Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas obeležavaju praznik svetih mučenika Gurija, Samona i Aviva. Ovaj praznik, koji je ujedno i prvi dan Božićnog posta obeležava se 15. novembra po starom, odnosno 28. novembra po novom kalendaru. Tri mučenika poznata su i po čudesima koja se događaju na njihovom grobu.
Gurije i Samon bili su ugledni građani Edeski. U vreme jednog gonjenja hrišćana sklonili su se van grada i živeli u postu i molitvi hrabreći verne. Ubrzo su uhvaćeni i izvedeni pred sud.
Sudija im pripreti smrću, ako se ne pokore carskoj naredbi o poklonjenju idolima. Međutim, to ih nije pokolebalo pa mu odgovoriše: "Ako se pokorimo naredbi carskoj, propašćemo, ma nas ti i ne ubio.”
Posle teških muka bačeni su u tamnicu, u kojoj su ostali od 1. avgusta do 10. novembra trpeći glad, tamu i teskobu. Tada su ponovo izvedeni iz tamnice i mučeni. Kako su ostali nepokolebljivi, osuđeni su na smrt i posečeni mačem 322. godine.
Docnije i Aviv đakon Edeski, postrada zboh Isusa Hrista, pošto je bačen u vatru.
Njegova majka je izvadila iz vatre ostatke njegovog tela i sahranila ih u grob zajedno sa Svetim Gurijem i Samonom.
Kada presta gonjenje, hrišćani su podigli hram u čast tri mučenika, Gurija, Samona i Aviva, gde su položili njihove čudotvorne mošti u jedan kovčeg. Od mnogobrojnih čudesa ovih svetitelja, jedno je naročito znamenito.
Neka udovica u Edesi imala je ćerku, mladu devojku, koju je oženio jedan Got, vojnik iz grčke vojske. Pa kako se majka bojala da svoju ćerku u daleku zemlju, to se Got zakle na grobu sveta tri mučenika, da nikakvo zlo neće devojci učiniti nego da će je uzeti za zakonitu ženu, pošto je reče, neženjen.
Međutim, on je već imao ženu kod kuće, pa kad je devojku odveo kući, držao ju je kao robinju, sve dok mu žena nije umrla. Tada se dogovorio sa ostalim srodnicima da zakopa sa mrtvom ženom i svoju živu robinju.
"Robinja se s plačem moljaše sv. mučenicima, da je spasu. I oni joj se javiše u grobu, uzeše je i trenutno preneše iz Gotske zemlje u Edesu, u svoju crkvu. Sutradan, kada crkvu otvoriše, nađoše devicu kraj groba svetitelja Božjih, i saznaše o čudesnom izbavljenju njenom".
gumanija manastira Bogorodice Trojeručice na Avali kaže da je i ona, koja je "kroz bolesti došla do onoga kako sveti oci pišu da bi trebalo držati postove", uvek slušala samo svoj organizam.
Sveti Teofan Zatvornik u svojojj misli za 23. ponedeljak po Pedesetnici podseća na važnost vere u Božje otkrivenje i na to da istina o Bogu dolazi isključivo iz Svetog pisma i apostolskih spisa. Prema njegovim rečima, sve što je potrebno da bi se razumela priroda Boga, plan spasenja i način života po Božjim zapovestima već je otkriveno kroz Jevanđelje i dela apostola. On nas poziva da se ne bavimo spekulacijama ili pokušajima da stvorimo vlastite ideje o Bogu, jer je Božanska istina već data.
Njegove poslednje reči su bile: "Slava Bogu za sve"!
U velikom strahu ljudi su potrčali da skinu razapete apostole, no uspeše jedino Vartolomeja da skinu živog. Filip, pak, beše izdahnuo.