Jon G. Fuller / Zuma Press / ProfimediaDetalj iz tunela
Mitla (u prevodu "mesto mrtvih"), bio je grad u južnom Meksiku poznat po povezanosti s Pitaom Bezelaom, zapotečkim bogom smrti, a upravo tu se nalazi Crkva Svetog Pavla, ispod koje se proteže podzemni splet hodnika.
Ispod crkve stare nekoliko vekova pronađeni su tuneli za koje je drevna civilizacija Zapoteka verovala da su "ulaz u podzemni svet", piše Dejli Mejl. Mitla (u prevodu "mesto mrtvih"), bio je grad u južnom Meksiku poznat po povezanosti s Pitaom Bezelaom, zapotečkim bogom smrti. Međutim Španci su u 16. veku sravnili grad sa zemljom i na ruševinama najvažnijeg hrama sagradili crkvu.
Jedan sveštenik je kasnije pisao da se ispod grada nalaze "sporedna vrata pakla", odnosno veliki sistem pećina za koje se veruje da su ulaz u podzemlje starih Zapoteka.
Tokom kasnijih arheoloških istraživanja nije pronađeno ništa nalik tom opisu - sve do sada!
Jon G. Fuller / Zuma Press / Profimedia
Crkva sagrađena na temeljima starog hrama
Koristeći neinvazivne tehnike, arheolozi su nedavno ispod grada otkrili niz tajanstvenih komora i tunela. Marko Vigato, voditelj istraživanja i osnivač projekta ARX, rekao je:
- Neki od tunela i komora protežu se do dubine od preko 15 metara. Ponegde su duboki do 30 metara, odnosno do maksimuma do kojeg instrumenti mogu da prodru. Jedna komora ispod crkve San Pablo Apostol duga je otprilike 15 i široka 10 metara. Moguće je da se tuneli protežu dalje prema severu, istoku i jugu i da su povezani s drugim geofizičkim anomalijama pronađenim na nekom drugom mestu - kazao je Vigato.
Počivalište starih kraljeva
Jon G. Fuller / Zuma Press / Profimedia
Misteriozni tuneli ispod bogomolje
Ako su ovo tuneli o kojima govore legende, možda unutra leže kraljevi starih Zapoteka. Francisco de Burgoa, sveštenik, u svom tekstu iz 1674. godine, "Geografica Descripción", opisuje kraljevu zagrobnu komoru.
Kaže da su kraljevi pokapani "bogato odeveni u svoju najbolju odeću", s "perjem, draguljima, zlatnim ogrlicama i dragim kamenjem". Takođe, drže "štit u levoj ruci, a koplje u desnoj, baš kao kad su ih koristili u ratu".
Jon G. Fuller / Zuma Press / Profimedia
Detalj iz tunela
De Burgoa, nadalje, opisuje još dve pećine od kojih jedna sadrži kapelu, a druga grobnu komoru za zapotečke visoke sveštenike. Poslednja komora, kaže on, vodi u "mračnu i jezivu prostoriju u koju su bacili tela žrtava velikih gospodara i poglavica".
- Zapoteci su verovali da su pećine i podzemni lavirinit ispod Mitle ulaz u podzemni svet ili Lioba. Zato je Mitla bila središte kulta Pitaoa Bezelaoa, zapotečkog boga smrti i podzemlja, a vekovima groblje zapotečkih kraljeva i visokih sveštenika. Crkva je namerno izgrađena na mestu najvažnijeg zapotečkog hrama u Mitli. Bio je to simbol pobede nove vere. Temelji crkve sagrađeni su kamenjem skinutim s drevnih građevina, kaže Marko Vigato.
Kako su tuneli otkriveni
Jon G. Fuller / Zuma Press / Profimedia
Detalj sa crkve
Podzemni tuneli otkriveni su kombinacijom radara koji prodire kroz zemlju, tomografije električnog otpora i seizmičke tomografije buke.
Prva metoda koristi radarske talase za modeliranje podzemnih prostorija dok druga otkriva ukopane strukture merenjem protoka električne energije kroz zemlju. Poslednja tehnika meri brzinu kojom se seizmički talasi kreću kroz tlo.
Koliko su tuneli stari tek treba da se utvrdi.
- Prirodne pećine na području Mitle su ljudi nastanjivali i delimično menjali hiljadama godina. Najraniji dokazi o poljoprivredi na području Mitle datiraju pre gotovo 10.000 godina. Što se tunela tiče, možda su ih stvorili Zapoteci, ali mogli bi biti i puno stariji - kaže Vigato.
Čoveka su obuzeli neopisiv strah i zbunjenost, ali je odlučio da posluša i da ispuni neverovanu zapovest, ali je upao u dilemu u koji hram otići i kome se moliti.
O važnosti bolosluženja i odlasku u hram, pričao je i ranije patrijarh Porfirije navodeći da jedinstvo sa Bogom predstavlja smisao života svakog pojedinca.
Otac Mojsije Mekferson, bivši krovopokrivač i otac petoro dece, postao je viralna zvezda zahvaljujući svojim porukama o sirovoj muškosti, pravoslavlju i ulozi muškarca kao stuba porodice
Emine Erdogan boravila je u Vatikanu gde je održala govor na Papskoj akademiji društvenih nauka u okviru konferencije "Ekonomija zasnovana na bratstvu: Etički multilateralizam".
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Misa u crkvi Svetog Ignjatija Lojole u Njujorku izazvala je polemike o tome kako crkve treba da balansiraju između vernosti tradiciji i savremenim izazovima.
Emine Erdogan boravila je u Vatikanu gde je održala govor na Papskoj akademiji društvenih nauka u okviru konferencije "Ekonomija zasnovana na bratstvu: Etički multilateralizam".
Govoreći na 44. konferenciji Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), koja se trenutno održava u Rimu, Lav je istakao da Katolička crkva podržava ''sve inicijative da se okonča skandal gladi u svetu".
Najveća odgovornost, kako se navodi, leži na grčkom Ministarstvu prosvete i veroispovesti, ali i na Generalnom sekretarijatu za verska pitanja.Manastir Svete Katarine.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Otkrijte kako monasi pripremaju sardine plaki – jednostavno jelo iz rerne sa paradajz sosom, koje daje snagu za dug dan molitve i rada, a donosi mir svakome ko ga jede sa zahvalnošću.