Kao pastir iz Likaonije, suočen sa surovim progonima i iskušenjima, ovaj svetac je svojom nepokolebljivom verom i hrabrošću postao simbol duhovne snage, ostavivši dubok i trajan uticaj u hrišćanskoj tradiciji.
Danas Srpska pravoslavna crkva, sa dubokim poštovanjem i pobožnošću, obeležava dan Svetog mučenika Sozonta, čija vera i hrabrost i dalje predstavljaju svetionik i inspiraciju za sve hrišćane. Rođen u Likaoniji, u vreme kada je hrišćanstvo bilo suočeno sa neizmernim progonima, Sveti Sozont bio je pastir ovaca i uzoran čuvar Božjeg zakona, posvećen ne samo svojim dužnostima, već i poučavanju vernosti i pobožnosti među svojim vršnjacima.
Sveti Sozont je bio obdaren posebnim darom i viđenjem, kroz koje je saznao da će mu biti suđeno da postrada za Hrista. Njegova odlučnost da ostane veran svom Gospodu bila je nepopustljiva, čak i pred licem velike opasnosti. Tokom vladavine Maksimijana, igemona Kilikijskog, koji je sprovodio oštar progon hrišćana, Sozont se suočio sa odlučujućim trenutkom.
Printscreen/Facebook/Hram Rođenja Presvete Bogorodice u Surčinu
Ikona Svetog mučenika Sozonta
U obližnjem gradu Pompeopolju, gde su neznabošci obožavali zlatni idol, Sozont je, vođen Božjim duhom, napustio svoje ovce i ušao u hram. Tamo je hrabro srušio ruku zlatnog idola, razdrobio je i podelio siromasima, time ukazavši na besmisao idolopoklonstva i duboku posvećenost veri. Ovaj čin hrabrosti izazvao je veliku uzbunu među neznabošcima, koji su ubrzo počeli da traže krivca.
Da bi zaštitio druge od patnji koje bi mogli trpeti zbog njegovog dela, Sozont je sam otišao pred igemona i priznao svoju veru i delovanje. Njegova patnja nije imala granica: prvo su ga mučili udarcima, zatim obesili na drvo i strugali gvozdenim četkama. Kada su ga skoro potpuno iscrpeli, stavili su ga na oganj, gde je Sveti Sozont, predajući svoju svetu dušu Bogu, postao mučenik oko 304. godine.
Mošti Svetog Sozonta, koje su čudotvorno delovale, postale su predmet poštovanja i pobožnosti, a u čast njegovog mučeništva sagrađen je hram. Danas, dok se prisećamo njegovog hrabrog mučeništva, neka nas njegov primer inspiriše da i mi, u svojim životima, budemo verni Gospodu i hrabro sledimo njegove stope. Sveti mučenik Sozont, moli se za nas i budi svetlost u našim srcima.
U svetu prepunom konflikata i bola, beseda vladike Nikolaja Velimirovića donosi nam lekciju o istinskoj snazi – kako ne uzvratiti istom merom, već prepustiti pravdu Bogu i sačuvati mir u duši.
Postoji razlog zašto ova molitva odzvanja vekovima u srcima vernika i zašto je nazvana „molitvom nad molitvama” – otkrivamo njeno pravo značenje, skrivene dubine i zašto bez nje nijedan dan nije potpun.
Govoreći na 44. konferenciji Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), koja se trenutno održava u Rimu, Lav je istakao da Katolička crkva podržava ''sve inicijative da se okonča skandal gladi u svetu".
U vremenima krize i straha reči svetih otaca bude nadu i hrabrost – otkrivamo šta su vekovima unapred govorili o ratu, gladi, obmanama i danima kada će vera biti jedino utočište.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Ova svetiteljka posvetila je svoj život pomaganju stradalnicima, prkoseći nepravdi, gladi i progonima. Njeno mučeništvo i dela milosrđa ostaju večna inspiracija za sve generacije koje traže snagu u veri i žrtvi.
Ova svetica ustrajala je u svojoj veri čak i kada je bila suočena sa nehumanim mučenjima i smrću. Njena odanost Isusu, kroz neverovatne kušnje, inspiriše i danas, a njena hrabrost postavlja pitanje o našoj snazi da se odupremo iskušenjima.
Ugodnici Božji, čija su imena među Sedamdesetoricom apostola: Stahije, Amplije, Urvan i drugi s njima, svojom hrabrošću i verom utrli su put hrišćanstva, ostavljajući neizbrisiv trag u istoriji Crkve i vere.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.