Crkva Svetog Jovana u Bremenu, izgrađena u 14. veku kao deo franjevačke opatije, danas je rimokatolička bogomolja. Tokom svoje istorije služila je različitim funkcijama, uključujući bolničku crkvu, a nakon obnove 1823. ponovo je posvećena kao katolička.
Crkva Svetog Jovana u nemačkom gradu Bremen je rimokatolička bogomolja izgrađena u 14. veku kao crkva franjevačke opatije i zaštićena je od 1973.
Davidova zvezda i kameni krst krase zapadni zabat katedrale od 19. veka.
Prema pojedinim tumačenjima simbolizuju Stari i Novi zavet, koji zajedno čine Bibliju. Međutim u crkvenim dokumentima ne postoje drugi simbolični značaji, koji opisuju upotrebu dva simbola.
Credit: Eckhard Stengel / imago stock&people / Profimedia
Crkva Svetog Jovana u nemačkom gradu Bremen
Na mestu današnje crkve franjevci su 1225. godine podigli manastir sa bazilikom. Manastir je brzo rastao i crkva je ubrzo postala premala. Kao rezultat toga, na njenom mestu je 1380. godine sagrađena zasvođena crkva sa tri broda.
Novac za to je uglavnom dolazio od mnogih pogrebnih zadužbina koje su nastale kao rezultat "crne smrti", bubonske kuge u Evropi, koja je ubila sedam hiljada u Bremenu.
Toranj kasnije izgrađen
Zgrada crkve je posebno jasan primer gotičkog stila od opeke. Sve tri lađe pokrivene su jednim posebno velikim krovom.
Zgrada prvobitno nije imala toranj, u skladu sa pravilima franjevačkog reda.
Godine 1528, za vreme reformacije, manastir je zatvoren, a na mestu manastira je 1538. sa odobrenjem monaha podignuta prva bolnica i umobolnica u Bremenu. Crkva i manastir su služili različitim svrhama: crkva je korišćena kao bolnička crkva i ponekad je služila protestantskim kongregacijama kada su se njihove crkve obnavljale ili popravljale.
Sve do sredine 17. veka manastir je nastavio da služi kao Bremenska bolnica.
Od 1802. godine, samo je deo crkve korišćen za verske obrede. Lađa je prvobitno trebala da se preuredi u skladište, ali to se nikada nije dogodilo zbog Napoleonove invazije na Bremen. Katolička zajednica, koja je ponovo zvanično priznata 1806. godine, preuzela je crkvu na inicijativu veća i ponovo je posvetila kao katoličku crkvu 17. oktobra 1823. godine, nakon radova na obnovi.
Do 1992. godine crkva je u komercijalne svrhe iznajmljivala podrum svetinje, kako bi otplatili dugove, a nakon toga je podrum pretvoren u kriptu.
Ovaj deo crkvenog kanona izaziva brojne kontroverze i smatra se prevaziđenim, ali kako bi se ovo pravilo bolje razumelo, treba u obzir uzeti i vremenski kontekst u kojem je doneto i kojem nije cilj bio da uvredi ili diskriminiše ženu, već upravo da je zaštiti.
U svetu ispunjenom misterijama, anđeli su božanska bića koja nas prate kroz istoriju i u veru. Njihovo prisustvo, od prvih dana stvaranja do savremenih duhovnih putovanja, otkriva nam duboke istine o našem postojanju i odnosu s Bogom.
Obraćanje Gospodu se praktikuje kroz četiri stepena, od telesne molitve do molitve bez reči, pri čemu svaki stepen zahteva dublje povezivanje uma i srca s Bogom.
Kombinacija skromnih sastojaka može doneti pravo bogatstvo ukusa – ovaj recept spaja hrskavi krompir i sočan pasulj, uz aromatične začine koji obogaćuju svaki zalogaj.
U svojoj knjizi „Misli za svaki dan u godini“ u četvrtak pete sedmice Velikoga posta, svetac ukazuje na to da se ljudi olako odnose prema svojim mislima, ne shvatajući da ih upravo tu vreba najveća opasnost.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
U donjoj zoni Dohije nalazi se vešernica za pranje posteljine monaha i gostiju, kao i ostava za potrebe ambulante (smeštaj medicinske opreme i lekova).
Prevarant koji se predstavljao kao jerej Grčke pravoslavne crkve iskoristio nevolju žene u invalidskim kolicima, obećavajući joj isceljenje molitvama i nestao sa novcem koji je uzeo.
Nakon što je arhiepiskop Elpidofor poklonio predsedniku Sjedinjenih Američkih Država zlatni simbol hrišćanstva i uporedio ga sa Svetim carem Konstantinom, usledila je oštra reakcija iz Turske – od zahteva za oduzimanje pasoša do poziva na progon.