Bazilika svetog Petra u Rimu , simbol vere i trajnosti, ponovo je bila svedok trenutka koji oblikuje budućnost Rimokatoličke crkve. Papa je stajao pred okupljenima sa snagom i smirenošću koje oslikavaju njegovu misiju, predvodeći misno slavlje tokom kojeg je katolički svet dobio 21 novog kardinala. Uprkos vidljivoj modrici na bradi, koja je izazvala brojne spekulacije, Sveti Otac je blistao duhovnom energijom i snagom, nastavljajući da ispisuje stranice istorije Rimokatoličke crkve.
Grzegorz Galazka / Sipa Press / Profimedia
Kardinali na misnoj svečanosti u Bazilici Svetog Petra
Kardinalski zbor, elitno telo koje čini stub crkvene hijerarhije, sada je bogatije za predstavnike iz 17 zemalja. Među njima su biskupi i nadbiskupi iz Perua, Argentine, Japana, Filipina, Srbije, Irana i drugih krajeva sveta, čime se učvršćuje univerzalna priroda Katoličke crkve. Franjo je ovim činom dodatno proširio geografsku i kulturnu raznolikost kardinala, naglašavajući inkluzivnost i otvorenost kao temelje svoje vizije.
"Imati kardinale iz svih delova sveta zaista odražava univerzalnost Crkve," izjavio je nadbiskup Ignace Bessi Dogbo iz Obale Slonovače, pohvalivši papin trud.
Tanjug/AP Photo/Gregorio Borgia
Papa je imenovao 21 novog kardinala
Papa Franja, koji će ovog meseca napuniti 88 godina, imenovao je do sada oko 80% kardinala s pravom glasa, osiguravajući kontinuitet svoje progresivne vizije. Njegov naslednik, kojeg će jednog dana birati upravo ovi kardinali, verovatno će nastaviti putem inkluzivnosti i bratstva, vrednosti koje papa neumorno promoviše od početka svog pontifikata 2013. godine.
Sveti Otac je naglasio da novi kardinali dolaze iz različitih sredina i kultura, pozivajući ih da budu "svedoci bratstva, majstori zajedništva i graditelji jedinstva."
Dok je ljubičasti podliv na papinom licu izazvao interes javnosti, Vatikanska kancelarija za medije odlučila je da ne daje komentar. Prema nekim izvorima, papa je pao dok je ustajao iz kreveta, ali je, uprkos tome, predvodio ceremoniju s punom posvećenošću.
Catholicpressphoto/Katarzyna Art / imago stock&people / Profimedia
Mikola Bičok je novi kardinal iz Ukrajine
Ovo imenovanje dolazi u trenutku kada Rimokatolička crkva broji 1,4 milijarde vernika širom sveta, a kardinali, osim što služe kao najviši dužnosnici, igraju ključnu ulogu u izboru budućeg pape.
Među novim kardinalima, posebnu pažnju privlače imena poput nadbiskupa Teheransko-isfahanske nadbiskupije u Iranu i ukrajinskog grkokatolika Mikole Bičoka koji trenutno služi u Australiji. Njihovo imenovanje podseća na univerzalnu misiju Crkve i njenu sposobnost da prevaziđe granice nacija, jezika i tradicija.
Među imenovanim je i beogradski nadbiskup Ladislav Nemet , koji je postao prvi kardinal iz Srbije. Rođen 7. septembra 1956. godine u Odžacima, Ladislav Nemet je član Družbe Božje Reči (verbita). Pre nego što je postao beogradski nadbiskup, služio je kao biskup Zrenjanina od 2008. do 2022. godine. Njegovo imenovanje za kardinala odražava posvećenost i doprinos Katoličke crkve u Srbiji.
RICCARDO DE LUCA / AFP / Profimedia
Beogradski nadbiskup Ladislav Nemet, postao je prvi kardinal iz Srbije
Kolegijum kardinala čini najuži krug savetnika vrhovnog poglavara Rimokatoličke crkve. Kada papa umre ili podnese ostavku, članovi kolegijuma mlađi od 80 godina biraju novog papu na konklavi. Papa Pavle VI. 1975. godine utvrdio je da broj kardinala koji biraju papu ne bi trebalo da bude veći od 120, ali papi je dozvoljeno da odstupi od tih smernica.
Među 21 novim kardinalom, samo je jedan, 99-godišnji Italijan Anđelo Ačerbi, prešao starosnu granicu. Nakon imenovanja, 140 kardinala mlađih od 80 godina imaće pravo da biraju papu, što je izuzetno visok broj. Do kraja 2025. godine, petnaestorica će napuniti 80 godina i biti isključeni iz izbora, ali čak i u tom slučaju, 125 kardinala će ostati u mogućnosti da glasaju za papu.
