Beogradski nadbiskup Ladislav Nemet ističe da je Sveti Otac ovom odlukom pokazao veliko poštovanje prema Srbiji, posebno jer je dokument za njegovo imenovanje bio na srpskom jeziku i ćirilici.
Prvi kardinal u istoriji katoličke crkve iz Srbije biće imenovan 7. decembra u Bazilici Svetog Petra u Rimu.
Kardinalska funkcija je druga najviša u Katoličkoj crkvi. Po povratku iz Rima, beogradski nadbiskup Nemet poručuje da je papa Franja imenovanjem pokazao ogromno poštovanje prema Srbiji.
Minutom ćutanja za nastradale u Novom Sadu počeo je prvi susret prvog kardinala iz Srbije sa novinarima. Osim što je prvi kardinal sa ovih prostora, prvi je i kome je iz Vatikana stiglo ćirilično pismo.
- Papa je pokazao ogromno poštovanje prema Srbiji, kada mi je dokument dao na srpskom i na ćirilici. Ja ne znam, ali bi bilo interesantno da pogledamo u arhivi Kraljevine Srbije i Republike Srbije, da li je papa ikada pisao na ćirilici - kaže Ladislav Nemet, beogradski nadbiskup i metropolit.
izvor:TV/RTS
Nadbiskup Ladislav Namet
Njegovo imenovanje, smatra, doprineće i rešavanju otvorenih pitanja, poput regulisanja pomoći i položaja katoličkih humanitarnih organizacija u Srbiji.
- Imamo u Zrenjaninu starački dom, gde biskupija plaća i naši stanovnici, a znamo da u gerontološkim zavodima koje vodi, Republika Srbija itekako sudeluje u izdacima. Druga stvar je otvorena rana, a to je restitucija koja se ne pomera - navodi nadbiskup Nemet.
Iako su mu čestitke stizale iz celog sveta, štampa u regionu imala je i pozitivne i negativne reakcije na imenovanje.
- Neki to nisu znali prihvatiti. Neki su iskopali da sam hrvatomrzac, drugi su stava da ću pokatoličiti celu Srbiju, ali jasno je da su oni koji ne razmišljaju racionalno i tolerantno, isti, bilo da su u Srbiji ili Hrvatskoj - smatra Nemet.
Govoreći o mogućnostima dolaska pape u Srbiju, beogradski nadbiskup smatra da su od tri neophodna uslova ispunjena dva i po. Katolička crkva je uputila poziv, država pokazala da to želi. Ostaje da pokažu srpska i druge pravoslavne crkve.
Mitla (u prevodu "mesto mrtvih"), bio je grad u južnom Meksiku poznat po povezanosti s Pitaom Bezelaom, zapotečkim bogom smrti, a upravo tu se nalazi Crkva Svetog Pavla, ispod koje se proteže podzemni splet hodnika.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Nakon teške borbe sa upalom pluća, zdravstveno stanje 88-godišnjeg pape pokazuje poboljšanja. Njegov pontifikat, obeležen porukama mira i reformama, nastavlja da oblikuje savremeni katolički svet.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.