MOLITVA SVETOM APOSTOLU LUKI, KOGA DANAS SLAVIMO, ZA ZDRAVLJE: Svi bolesni bi trebalo od njega da zatraže pomoć
Sveti apostol Luka bio je i lekar, zato bi svo bolesni trebalo da mu se kroz molitvu obrate za pomoć.
Ovaj kalendar, inače, prihvatile su Carigradska, Aleksandrijska, Antiohijska, Grčka, Kiparska, Rumunska, Albanska, Bugarska pravoslavna crkva i Pravoslavna crkva Ukrajine.
Danas je Božić po Gregorijanskom kelenadru, koji je u narodu poznatiji kao katoločki Božić, ali treba naglasiti da praznik rođenja Isusa Hrista 25. decembra proslavljaju i neki pravoslavni narodi - Grci, Bugari, Kiprani i Rumuni.
I mada na prvu loptu deluje da su ovi narodi prihvatili Gregorijanski kalendar, međutim to nema veze sa ovim kalendarom već sa nekim drugim - koji je ustanovio srpski naučnik Milutin Milanković, a koji se ujedno smatra i najtačnijim na svetu.
Naime, Grci, Rumuni i Bugari slave Božić po Milankovićevom unapređenom julijanskom kalendaru.
Taj kalendar se smatra najtačnijim kalendarom i nastao je zbog toga što su se u Kraljevini Jugoslaviji svi praznici obeležavali duplo – katolici obeleže praznik, a pravoslavci 13 dana kasnije.
Kako je to mnogo remetilo privredu, ukazala se potreba da se izvrši reforma julijanskog kalendara, koji je bio u upotrebi u pravoslavnim crkvama i državama. Na tome je insistirao vaseljenski patrijarh Meletije sa namerom da svi hrišćani praznuju u isto vreme Božić. On je sazvao pravoslavni Sabor u proleće 1923. godine kako bi se rešilo ovo pitanje.
Naime, julijanski kalendar je imao dva krupna nedostatka: za godinu je uzimano da ima 365 i 1/4 dana kao i da 235 lunarnih meseci predstavlja tačno 19 solarnih godina. Milanković je svoj kalendar bazirao na anuliranju tadašnje razlike julijanskog i gregorijanskog kalendara od 13 dana.
Milanković je napravio novi kalendar koji se suštinski poklapao sa Gregorijanskim.
Neke pravoslavne crkve su ga odmah prihvatile, međutim srpska nije.
Ovaj kalendar, inače, prihvatile su Carigradska, Aleksandrijska, Antiohijska, Grčka, Kiparska, Rumunska, Albanska i Bugarska pravoslavna crkva, a od 2023. godine i Pravoslavna crkva Ukrajine, kako bi se udaljila što više od Rusije.
Sveti apostol Luka bio je i lekar, zato bi svo bolesni trebalo da mu se kroz molitvu obrate za pomoć. Sveti Teofan objašnjava da "sačuvati život" znači stavljati svoje želje i udobnosti ispred Božjih zapovesti, dok "izgubiti život" znači potpuno se posvetiti Gospodu, ne žaleći sebe, čak ni u naporima koje nosi život u veri. On naglašava da je samožaljenje destruktivno, jer nas odvodi od ispunjavanja zapovesti i poziva na trpljenje i trud. Samožaljenje ometa našu spremnost da činimo dobra dela i ispunjavamo dužnosti koje su pred nama, bilo da su teške ili zahtevaju odricanja. Gospod nas poziva da, kroz trpljenje i odricanje, ne žalimo sebe, već da se potpuno predamo volji Božjoj. U kanonima nigde ne piše da su post i ispovest preduslov pričešća. Nigde! Ja vam garantujem. Ja sam preveo, protumačio, ali to ne znači da ne treba post i ispovedati se. Nepomnjanik u hrišćansstvu predstavljaju zle sile koje, ako zaposednu čoveka, mogu drastično uticati na njegov život,ali i izazivati duhovno posrnuće, ali i mnoge fizičke i mentalne bolesti.
MOLITVA SVETOM APOSTOLU LUKI, KOGA DANAS SLAVIMO, ZA ZDRAVLJE: Svi bolesni bi trebalo od njega da zatraže pomoć
MISLI ZA SVAKI DAN U GODINI: "Ako samo staneš da žališ sebe, neizbežno ćeš se pokazati rušiteljem zapovesti i, prema tome, rđavim slugom"
DA LI SU POST I ISPOVEST PREDUSLOVI ZA PRIČEŠĆE: Vladika Atanasije je tvrdio da nisu, a evo i zašto
KAKO DEMONI ULAZE I ZAPOSEDAJU ČOVEKA: Otac Goran kaže da im je ova vrsta ljudi posebno zanimljiva
Nju je majka lično predala mučiteljima.
Oni su bili muž i žena, koji su dvadeset dana nakon venčanja, za vreme vladavine Dioklecijana, izvedeni pred sud, pred tivaidskog namesnika Ariana, zbog hrišćanske vere.
Razni su zapisi u crkvenim knjigama Manastira Ostrog, koji beleže brojna izlečenja i čuda, koja se pripisuju delovanju sveca pred čijim moštima se unesrećeni mole.
Bio je prinuđen da se krije od gonitelja čak i u bunaru, u grobu, po privatnim kućama, pustinjama.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Pozvao je na trenutnu trezvenost prostim saznanjem da smo pozvani da živimo u spasonosnoj zajednici.
Protojerej Lambros iz Larise ispratio je još jedno dete na onaj svet. Njegova ćerka ubijena je nožem, a osumnjičeni je njen dvadesetjednogodišnji sin.
U svojoj priči naglašava to kako su ateisti uskraćeni jedne dimenzije, koja je spasonosna.
Bračnim pravilima Srpske pravoslavne crkve propisano je da lica, koja žele da sklope brak, odlaze zajedno sa roditeljima i kumovima kod sveštenika.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.