Praznici i sveci 11.07.2025 | 00:01

NAD NJIHOVIM NETRULEŽNIM OSTACIMA I DANAS SE DEŠAVAJU ČUDESA! SPC slavi Prenos moštiju Svetih besrebrenika Kira i Jovana

Slika Autora
Autor: M.M.
NAD NJIHOVIM NETRULEŽNIM OSTACIMA I DANAS SE DEŠAVAJU ČUDESA! SPC slavi Prenos moštiju Svetih besrebrenika Kira i Jovana
SPC

Ovi sveti mučenici praznuju se dva puta godišnje.

Srpska pravoslavna crkva danas obeležava Prenos moštiju Svetih besrebrenika Kira i Jovana, priznatih čudotvoraca i lekara.

Ovi sveti mučenici praznuju se 13. februara. Pod tim datumom i opisano je njihovo žitije i stradanje.

A na dana[nji dan praznuje se prenos njihovih moštiju iz Kanoposa u Manutin i mnogobrojna čudesa, koja su se dogoduka od njihovih moštiju.

Sveti Kiril, patrijarh aleksandrijski, predano se molio Bogu, da uništi "idolsko nečestije u mestu Manutinu, gde beše idolski hram i gde vladaše sila demonska". Tada mu se javio anđeo Božji i reče mu, da će se to dogoditi, ako on prenese na to mesto mošti svetih Kira i Jovana.

Printscreen/Youtube
Sveti Kir i Jovan

 

Patrijarh to odmah i učini. Prenese mošti mučenika u Manutin i sagradi tamo crkvu u ime svetih Kira i Jovana.

"Od moštiju ovih mučenika isceli se od škrofula Amonije, sin aleksandrijskog gradonačelnika Julijana; neki Teodor od slepila; Isidor od Majuma izleči se od truljenja crne džigerice; žena Teodora od otrovanosti; neki Evgenije od vodene bolesti, kao i mnogi drugi od drugih bolesti i muka", piše u žitijama.

Sve se ovo dogodilo 412. godine.

Inače, u hrišćanskoj tradiciji Sveti Kir i Jovan pominju se kao čudotvorci. Ovi svetitelji nisu bili braća po krvi, ali su bili braća po duhu. Kir je najpre živeo u Aleksandriji i kao lekar lečio ljude i lekovima i molitvom. Pošto je tvrdio da bolesti napadaju ljude najviše zbog grehova, on je uvek upućivao bolesnike na pokajanjem i molitvu, 

Kada je nastalo Dioklecijanovo (284 - 305) gonjenje hrišćana, Kir se udaljio u Arabiju gde je primio monaški čin. Ali kao što je bio čuven u Aleksandriji, tako se pročuo i u Arabiji, pa su ljudi i tu dolazili njemu za pomoć. Čuvši za Kira, Jovan, tada rimski oficir u Edesi, došao je u Arabiju da ga vidi.