U zvaničnom izveštaju koji je potpisao direktor Uprave za zdravstvo i higijenu Vatikana, Andrea Arkanđeli, navodi se da je papa već ranije imao ozbiljne zdravstvene probleme: akutnu respiratornu insuficijenciju izazvanu obostranom upalom pluća, bronhiektazije (oštečenja disajnih puteva), povišen krvni pritisak i dijabetes tipa 2.
Tanjug/AP Photo/Kirsty Wigglesworth
Bolnica u kojoj je bio smešten papa Franja
Papa se probudio u šest časova ujutru, a već oko sedam se požalio na naglu slabost. Lekari su odmah posumnjali na moždani udar, prenosi Corriere della Sera.
- Moždani udar je oštećenje mozga uzrokovano poremećajem u cirkulaciji – ili zbog začepljenja, ili pucanja krvnog suda - objašnjava dr Frančeska Romana Pecela, neurolog sa bolnice San Kamilo u Rimu i generalni sekretar Italijanskog udruženja za moždani udar.
U papinom slučaju, smatra se da je u pitanju bio hemoragijski moždani udar – vrsta udara kod kojeg puca krvni sud u mozgu, što često dovodi do brzog pogoršanja stanja i velikog rizika po život u prvom satu.
- Kod ovakvog udara, moždano tkivo se naglo ošteti i svaka sekunda je bitna – što pre reagujete, veće su šanse za oporavak - ističe doktorka.
Papa Franjo, koji je preminuo na Uskršnji ponedeljak u 88. godini života, još za života je detaljno isplanirao jednostavne pogrebne obrede, odričući se nekih složenijih i drevnih rituala koji tradicionalno prate smrt rimskog pontifeksa.
Manje od mesec dana nakon što je preživeo dvostruku upalu pluća, Sveti Otac je preminuo od posledica moždanog udara i srčane insuficijencije. Njegov oproštaj sa Trga Svetog Petra ostaje snažno svedočanstvo vere koja je prevazišla bolest.
U dokumentu koji je napisao dve godine pre smrti, papa Franja ostavio je dirljivu poruku o patnji, miru i molitvi, ali i zamolio da mu grob bude jednostavan, bez ikakvih ukrasa — u jednoj od najznačajnijih bazilika Rima, uz samo jedno ime: „Franciscus“
Arhiepiskop novogračaničko-čikaški i mitropolit srednjezapadnoamerički govori o tome zašto jubilej ove svetinje nadomak Čikaga nije samo sećanje na prošlost, već poziv da nastavimo delo Svetog Mardarija i sačuvamo duhovno sidrište srpskog naroda u tuđini.
Sastanak ukazuje na to da Vatikan želi da ponovo otvori kanale komunikacije s verskim rukovodstvom Moskve nakon zategnutih odnosa izazvanih zbog sukoba Rusije i Ukrajine.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Doktor Sergio Alfier potvrdio je da je tokom lečenja u bolnici poglavar katoličke crkve preživeo dva kritična trenutka, kada mu je život bio u opasnosti.
Prema najnovijim medicinskim izveštajima iz Vatikana, papa Franja se oporavlja i više nije u kritičnom stanju. Ipak, još uvek nije poznato kada će biti otpušten iz bolnice.
Sastanak ukazuje na to da Vatikan želi da ponovo otvori kanale komunikacije s verskim rukovodstvom Moskve nakon zategnutih odnosa izazvanih zbog sukoba Rusije i Ukrajine.
U jednom trenutku katolička crkva je morala da izda dekret kojim je potvrdila da hrt nije svetac, nakon što je jedan grad proglasio psa svecem i mučenikom.
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
Saznajte kako se priprema tradicionalna jagnjeća kapama sa spanaćem, koja budi nostalgiju za detinjstvom, bakinom kuhinjom i prazničnom tišinom pred ikonama.
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.