Crkva Svetog Jovana u Bremenu, izgrađena u 14. veku kao deo franjevačke opatije, danas je rimokatolička bogomolja. Tokom svoje istorije služila je različitim funkcijama, uključujući bolničku crkvu, a nakon obnove 1823. ponovo je posvećena kao katolička.
Crkva Svetog Jovana u nemačkom gradu Bremen je rimokatolička bogomolja izgrađena u 14. veku kao crkva franjevačke opatije i zaštićena je od 1973.
Davidova zvezda i kameni krst krase zapadni zabat katedrale od 19. veka.
Prema pojedinim tumačenjima simbolizuju Stari i Novi zavet, koji zajedno čine Bibliju. Međutim u crkvenim dokumentima ne postoje drugi simbolični značaji, koji opisuju upotrebu dva simbola.
Credit: Eckhard Stengel / imago stock&people / Profimedia
Crkva Svetog Jovana u nemačkom gradu Bremen
Na mestu današnje crkve franjevci su 1225. godine podigli manastir sa bazilikom. Manastir je brzo rastao i crkva je ubrzo postala premala. Kao rezultat toga, na njenom mestu je 1380. godine sagrađena zasvođena crkva sa tri broda.
Novac za to je uglavnom dolazio od mnogih pogrebnih zadužbina koje su nastale kao rezultat "crne smrti", bubonske kuge u Evropi, koja je ubila sedam hiljada u Bremenu.
Toranj kasnije izgrađen
Zgrada crkve je posebno jasan primer gotičkog stila od opeke. Sve tri lađe pokrivene su jednim posebno velikim krovom.
Zgrada prvobitno nije imala toranj, u skladu sa pravilima franjevačkog reda.
Godine 1528, za vreme reformacije, manastir je zatvoren, a na mestu manastira je 1538. sa odobrenjem monaha podignuta prva bolnica i umobolnica u Bremenu. Crkva i manastir su služili različitim svrhama: crkva je korišćena kao bolnička crkva i ponekad je služila protestantskim kongregacijama kada su se njihove crkve obnavljale ili popravljale.
Sve do sredine 17. veka manastir je nastavio da služi kao Bremenska bolnica.
Od 1802. godine, samo je deo crkve korišćen za verske obrede. Lađa je prvobitno trebala da se preuredi u skladište, ali to se nikada nije dogodilo zbog Napoleonove invazije na Bremen. Katolička zajednica, koja je ponovo zvanično priznata 1806. godine, preuzela je crkvu na inicijativu veća i ponovo je posvetila kao katoličku crkvu 17. oktobra 1823. godine, nakon radova na obnovi.
Do 1992. godine crkva je u komercijalne svrhe iznajmljivala podrum svetinje, kako bi otplatili dugove, a nakon toga je podrum pretvoren u kriptu.
Ovaj deo crkvenog kanona izaziva brojne kontroverze i smatra se prevaziđenim, ali kako bi se ovo pravilo bolje razumelo, treba u obzir uzeti i vremenski kontekst u kojem je doneto i kojem nije cilj bio da uvredi ili diskriminiše ženu, već upravo da je zaštiti.
U svetu ispunjenom misterijama, anđeli su božanska bića koja nas prate kroz istoriju i u veru. Njihovo prisustvo, od prvih dana stvaranja do savremenih duhovnih putovanja, otkriva nam duboke istine o našem postojanju i odnosu s Bogom.
Obraćanje Gospodu se praktikuje kroz četiri stepena, od telesne molitve do molitve bez reči, pri čemu svaki stepen zahteva dublje povezivanje uma i srca s Bogom.
Vladika raško-prizrenski je upozorio šefoa Misije OEBS-a u Prištini Džerarda Mekgarka na sve ozbiljnije bezbednosne pretnje, sistemsku diskriminaciju i napade na versko i kulturno nasleđe Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i Metohiji.
U prvom privatnom susretu nakon ustoličenja, poglavar Rimokatoličke crkve i vaseljenski patrijarh razgovarali su o zajedničkom Vaskrsu, budućoj proslavi u Nikeji i potrebi teološkog i duhovnog zbližavanja pravoslavlja i katoličanstva.
Da se portal religija.rs čita i u Švedskoj svedoči naš sagovornik, fitnes instruktor iz Beograda, koji već četvrtu godinu taj deo Skandinavije zove drugi dom.
Ovaj duhovni običaj ustanovili su ruski monasi u manastiru Tumane još pre Drugog svetskog rata, a obnovljen je 2017. godine dolaskom novog bratstva. Od tada, nedelja po Spasovdanu tradicionalno okuplja mnoštvo vernika.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Svetom službom započeo je zvanično pontifikat novog pape, uz prisustvo svetskih lidera, strogih bezbednosnih mera i desetina hiljada vernika. Njegova inauguracija bila je više od ceremonije — trenutak kada je Crkva ponovo podigla svoj glas za mir, jedinstvo i veru.
Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
Da se portal religija.rs čita i u Švedskoj svedoči naš sagovornik, fitnes instruktor iz Beograda, koji već četvrtu godinu taj deo Skandinavije zove drugi dom.
Ovaj duhovni običaj ustanovili su ruski monasi u manastiru Tumane još pre Drugog svetskog rata, a obnovljen je 2017. godine dolaskom novog bratstva. Od tada, nedelja po Spasovdanu tradicionalno okuplja mnoštvo vernika.
Dr Alan Džozefson, psihijatar sa Univerziteta u Luizvilu, javno je govorio protiv nepovratnih zahvata nad maloletnicima i zbog toga izgubio posao. Posle godina borbe, istina mu je donela i pravdu - i 1,6 miliona dolara.
Nekada pripremana u manastirima za goste, danas simbol domaće kuhinje i snalažljivosti – otkrivamo recept i priču iza starog balkanskog paprikaša koji je sačuvao duh tradicije.