Jedna od mnogih funkcija koju je papa Lav XIV dobio inauguracijom za poglavara rimokatoličke crkve 8. maja je i zvanje biskupa Rima, podsetio je AP.
Papa Lav XIV je završio finalnu ceremoniju kojom je preuzeo ulogu biskupa Rima, nakon čega je izjavio da je sada postao Rimljanin.
Papa je juče formalno preuzeo baziliku Svetog Jovana Lateranskog, koja je sedište rimske biskupije, a misi koju je predvodio prisustvovali su sveštenici i vernici, preneo je AP.
Papa je poručio da želi da čuje Rimljane da bi od njih naučio i razumeo stvari o kojima treba zajedno da odlučuju.
- Mogu da kažem da sam za sve vas i sa svima vama od danas Rimljanin - rekao je Lav XIV.
On je nakon toga papamobilom otišao do Crkve Santa Marija Mađore, gde se molio na grobu papa Franje.
Jedna od mnogih funkcija koju je papa Lav XIV dobio inauguracijom za poglavara rimokatoličke crkve 8. maja je i zvanje biskupa Rima, podsetio je AP.
Ko je novi papa
Tanjug/AP Photo/Domenico Stinellis
Novi papa je izabran 8. maja, a signal za to je bio beli dim, koji se pojavio iz dimnjaka na vrhu Sikstinske kapele u Vatikanu, signalizirajući da je 133 rimokatoličkih kardinala, koji su se sastali na tajnoj konklavi, izabralo novog papu.
Za novog papu je izabran kardinal Robert Prevost - odlučio se za duhovno ime Lav Četrnaesti.
Ovaj 69-godišnjak je prvi Amerikanac koji je postao pontifik i predvodiće Katoličku crkvu, za koju se procenjuje da ima 1,4 milijarde vernika.
Za današnju Ameriku, gde se vlada sve više naginje tradicionalnim vrednostima (setimo se posete katoličkog potpredsednika SAD Dž. D. Vensa Vatikanu uoči smrti pape Franje ili svakodnevnih brifinga koje Trampova sekretarka za štampu Kerolajn Livit počinje molitvom), ovo pitanje je ključno. I tu je američka levica već napravila nesrećan gaf.
Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
U središtu šeste sedmice po Vaskrsu, sveti podvižnik i duhovni lekar duše, Sveti Teofan, u svojoj knjizi "Misli za svaki dan u godini" donosi snažnu i bolnu dijagnozu savremenog čoveka: vera nije slaba zbog razuma, već zbog pokvarenog srca koje razumu naređuje šta da misli.
Savremeni čovek očajnički traži mir u tehnikama savremenog sveta, ali pravi odgovor na unutrašnji nemir, tvrdi iguman manastira Podmaine, nalazi se u povratku ritmu Crkve – tamo gde srce konačno pronalazi istinski smisao i spasenje.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Neposredno nakon završetka konklave u četvrtak navečer, 8. maja, na kojoj je za novog papu izabran američki kardinal Robert Francis Prevost, koji je uzeo ime Lav XIV, kardinal Vinko Puljić, dao je intervju za Katoličku novinsku agenciju BK BiH.
Novoizabrani poglavar Rimokatoličke crkve, papa Lav XIV, boravio je prošle godine u Beogradu gde je učestvovao na Savetu biskupskih konferencija Evrope pod nazivom „Hodočasnici nade. Za sinodalnu i misionarsku Crkvu“.
Nemet je to rekao na konferenciji za novinare, nakon povratka iz Vatikana gde je u konklavi, kao prvi kardinal elektor u istoriji Katoličke crkve u Srbiji, učestvovao u izboru 267. poglavara Rimokatoličke crkve.
Na svakoj punoj sesiji konklave održavaju se po dve glasanja prepodne i dve poslepodne, a nakon drugog glasanja u svakom paru iz dimnjaka se uzdiže dim: crni, ukoliko izbor još nije postignut, ili beli, ako su kardinali postigli saglasnost.
Imamo sačuvane mošti gotovo svih Nemanjića, a poznata je i tragična priča o spaljivanju moštiju Svetog Save, koje su Turci uništili u Beogradu 10. maja 1594. godine.
Vranjanski propeć nije samo omiljeni doručak naših baka, već i ukus koji vraća mirise ognjišta, dedine ruke u brašnu i toplinu jutra kroz pendžer u kome se prvi dim meša sa pesmom.