Vatikan ima jednu od najviših stopa kriminala na svetu, a statistički podaci otkrivaju da je svaka osoba u Vatikanu povezana sa 1,5 krivičnih dela.
Vatikan je jedno od najzanimljivijih i najintrigantnijih mesta na svetu, sa populacijom od svega nekoliko hiljada ljudi, puno slave i moći. Sa Vatikanom se povezuju i mnoge teorije zavera, od toga da ima snažan uticaj na globalnu politiku, dotle da neki tvrde da je "novi svetski poredak" dizajnirao sam papa. Vatikan i katolička crkva su, međutim, puni dokazanih mračnih tajni o kojima niko nikada, ili samo ponekad i samo pomalo govori, koje otkrivaju da to i nije baš "raj na Zemlji", piše "Rojters".
Vatikan, na primer, ima jednu od najviših stopa kriminala na svetu, a statistički podaci otkrivaju da je svaka osoba u Vatikanu povezana sa 1,5 krivičnih dela, po čemu se ova najmanja država na svetu svrstava u društvo sa najvećom stopom kriminala.
Ipak, treba naglasiti, navodi britanska agencija, da najveći broj kriminalnih dela nisu zločini, već džeparenje uglavnom turista, koji u Vatikan dolaze u velikom broju tokom cele godine.
Osim toga, tu su još droga i pro*titucija, a najproblematičnije je to što Vatikan ima samo jednog sudiju i previše blage kazne. Kod katoličke crkve nalaže se potreba ispovedanja kako bi se očistio greh i primio oproštaj i to funkcioniše u svim slučajevima, osim ako ne bi ispričao poverenu mu tajnu, zatim ako bi se ispovedao svom se*sualnom partneru, kao i u slučaju da se neko ispovedi da je učestvovao u pobačaju ili ubistvu.
Ta tri greha odnose se isključivo na sveštenike i za njih je zadužen poseban, specijalno obučen Apostolski sud za koji je vezana i jedna zanimljvost.
Reč je, naime, o sudu koji se redovno sastaje punih 830 godina, a njegov rad se drži daleko od javnosti, kao i kazne koje izriče sveštenicima iz svojih redova.
Shutterstock
Pogled na Vatikan.
Za razliku od pitanja ženidbe sveštenstva, što sada nije moguće, ali se ne isključuje mogućnost da će se to jednog dana promeniti, sasvim je izvesno da žene nikada neće moći da dobiju sveštenički red.
To proističe iz apostolskog pisma koje je izdao papa Jovan Pavle Drugi, 1994. godine, kojeg svi moraju da se pridržavaju. To isključivo znači da muškarci i žene imaju drugačije uloge i da je Hrist ustanovio da sveštenstvo može biti samo muško.
Egzorcizam je takođe jedna od tajni Vatikana, odnosno katoličke crkve koji se sprovodi u državama širom sveta i ima svoja pravila, od dokazivanja da je osoba opsednuta do samog postupka "isterivanja đavola".
U Vatikan se najčešće upućuju najteži slučajevi, a poznato je, na primer, da je papa Jovan Pavle Drugi za vreme svog pontifikata lično izvršio tri egzorcizma.
Wikipedia
Papa Jovan Pavle Drugi
Vatikanski tajni arhiv verovatno je jedno od najtajanstvenijih mesta na svetu u kojem je smeštena istorija Evrope i kojoj pristup imaju samo odabrani.
Rojters napominje da je deo arhiva nedostupan čak i papi. Arhivska dokumentacija je smeštena u lavirintu hodnika, ispod jednog dvorišta u sklopu Vatikanskog muzeja. Tek 1881. godine je, na primer, samo deo tog arhiva otvoren istraživačima i naučnicima, a dozvolu za pristup dobije svake godine njih oko hiljadu.
Međutim, i oni mogu da dobiju na uvid samo dokument za koji su posebno zainteresovani i koji su pisanim putem tražili i ništa više od toga.
