Vatikan ima jednu od najviših stopa kriminala na svetu, a statistički podaci otkrivaju da je svaka osoba u Vatikanu povezana sa 1,5 krivičnih dela.
Vatikan je jedno od najzanimljivijih i najintrigantnijih mesta na svetu, sa populacijom od svega nekoliko hiljada ljudi, puno slave i moći. Sa Vatikanom se povezuju i mnoge teorije zavera, od toga da ima snažan uticaj na globalnu politiku, dotle da neki tvrde da je "novi svetski poredak" dizajnirao sam papa. Vatikan i katolička crkva su, međutim, puni dokazanih mračnih tajni o kojima niko nikada, ili samo ponekad i samo pomalo govori, koje otkrivaju da to i nije baš "raj na Zemlji", piše "Rojters".
Vatikan, na primer, ima jednu od najviših stopa kriminala na svetu, a statistički podaci otkrivaju da je svaka osoba u Vatikanu povezana sa 1,5 krivičnih dela, po čemu se ova najmanja država na svetu svrstava u društvo sa najvećom stopom kriminala.
Ipak, treba naglasiti, navodi britanska agencija, da najveći broj kriminalnih dela nisu zločini, već džeparenje uglavnom turista, koji u Vatikan dolaze u velikom broju tokom cele godine.
Osim toga, tu su još droga i pro*titucija, a najproblematičnije je to što Vatikan ima samo jednog sudiju i previše blage kazne. Kod katoličke crkve nalaže se potreba ispovedanja kako bi se očistio greh i primio oproštaj i to funkcioniše u svim slučajevima, osim ako ne bi ispričao poverenu mu tajnu, zatim ako bi se ispovedao svom se*sualnom partneru, kao i u slučaju da se neko ispovedi da je učestvovao u pobačaju ili ubistvu.
Ta tri greha odnose se isključivo na sveštenike i za njih je zadužen poseban, specijalno obučen Apostolski sud za koji je vezana i jedna zanimljvost.
Reč je, naime, o sudu koji se redovno sastaje punih 830 godina, a njegov rad se drži daleko od javnosti, kao i kazne koje izriče sveštenicima iz svojih redova.
Mališani iz srpskih enklava proslavili krsnu slavu sa poglavarom Srpske pravoslavne crkve, a sledeće godine – ako Bog da – slavlje u Pećkoj patrijaršiji.
Mnogi posmatraju proricanje sudbine kao zabavu, ali poglavar Ruske pravoslavne crkve upozorava da svaki kontakt s mračnim silama može imati kobne posledice, vodeći čoveka u duhovnu propast.
Reper Amir Tatalu, poznat po provokativnim pesmama i tetovažama, proglašen je krivim za blasfemiju. Nakon izručenja iz Turske, našao se pred revolucionarnim sudom koji mu je najpre odredio zatvorsku kaznu, a sada i najstrožu presudu.
Protosinđel Jovan Milenković, duhovnik manastira Lešje, otkriva kako sveta voda donosi čudesa i zašto ispovest može biti najmoćniji lek protiv depresije i anksioznosti.
Plivanju je prethodila sveta liturgija u Hramu Svetog Đorđa na Banovom brdu, koja je krenula u 8.30 časova, dok je litija iz hrama ka Adi krenula u 11.00 časova.
Iguman manastira Podmaine odgovara na pitanje "Kako reagovati ako neko iz porodice nije u veri i sa podsmehom gleda na našu pobožnost?", pa je naveo primer kako treba da se postavimo u tom slučaju.
Mitropolit šumadijski Jovan služio je opelo monahinji Serafimi, a njegova nadahnuta beseda o veri, poslušnosti i večnom životu ostavila je snažan utisak na vernike koji su se od nje oprostili uz molitvu.
Uz arhijereje, sveštenstvo, monaštvo i brojne ugledne ličnosti iz javnog života i vernike, poglavar Srpske pravoslavne crkve obeležio je je svoju slavu u Sabornoj crkvi, ističući važnost ljubavi, mira i unutrašnjeg preobražaja, a potom u Patrijaršijskom dvoru.