Luigi Mistrulli / Sipa Press / Profimedia, Printscreen/YouTube/Rai
Italijanka Đizel Kardija koristila je verske simbole kako bi privukla mase i prikupila donacije, ali sada se suočava sa ozbiljnim optužbama nakon što je DNK test otkrio šokantne činjenice.
U svetu religije, pojave koje nadmašuju ljudsku logiku često izazivaju duboko verovanje i nadahnuće među vernicima. S obzirom na bogatstvo mističnih iskustava koja obeležavaju istoriju vere, prirodno je da mnogi ljudi, u potrazi za čudima i božanskim otkrivenjima, dolaze u različita svetišta i traže neobjašnjiva iskustva.
Međutim, postoje i pojedinci koji koriste religijsko poverenje da manipulišu i zloupotrebljavaju veru u lične svrhe. Tako je bilo i sa Đizel Kardijom, Italijankom koja je privukla hodočasnike u potrazi za čudom, a sada se suočava sa ozbiljnim optužbama za prevaru, prenosi The Guardian.
ALESSIA GIULIANI / ipa-ag / Sipa Press / Profimedia
Kip Device Marije na imanju Đizel Kardija
Đizel Kardija postala je poznata kada je počela da privlači veliki broj hodočasnika u maleno mesto nedaleko od Rima, gde je tvrdila da kip Device Marije na njenom imanju plače krvavim suzama. Ovo otkrićem, nazvano Gospa od Trevinjana, izazvalo je veliko uzbuđenje među vernicima, koji su dolazili iz svih krajeva sveta u nadi da će prisustvovati čudu.
Međutim, ono što je na početku izgledalo kao neobjašnjiva svetost, sada se pretvorilo u potencijalni skandal. Kasniji DNK testovi pokazali su da krv koja je navodno izvirivala iz kipa zapravo pripada Kardiji. Rimokatolička crkva, koja je prethodno gledala s rezervom na ove događaje, prošle godine je zvanično proglasila Kardiju prevarantkinjom, što je izazvalo šok među vernicima koji su verovali u autentičnost njenog "čuda".
Luigi Mistrulli / Sipa Press / Profimedia
Vernici ispred kipa Device Marije na imanju Đizel Kardija
Kardija, koja je već imala problema sa zakonom zbog prevare, nije se zaustavila tu. Naime, ona je tvrdila da će sredstva prikupljena kroz donacije biti iskorišćena za izgradnju centra za bolesnu decu. Ispostavilo se da je osnivanje fondacije bilo još jedan način manipulacije, a hodočasnici koji su donirali novac sada traže pravdu.
Međutim, Kardijina advokatica, Solanž Markinjoli, sugerisala je da DNK tragovi na kipu ne isključuju mogućnost natprirodnog fenomena, što još više zbunjuje javnost.
Luigi Mistrulli / Sipa Press / Profimedia
Đizel Kardija
- DNK mrlja zahteva dalju istragu - izjavila je ona, dodajući da bi se mogla otkriti čak i mešavina različitih DNK profila, što bi moglo uključivati i kip Device Marije. Iako dokazi sve više ukazuju na prevaru, Kardija i dalje ostaje u centru pažnje, dok njena tačna lokacija nije poznata.
Ovaj slučaj podseća nas na važnost opreza i razuma, posebno kada je u pitanju vera. Manipulacija verom, uvek prisutna u istoriji, danas ima još snažniji efekat zahvaljujući modernim medijima koji mogu brzo širiti (dez)informacije. Niko ne zna tačno šta se događa sa Đizel Kardijom, ali jedno je sigurno – vernici koji su joj verovali sada su suočeni sa dubokim razočaranjem.
Papa, koji je vernicima u sredu rekao da boluje od jake prehlade, održaće sastanke u vatikanskoj rezidenciji gde živi, navodi se u saopštenju, koje prenosi Rojters.
Inicijativa koja dolazi u trenutku kada verska pitanja postaju centralna tema političkih debata u Americi, i uz stvaranje novog mehanizma za zaštitu prava religijskih zajednica.
U vreme pape Pavla VI, 1969. godine katolička crkva je promenila liturgijski spomen ovog svetitelja, ali njegova poruka ljubavi i dalje živi u srcima vernika širom sveta.
U Sveti i Veliki utorak molitveno se sećamo na Gospodnji odgovor farisejima i sadukejima, o drugom dolasku Hristovom, kao i Evanđelske perikope o deset mudrih i deset nerazumnih devojaka.
U svojoj knjizi "Misli za svaki dan u godini" svetac je ostavio duboko promišljanje o događajima Velikog utorka, koji i danas odzvanjaju snagom istine i pozivaju na obraćenje — ne rečima, već životom.
U Saborni hram Svetog Vasilija Ostroškog u Prijepolju slilo se more dečjih glasova i osmeha, dok je vladika mileševski govorio o Hristovoj vojsci dobrote i ljubavi, bez koje svet ne bi opstao.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Starešina hrama hrama Svete Trojice je detaljno opisao dan kada je, po pozivu prijatelja, otišao u kuću čoveka koji je tvrdio da predmeti mirotoče onda kada počne da poje crkvene pesme.
Više od 20.000 okupljenih na Trgu Svetog Petra ostalo je zatečeno kada se, na kraju mise, među njima pojavio Sveti Otac. Delio je blagoslove, darivao decu slatkišima i uputio poruku nade.
Pesah je mnogo više od verskog praznika – on je temelj jevrejskog sećanja, duhovnosti i porodične tradicije. Otkrijte značenje simbola, običaja i poruka koje ovaj praznik nosi i danas, u vremenu kada sloboda dobija nova lica.
Nepoznati muškarac provalio je u crkvenu prodavnicu u Starom Mirijevu i odneo novac namenjen pomoći za decu sa Kosova i Metohije. Kamere su zabeležile njegov ulazak, a materijalna šteta je velika.
Poreklo patrijarha Pavla do danas nije bilo predmet većeg interesovanja, pa je otuda ostalo i neistraženo da li je patrijarh poneo prezime Stojčević po ocu ili po devojačkom prezimenu svoje majke.
Više od pet stotina Srba sabralo se u Visokim Dečanima na prazničnoj liturgiji koju je služio mitropolit Teodosije. Dolazak vernog naroda doneo je duhovnu snagu i ohrabrenje onima koji istrajavaju na svojim ognjištima na Kosovu i Metohiji.