Portparol Bazilike Enco Fortunato istakao je da se ovim činom formalizuju prethodna pravila koja se odnose na 170 službenika odeljenja za konzervaciju i održavanje, ali je istovremeno demantovao da će nevenčani zaposlenici biti isključeni s posla.
U srcu katoličke vere, unutar svetih zidina Bazilike Svetog Petra, nova uredba objavljena tokom vikenda izazvala je talas reakcija među vernicima i radnicima. Vatikan je zabranio radnicima u Bazilici Svetog Petra da imaju vidljive tetovaže ili pirsing, postavljajući nove standarde za oko 170 službenika po ugovoru odeljenja za konzervaciju i održavanje ovog svetog zdanja.
Shutterstock
Enco Fortunato, portparol Bazilike Svetog Petra
Portparol Bazilike Svetog Petra Enco Fortunato u izjavi za Rojters pojasnio je da nova uredba kodifikuje norme koje su "bile na snazi u prošlosti u drugačijem obliku". Ovim potezom Sveta stolica želi da očuva dostojanstvo i svetost prostora, naglašavajući važnost spoljašnjeg izgleda, koji odražava unutrašnje vrednosti.
Fortunato je takođe demantovao navode italijanske štampe da će zaposlenima koji su u nevenčanim vezama biti zabranjeno da rade u Bazilici Svetog Petra. Uredba je, ipak, jasna u svojoj poruci da osoblje mora imati "primerno versko i moralno ponašanje, uključujući privatni i porodični život, u skladu sa doktrinom Crkve".
Shutterstock
Bazilika Svetog Petra u Vatikanu
Katolička crkva tradicionalno smatra da su seksualni odnosi između nevenčanih parova grešni, što ovu uredbu čini dodatno značajnom u kontekstu crkvenih pravila i etike. Ovaj naglasak na moralnom ponašanju prati teološke osnove crkve, koje teže očuvanju čistoće vere i načela.
Papa Franja, poznat po stavovima koji često izazivaju polemike među konzervativcima, više puta je naglašavao potrebu da se Katolička crkva fokusira na milosrđe i oprost, umesto na strogo sprovođenje pravila. Njegove izjave podstiču raspravu o ravnoteži između doktrine i milosrđa, otvarajući vrata za dijalog unutar same crkve.
Ova uredba predstavlja još jedan korak u stalnoj misiji Vatikana da održi svetost i pobožnost unutar svojih zidina, dok se suočava s izazovima savremenog doba. Iako se suočava s kritikama i različitim tumačenjima, Vatikan ostaje posvećen svojoj duhovnoj misiji, nastojeći da kroz ovakve mere očuva veru i vrednosti koje vekovima čuva.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Na misnoj svečanosti u Bazilici Svetog Petra, Sveti Otac imenovao je nove članove Kardinalskog zbora, povećavajući globalnu zastupljenost unutar Crkve. Ukupan broj od 140 kardinala s pravom glasa menja tok budućeg izbora pape.
Nakon teške borbe sa upalom pluća, zdravstveno stanje 88-godišnjeg pape pokazuje poboljšanja. Njegov pontifikat, obeležen porukama mira i reformama, nastavlja da oblikuje savremeni katolički svet.
Dok se milioni mole za oporavak Svetog Oca, elitna Švajcarska garda priprema se za najteži zadatak – ceremonijalne dužnosti u slučaju njegovog odlaska.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.