Prema nekim tvrdnjima, Vatikan je povezan sa mafijom i ta činjenica je iskorišćena u filmu "Kum" u kojem je prikazan dogovor dve strane, koji je na kraju rezultirao ubistvom pape.
Wikipedia
Papa Jovan Pavle Prvi
Krajem septembra 1978, naime, papa Jovan Pavle Prvi je pronađen mrtav u svom krevetu, samo 33 dana nakon što je izabran za verskog poglavara.
Njegova smrt je šokirala svet i za sobom ostavila mnoga pitanja bez odgovora.
Zvanično, papa je umro od infarkta, a uverenje mnogih je da je bio žrtva mafije tim pre što nad telom Jovana Pavla Prvog nikada nije izvršena obdukcija.
Poznato je takođe da je predsednik Vatikanske banke, otac Pol Marčkinkus, podneo ostavu nakon niza skandala, koji su tu banku povezivali sa mafijom, navodi Rojters.
Mnogi istraživači su pokušali da odgonetnu značenej crteža na Trškoj crkvi, međutim niko do danas sa sigurnošću ne može da tvrdi da zna njihovo značenje.
Za vreme praznika Vozdviženija životvornog krsta Gospodnjeg, kada su svi krenuli ka crkvi, ona je želela da uđe u hram, ali je neka nevidljiva sila zadržala i nije joj dala da uđe.
Na Lazarevu subotu, u manastiru Svetih Arhangela kod Prizrena, vladika Teodosije služio je svetu liturgiju, a mnogobrojni vernici, pristigli iz raznih krajeva Kosmeta, još jednom su posvedočili kome pripada ova svetinja i koliko traje srpski koren pod njenim svodovima.
Više od 20.000 okupljenih na Trgu Svetog Petra ostalo je zatečeno kada se, na kraju mise, među njima pojavio Sveti Otac. Delio je blagoslove, darivao decu slatkišima i uputio poruku nade.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Američki državni sekretar pojavio se na televiziji “Fox News” sa simbolom Čiste srede, što je izazvalo brojne reakcije – od pohvala i kritika do teorija zavere. Da li je reč o ličnom izrazu vere ili političkoj poruci?
Više od 20.000 okupljenih na Trgu Svetog Petra ostalo je zatečeno kada se, na kraju mise, među njima pojavio Sveti Otac. Delio je blagoslove, darivao decu slatkišima i uputio poruku nade.
Pesah je mnogo više od verskog praznika – on je temelj jevrejskog sećanja, duhovnosti i porodične tradicije. Otkrijte značenje simbola, običaja i poruka koje ovaj praznik nosi i danas, u vremenu kada sloboda dobija nova lica.
Poreklo patrijarha Pavla do danas nije bilo predmet većeg interesovanja, pa je otuda ostalo i neistraženo da li je patrijarh poneo prezime Stojčević po ocu ili po devojačkom prezimenu svoje majke.
To je bilo prvi put da je pomerena od najmanje 1810. godine, kada su sprovedeni poslednji radovi zbog požara u bazilici, a možda i ranije, rekao je otac Samuel Aghojan iz Jermenske crkve.
Ekipa portala religija.rs posetila je crkvu Svetih apostola Petra i Pavla u rodnom mestu blaženopočivšeg patrijarha srpskog, koja je postala simbol vere, upornosti i ljubavi, dok mozaik sa njegovim likom podseća na svetlost koju je ovaj veliki duhovnik ostavio.
Poreklo patrijarha Pavla do danas nije bilo predmet većeg interesovanja, pa je otuda ostalo i neistraženo da li je patrijarh poneo prezime Stojčević po ocu ili po devojačkom prezimenu svoje majke.
Dvadeset šest godina nakon njegove pogibije, majka otkriva do sada nepoznate detalje iz života legendarnog vojnika — o krštenju, izboru krsne slave i tihoj veri koju je nosio u srcu.
U danima posta kada je riba dozvoljena, trpeza može da zasija jednostavnošću - uz kuvanu ribu s mladim povrćem i mirođijom, po receptu iz manastirske kuhinje koji spaja ukus i smirenje.