Judaizam 25.12.2024 | 09:30

JEVREJI OD DANAS SLAVE HANUKU: Praznik svetlosti i velikog čuda, evo zašto se pale svećice na devetokrakom svećnjaku

Izvor: RTS, religija.rs
JEVREJI OD DANAS SLAVE HANUKU: Praznik svetlosti i velikog čuda, evo zašto se pale svećice na devetokrakom svećnjaku
Shutterstock Isak Asiel

Ovaj praznik ima jaku simboliku i znači da možemo opstati u svakom društvu, ukorenjeni u sopstvenoj tradiciji, a da opet budemo otvoreni prema svetu.

Širom sveta sa zalaskom sunca počinje jevrejski praznik svetlosti Hanuka ili Hag haurim, praznik slobode i svetlosti.

Isak Asiel, rabin Jevrejske zajednice u Srbiji navodi da je Hanuka simbol nade, čuda, bitke za identitet i vere u bolje sutra. Ovaj praznik ima jaku simboliku i znači da možemo opstati u svakom društvu, ukorenjeni u sopstvenoj tradiciji, a da opet budemo otvoreni prema svetu, ističe Asiel.

MONDO PORTAL
Isak Asiel

Hanuka se slavi u znak sećanja na trogodišnji oslobodilački rat, odnosno oslobođenje Jerusalima 165. godine pre nove ere. Predstavlja proslavu pobede Jevreja Makabejaca nad paganskom grčko-asirijskom vojskom, predvođenom Antiohijem Četvrtim, kao i posvećenja Drugog Hrama, koji je bio oskrnavljen. 

Isak Asiel, rabin Jevrejske zajednice u Srbiji, je naveo da je Hanuka proslava jevrejskog nacionalnog preživljavanja i ponovne uspostave verskih sloboda, kada se, po paljenju svećica, svi članovi porodice okupljaju oko trpeze gde se, uz razgovor, jelo i igranje igara, proslavlja praznik.  

Shutterstock
Večera na kojoj se članovi porodice okupljaju i proslavljaju Hanuku.

Svečanost traje osam dana i u znak sećanja na sva čuda koja su se desila u jevrejskim porodicama se pali osam sveća na osmokrakom svećnjaku, sa dopunskim, devetim krakom za svećicu na sredini svećnjaka, poznatim pod imenom menora za Hanuku ili hanukija. 

- Ta deveta svećica koja je u sredini, ona je poslužitelj. Sa tom svećicom palimo sveće. Prve večeri palimo prvu svećicu sa tim poslužiteljem. Druge večeri dve, treće tri, a poslednje večeri palimo osam i tog poslužitelja stavljamo na posebno uzvišenje - objašnjava rabin.

Paljenje svećica u svećnjaku predstavlja centralni čin celokupne proslave Hanuke i podseća na čudo koje se dogodilo, kada je po ulasku vođe ustanka Jude Makabejca u jevrejski Hram, ulje za sveće kojeg je bilo za samo jedan dan, potrajalo čitavih osam.

- Pošto se desilo čudo, uveden je propis da mora da se objavi čudo u svim sledećim generacijama, zato Jevreji stavljaju hanukiju u prozor koja gleda na ulicu da bi prolaznici videli da je Hanuka, da se desilo čudo. U drugom veku pre nove ere Jevreji su uspeli da sačuvaju svoj identitet, ako su oni mogli, možemo i mi - navodi rabin Asiel.

MONDO PORTAL
Isak Asiel

To može da gori, minimum pola sata, a može i četiri, pet, u zavisnosti od toga koliko ulja se stavi.

- Za to vreme porodica je na okupu jer je Hanuka porodični praznik koji se proslavlja uz priču, jelo, pesmu, igranje praznika. To je zaista jedan lep porodičan skup, kada deca za osam dana dobiju osam poklona. To ne mora da bude ništa skupoceno već predstavlja mali znak pažnje - objašnjava rabin Asiel.