi sekte sprečili ulazak na farmu.
Vlasti procenjuju da zajednicu čini oko 50 porodica koje žive u Gvatemali, SAD, Kanadi i drugim zemljama.
Jevrejska zajednica Gvatemale izdala je saopštenje u kojem se distancira od ove sekte, opisujući je kao stranu Jevrejima. Izrazili su podršku gvatemalskim vlastima u sprovođenju potrebnih istraga „kako bi zaštitile živote i integritet maloletnika i drugih ugroženih grupa koje mogu biti u opasnosti“.
Kao i sve religije, tako i judaizam ima svoje specifične simbole, čije značenje je povezano sa tradicijom starom više hiljada godina, a čija primena je ostala i danas u svrhu podsećanja na Boga.
Crkva je odlučila da instalira avatar sa veštačkom inteligencijom, pri čemu je nakon diskusije izabrana figura Isusa kao najbolje rešenje.
Da li znate zašto se mesni i mlečni proizvodi ne smeju jesti zajedno, kako se uklanja krv iz mesa i zašto se hleb ponekad ne smatra košer? Otkrijte fascinantnu priču o pravilima ishrane u judaizmu i njihovom značaju za veru i tradiciju.
Tradicija nošenja kipe nije izvedena iz nijednog biblijskog stiha. To je običaj koji se razvijao kao znak priznanja da postoji neko „iznad“ nas ko prati svaki naš postupak.