Srpska pravoslavna crkva danas obeležava praznik posvećen sećanju na Svetog Jovana Zlatoustog, koga slavi i veliki broj Srba.
Rođen je u Antiohiji 354. godine. Otac mu je bio Sekunda vojvoda, a majka Antuse.
Izučavajući grčku filozifiju, zgnušao se na grčko neznaboštvo i prihvatio je hrišćanstvo kao jedinu i svecelu istinu.
Krstio ga je patrijarh Antiohijski Meletija, posle čega su mu i roditelji primili hriščanstvo i sami se krstili.
Posle smrti roditelja se zamonašio i počeo se strogo podvizavati. Napisao je knjigu "O sveštenstvu”, javili su mu se Sveti apostoli Jovan i Petar proričući mu veliku službu, veliku blagodat, ali i veliko stradanje.
Kada je trebalo da bude posvećen za sveštenika, anđeo Božji istovremeno se javio i patrijarhu Flavijanu (naledio Meletija) i samom Jovanu. Kada ga je patrijarh rukopoložio, svi su videli bela svetla goluba nad Jovanovom glavom.
Blagodareći njegovoj propovedničkoj slavi, 397. godine izabran je za episkopa carigradskog, gde će uskoro ući u sukob sa Evtropijem, ministrom dvora cara Arkadija, i sa caricom Evdoksijom jer je predlagao potpunu reformu načina života, kako u Crkvi tako i na carskom dvoru.
Pod spletkama Patrijarha Teofila Aleksandrijskog, Sveti Jovan je zbačen sa prestola 402. godine. Ponovo dolazi iz prvog progonstva, a naposletku Evdoksija ga progoni u Kukuz, gde je umro 407. godine. Odavde piše najveći deo pisama, među kojima i 17 Pisama Olimpjadi.
Pred smrt opet mu se javiše Sveti apostoli Jovan i Petar, kao i Sveti Vasilisk, u čijoj crkvi primi poslednje pričešće.
"Slava Bogu za sve!” behu njegove poslednje reči. Od moštiju Zlatoustovih glava mu počiva u Uspenskom hramu u Moskvi, a telo u Vatikanu.
Smatra se najvećim tumačem Svetog Pisma, najboljim hrišćanskim besednikom, učiteljem hrišćanskog života...
Kada bi ponestalo dobrovoljaca za borbe, Liju su u arenu izvodili hrišćane, koje je ubijao sa sadističkim zadovoljstvom. Mladi hrišćanin Nestor više to nije mogao da trpi i odlučio je da Liju izađe na megdan.
Podvizavao se preko 50 godina, i to na raznim mestima.
Ako niste sigurni koju slavu da odaberete, najbolje je da se konsultujete sa sveštenikom, koji vam može pomoći da pronađete svetitelja koji će postati vaš zaštitnik i vodič.
Onisifor i Porfirije su odmah po hapšenju priznali da ispovedaju hrišćanstvo, tvrdeći da je Bog samo jedan, posle čega su bili izloženi jezivim mukama.