Ispod crkve stare nekoliko vekova pronađeni su tuneli za koje je drevna civilizacija Zapoteka v erovala da su " ulaz u podzemni sv et ", piše Dejli Mejl . Mitla (u pr evodu " m esto mrtvih" ), bio je grad u južnom Meksiku poznat po povezanosti s Pitaom Bezelaom, zapotečkim bogom smrti. M eđutim Španci su u 16. veku sravnili grad sa zemljom i na ruševinama najvažnijeg hrama sagradili crkvu.
Jedan sveštenik je kasnije pisao da se ispod grada nalaze "sporedna vrata pakla", odnosno veliki sistem pećina za koje se veruje da su ulaz u podzemlje starih Zapoteka.
Tokom kasnijih arheoloških istraživanja nije pronađeno ništa nalik tom opisu - sve do sada!
Jon G. Fuller / Zuma Press / Profimedia
Crkva sagrađena na temeljima starog hrama
Koristeći neinvazivne tehnike, arheolozi su nedavno ispod grada otkrili niz tajanstvenih komora i tunela. Marko Vigato, voditelj istraživanja i osnivač projekta ARX, rekao je:
- Neki od tunela i komora protežu se do dubine od preko 15 metara. Ponegde su duboki do 30 metara, odnosno do maksimuma do kojeg instrumenti mogu da prodru. Jedna komora ispod crkve San Pablo Apostol duga je otprilike 15 i široka 10 metara. Moguće je da se tuneli protežu dalje prema severu, istoku i jugu i da su povezani s drugim geofizičkim anomalijama pronađenim na nekom drugom mestu - kazao je Vigato.
Počivalište starih kraljeva
Jon G. Fuller / Zuma Press / Profimedia
Misteriozni tuneli ispod bogomolje
Ako su ovo tuneli o kojima govore legende, možda unutra leže kraljevi starih Zapoteka. Francisco de Burgoa, sveštenik, u svom tekstu iz 1674. godine, "Geografica Descripción", opisuje kraljevu zagrobnu komoru.
Kaže da su kraljevi pokapani "bogato odeveni u svoju najbolju odeću", s "perjem, draguljima, zlatnim ogrlicama i dragim kamenjem". Takođe, drže "štit u levoj ruci, a koplje u desnoj, baš kao kad su ih koristili u ratu".
Jon G. Fuller / Zuma Press / Profimedia
Detalj iz tunela
De Burgoa, nadalje, opisuje još dve pećine od kojih jedna sadrži kapelu, a druga grobnu komoru za zapotečke visoke sveštenike. Poslednja komora, kaže on, vodi u "mračnu i jezivu prostoriju u koju su bacili tela žrtava velikih gospodara i poglavica".
- Zapoteci su verovali da su pećine i podzemni lavirinit ispod Mitle ulaz u podzemni svet ili Lioba. Zato je Mitla bila središte kulta Pitaoa Bezelaoa, zapotečkog boga smrti i podzemlja, a vekovima groblje zapotečkih kraljeva i visokih sveštenika. Crkva je namerno izgrađena na mestu najvažnijeg zapotečkog hrama u Mitli. Bio je to simbol pobede nove vere. Temelji crkve sagrađeni su kamenjem skinutim s drevnih građevina, kaže Marko Vigato.
Kako su tuneli otkriveni
Jon G. Fuller / Zuma Press / Profimedia
Detalj sa crkve
Podzemni tuneli otkriveni su kombinacijom radara koji prodire kroz zemlju, tomografije električnog otpora i seizmičke tomografije buke.
Prva metoda koristi radarske talase za modeliranje podzemnih prostorija dok druga otkriva ukopane strukture merenjem protoka električne energije kroz zemlju. Poslednja tehnika meri brzinu kojom se seizmički talasi kreću kroz tlo.
Koliko su tuneli stari tek treba da se utvrdi.
- Prirodne pećine na području Mitle su ljudi nastanjivali i delimično menjali hiljadama godina. Najraniji dokazi o poljoprivredi na području Mitle datiraju pre gotovo 10.000 godina. Što se tunela tiče, možda su ih stvorili Zapoteci, ali mogli bi biti i puno stariji - kaže Vigato.
Čoveka su obuzeli neopisiv strah i zbunjenost, ali je odlučio da posluša i da ispuni neverovanu zapovest, ali je upao u dilemu u koji hram otići i kome se moliti.
Pravoslavni narod u Hrvatskoj se okupio u velikom broju, kako bi svojim prisustvom uveličao praznik , u porti istoimene svetinje u mestu Dobre Vode.
Današnje Jevanđelje po Luki, začalo 18. (5,12-16) pripoveda o čudesnom isceljenju bolesnog čoveka, nakon što je imao susret sa Isusom Hristom.
O važnosti bolosluženja i odlasku u hram, pričao je i ranije patrijarh Porfirije navodeći da jedinstvo sa Bogom predstavlja smisao života svakog pojedinca.
Kao i sutra, na Dan mrtvih, običaj je da se obilaze grobovi, pale sveće i na spomenike postavlja cveće.
Moderno doba donosi savremene tehnologije, a brz tempo života nameće programe - neretko pogubne po mlade i krhke dečje ličnosti.
Radovi na obnovi čuvene katedrale Notr Dam u Parizu trajali su pet godina i koštali stotine miliona evra. U procesu restauracije učestvovalo je oko 250 kompanija i nekoliko stotina stručnjaka iz različitih oblasti.
Korišćenjem nove tehnologije bazilika Svetog Petra, koja je jedan od simbola Svete Stolice, biće predstavljena vernicima čitavog sveta korišćenjem modernih dostignuća.
Najnovija analiza brazilskog stručnjaka Cicera Moraesa sugeriše da platno možda nije povezano s Hristovim telom, već da je reč o umetničkoj kreaciji iz 14. veka, što bi moglo promeniti način na koji ga vernici doživljavaju.
Korišćenjem nove tehnologije bazilika Svetog Petra, koja je jedan od simbola Svete Stolice, biće predstavljena vernicima čitavog sveta korišćenjem modernih dostignuća.
Jedan od simbola svetosavlja zasijao je na Kosovu i Metohiji svečanim povodom, a to je proslava ktitorske slave kojoj su prisustvovali brojni vernici, sveštenstvo i monaštvo.
Najnovija analiza brazilskog stručnjaka Cicera Moraesa sugeriše da platno možda nije povezano s Hristovim telom, već da je reč o umetničkoj kreaciji iz 14. veka, što bi moglo promeniti način na koji ga vernici doživljavaju.
U Crkvi Svetog Georgija, uz molitveno prisustvo mitropolita Irineja, služen je pomen žrtvama tragičnog događaja na novosadskoj železničkoj stanici. Verni narod i sveštenstvo uzneli su molitve za pokoj duša stradalih i brzo ozdravljenje povređenih.
Potomak ruskih izbeglica i istaknuti stručnjak za rusku književnost i jezik napustio nas je, ostavljajući neizbrisiv trag u srpskoj kulturi. Njegov doprinos prosveti, pedagoški rad i decenije služenja crkvenom životu zauvek će ostati deo našeg sećanja.
Pravoslavna bratija predvođena igumanom, arhimandritom Metodijem optužuje Carigradsku patrijaršiju, patrijarha Vartolomeja i grčke vlasti za sistematsko onemogućavanje verskih prava kroz sudske intervencije, ograničenja kretanja i stalne pretnje silom.
Praštanje je ključno za duhovno blagostanje, jer oslobađa dušu od gneva i mržnje, a donosi unutrašnju slobodu. Iako je proces oproštanja često psihički težak, bez Božje pomoći nije moguć.