RICCARDO DE LUCA / AFP / Profimedia
Novi kardinal iz Italije Anđelo Ačerbi uskoro puni 100 godina
Sa pogledom ka budućnosti, papa Franja i njegovi novi kardinali nastavljaju da grade Crkvu koja, u svojoj raznolikosti, ostaje jedno u veri i zajedništvu. Njihova služba je podsetnik da je jedinstvo moguće, čak i u svetu prepunom razlika, dok se ljubav prema bližnjemu stavlja u centar svakog dela.
Dok se ratni sukobi rasplamsavaju, poglavar rimokatoličke crkve glasno apeluje na očuvanje prava vernika u Ukrajini, upozoravajući da nijedna hrišćanska bogomolja ne sme biti zatvorena, jer molitva nije čin zla, već nade i pomirenja.
Nadbiskup Nemet biće unapređen u red kardinala 8. decembra 2024. godine u Rimu, u Bazilici Svetog Petra.
Beogradski nadbiskup Ladislav Nemet ističe da je Sveti Otac ovom odlukom pokazao veliko poštovanje prema Srbiji, posebno jer je dokument za njegovo imenovanje bio na srpskom jeziku i ćirilici.
Do sad su njeni predstavnici u Srbiji bili u rangu nadbiskupa. Kardinal je prvi po rangu do pape, a dok ne napune 80 godina mogu da biraju i budu birani za novog papu.
Sveta Stolica odobrila je pobožnosti na ovom hodočasničkom mestu, ali bez potvrde natprirodnog fenomena. Katolici iz svih krajeva sveta i dalje dolaze s nadom i verom u prisustvo Djeve Marije.
U duhu hrišćanskog jedinstva, verski lideri su u srdačnom susretu razgovarali o položaju Srba na Kosovu i Metohiji, izazovima u Ukrajini i značaju saradnje crkava širom sveta.
Portparol Bazilike Enco Fortunato istakao je da se ovim činom formalizuju prethodna pravila koja se odnose na 170 službenika odeljenja za konzervaciju i održavanje, ali je istovremeno demantovao da će nevenčani zaposlenici biti isključeni s posla.
Vatikan je doneo odluku da razbije navodna ukazivanja Gospe. Nova pravila su uperena protiv mitomana, prevaranata i „verskog marketinga“.
Rompler, ključna ličnost u ekstremističkom kultu, pobegao je iz Izraela nakon optužnice i potražio utočište u sekti, gde već godinama živi većina članova kulta
Projekat je započet 2019. godine i nije trebalo da bude objavljen pre papine smrti, ali je datum objave pomeren kako bi se uskladio sa godinom jubileja.
Sultanijina darežljivost, legende o izgubljenom blagu i vekovna lepota čine Sultan Validinu džamiju u Sjenici jednim od najvažnijih spomenika islamske arhitekture u regionu.
Haredi vernici blokirali ulice grada u borbi za očuvanje religijskih sloboda, suočeni sa odlukom koja preti da promeni njihov način života.
Zbog ovih čudotvornih lanaca crkva se bila nadaleko pročula, pa su „pod te sindžire da nađu spasa" u nju dolazili ne samo lokalni Grci, Turci i Srbi već i nevoljnici čak iz Persije i Egipta.
Od neobičnih fresaka Presvete Bogorodice sa krilima i Svetog Hristofora sa psećom glavom, do čudesnih isceljenja i manastirskih proizvoda – otac Teofil za portal religija.rs otkriva tajne ovog duhovnog bisera.
Tamjan je vekovima pre crnog zlata i nafte bio simbol bogatstva. U antičko doba smola sa drveta bosvelije cenila se više od zlata
Brojanica se kupuje iz verskih razloga, a toliko je rasprostranjena da je poprimila obeležje modnog detalja.
Dva dana u godini pravoslavci poste u slavu Časnog Krsta, ali ovaj podvig nije samo uzdržavanje od hrane, nego ima dublje značenje i moć koju nosi.
Sveštenik Predrag Popović podelio je duhovnu poruku putem svog Instagrama, objašnjavajući simboliku jelke sa krstom na vrhu kao znak večnosti, pobede nad smrću i vaskrsenja Isusa Hrista.
Mitropolija crnogorsko-primorska najoštrije je reagovala na slučaj koji je pogodio protojereja Mijajla Backovića, ističući da je reč o anticrkvenom činu i pozivajući državne i lokalne vlasti da preduzmu sve mere kako bi se počinioci ovog gnusnog dela identifikovali i sankcionisali.