Jon G. Fuller / Zuma Press / ProfimediaDetalj iz tunela
Mitla (u prevodu "mesto mrtvih"), bio je grad u južnom Meksiku poznat po povezanosti s Pitaom Bezelaom, zapotečkim bogom smrti, a upravo tu se nalazi Crkva Svetog Pavla, ispod koje se proteže podzemni splet hodnika.
Ispod crkve stare nekoliko vekova pronađeni su tuneli za koje je drevna civilizacija Zapoteka verovala da su "ulaz u podzemni svet", piše Dejli Mejl. Mitla (u prevodu "mesto mrtvih"), bio je grad u južnom Meksiku poznat po povezanosti s Pitaom Bezelaom, zapotečkim bogom smrti. Međutim Španci su u 16. veku sravnili grad sa zemljom i na ruševinama najvažnijeg hrama sagradili crkvu.
Jedan sveštenik je kasnije pisao da se ispod grada nalaze "sporedna vrata pakla", odnosno veliki sistem pećina za koje se veruje da su ulaz u podzemlje starih Zapoteka.
Tokom kasnijih arheoloških istraživanja nije pronađeno ništa nalik tom opisu - sve do sada!
Jon G. Fuller / Zuma Press / Profimedia
Crkva sagrađena na temeljima starog hrama
Koristeći neinvazivne tehnike, arheolozi su nedavno ispod grada otkrili niz tajanstvenih komora i tunela. Marko Vigato, voditelj istraživanja i osnivač projekta ARX, rekao je:
- Neki od tunela i komora protežu se do dubine od preko 15 metara. Ponegde su duboki do 30 metara, odnosno do maksimuma do kojeg instrumenti mogu da prodru. Jedna komora ispod crkve San Pablo Apostol duga je otprilike 15 i široka 10 metara. Moguće je da se tuneli protežu dalje prema severu, istoku i jugu i da su povezani s drugim geofizičkim anomalijama pronađenim na nekom drugom mestu - kazao je Vigato.
Počivalište starih kraljeva
Jon G. Fuller / Zuma Press / Profimedia
Misteriozni tuneli ispod bogomolje
Ako su ovo tuneli o kojima govore legende, možda unutra leže kraljevi starih Zapoteka. Francisco de Burgoa, sveštenik, u svom tekstu iz 1674. godine, "Geografica Descripción", opisuje kraljevu zagrobnu komoru.
Kaže da su kraljevi pokapani "bogato odeveni u svoju najbolju odeću", s "perjem, draguljima, zlatnim ogrlicama i dragim kamenjem". Takođe, drže "štit u levoj ruci, a koplje u desnoj, baš kao kad su ih koristili u ratu".
Jon G. Fuller / Zuma Press / Profimedia
Detalj iz tunela
De Burgoa, nadalje, opisuje još dve pećine od kojih jedna sadrži kapelu, a druga grobnu komoru za zapotečke visoke sveštenike. Poslednja komora, kaže on, vodi u "mračnu i jezivu prostoriju u koju su bacili tela žrtava velikih gospodara i poglavica".
- Zapoteci su verovali da su pećine i podzemni lavirinit ispod Mitle ulaz u podzemni svet ili Lioba. Zato je Mitla bila središte kulta Pitaoa Bezelaoa, zapotečkog boga smrti i podzemlja, a vekovima groblje zapotečkih kraljeva i visokih sveštenika. Crkva je namerno izgrađena na mestu najvažnijeg zapotečkog hrama u Mitli. Bio je to simbol pobede nove vere. Temelji crkve sagrađeni su kamenjem skinutim s drevnih građevina, kaže Marko Vigato.
Kako su tuneli otkriveni
Jon G. Fuller / Zuma Press / Profimedia
Detalj sa crkve
Podzemni tuneli otkriveni su kombinacijom radara koji prodire kroz zemlju, tomografije električnog otpora i seizmičke tomografije buke.
Prva metoda koristi radarske talase za modeliranje podzemnih prostorija dok druga otkriva ukopane strukture merenjem protoka električne energije kroz zemlju. Poslednja tehnika meri brzinu kojom se seizmički talasi kreću kroz tlo.
Koliko su tuneli stari tek treba da se utvrdi.
- Prirodne pećine na području Mitle su ljudi nastanjivali i delimično menjali hiljadama godina. Najraniji dokazi o poljoprivredi na području Mitle datiraju pre gotovo 10.000 godina. Što se tunela tiče, možda su ih stvorili Zapoteci, ali mogli bi biti i puno stariji - kaže Vigato.
Čoveka su obuzeli neopisiv strah i zbunjenost, ali je odlučio da posluša i da ispuni neverovanu zapovest, ali je upao u dilemu u koji hram otići i kome se moliti.
O važnosti bolosluženja i odlasku u hram, pričao je i ranije patrijarh Porfirije navodeći da jedinstvo sa Bogom predstavlja smisao života svakog pojedinca.
Za današnju Ameriku, gde se vlada sve više naginje tradicionalnim vrednostima (setimo se posete katoličkog potpredsednika SAD Dž. D. Vensa Vatikanu uoči smrti pape Franje ili svakodnevnih brifinga koje Trampova sekretarka za štampu Kerolajn Livit počinje molitvom), ovo pitanje je ključno. I tu je američka levica već napravila nesrećan gaf.
Poslastica koju svetogorska bratija priprema u dane kada je dozvoljen mrs, mnogo je više od slatkiša — to je molitva pretočena u zalogaj, tihi poziv da i kroz kuhinju budemo bliže Bogu.
U svojoj knjizi "Misli za svaki dan u godini", u pouci za utorak četvrte sedmice po Vaskrsu, ruski svetitelj piše o tome zašto svet ustaje protiv onih koji istinski pripadaju Hristu i kako se verujući mogu odupreti sili tame koja deluje kroz svet.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Misa u crkvi Svetog Ignjatija Lojole u Njujorku izazvala je polemike o tome kako crkve treba da balansiraju između vernosti tradiciji i savremenim izazovima.
Pre ulasku u verski objekat, vernici različitih religija imaju običaje koji se međusobno odvajaju, međutim svrha svih je ista - da se ispoštuje propisana tradicija kojom poštujemo svetinju.
Za današnju Ameriku, gde se vlada sve više naginje tradicionalnim vrednostima (setimo se posete katoličkog potpredsednika SAD Dž. D. Vensa Vatikanu uoči smrti pape Franje ili svakodnevnih brifinga koje Trampova sekretarka za štampu Kerolajn Livit počinje molitvom), ovo pitanje je ključno. I tu je američka levica već napravila nesrećan gaf.
Liturgiju je predvodio pomoćni zagrebački biskup Ivan Šaško. U svojoj propovedi, biskup je poručio da „mislima obuhvatamo sve one prema kojima je pokazana neljudskost“.
U svom prvom nedeljnom blagoslovu Sveti Otac osudio je globalne sukobe, pozvao na okončanje ratova i pomolio se za sve majke širom sveta. Ovaj trenutak označava početak njegovog pontifikata i simbolizuje nadu i jedinstvo vernika širom sveta.
Od čudesne zaštite manastira tokom rata do isceljenja neizlečivih bolesti: vernici iz svih krajeva sveta donose svoje molitve pred kivot svetitelja, svedočeći o moćima nevidljivih sila koje se očituju u njegovom prisustvu.
Na praznik jednog od najvoljenijih svetitelja pravoslavlja, pred moštima Ostroškog Čudotvorca okupili su se vernici iz svih krajeva sveta, dok su reči mitropolita crnogorsko-primorskog, miris tamjana i suze pokajanja pretvorili liturgiju u predokus raja.