U prisustvu sveštenika i generalnog direktora Ću Guodžua prerezan je slavski kolač i obavljen obred kod spomenika logorašima Borskog rudnika u krugu “Jame”, palim borcima i žrtvama fašističkog terora u Drugom svetskom ratu, saopštio je Ziđin Koper.
Slavski kolač je presekao protonamesnik Darjan Komnenović, a dosadašnji kolačar i rudarski nadzornik Milvoje Janošević predao je ovu “dužnost” kolegi rudaru Nemanji Radoičiću. Protonamesnik borske crkve Sveti Đorđe istakao je da su na leđima rudara temelji grada.
- Da nema vas, ne bi bilo ni rudnika ni nas. Ničega ne bi bilo. Vi čvrsto držite ovaj grad i temelj ste svima nama, od deteta do starog čoveka. Neka vas Gospod Bog čuva i neka vam podari svako dobro, a Sveti Prokopije neka vas štiti u sve dane života vašega - rekao je on.
Svetog Prokopija rudari smatraju svojim patronom, a slave ga i kamenoresci i bunardžije. Postoje razni običaji i verovanja u vezi sa ovim praznikom i pridaje mu se veliki značaj, iako nije upisan crvenim slovom u kalendar.
Ipak, na taj dan odlažu se svi teški i važni poslovi. U pojedinim delovima Srbije se ovaj dan posebno praznuje radi zdravlja dece, dok se u nekim zabranjuje kupanje, izbegavaju se svađe, psovanje i kopanje. Smatra se i da je taj dan pogodan za svadbe, jer Sveti Prokopije pohodi i blagosilja mladence.
BONUS VIDEO: Popadija Višnja Kostić o životu pod lupom Crkve i Boga!
Priča o mladiću iz Jerusalima koji je svojim životom pokazao da istinska snaga dolazi iz ljubavi prema Hristu, čak i pred najtežim iskušenjima i mučeništvom.
Na dan Svetog velikomučenika Prokopija, 21. jula, vernici mu se obraćaju za zdravlje, mir u domu, sreću porodice i hrabrost pred iskušenjima, verujući da molitve pred njegovom ikonom donose utehu i snagu u svakodnevnom životu.
Veliki otac pustinje još pre 17 vekova upozorio je da će istina biti proglašavana ludošću, a laž mudrošću – njegova poruka nije bila zastrašivanje, već vapaj da se čovek vrati veri i Hristovoj istini dok nije kasno.
Ovo drevno jelo u srpskim domovima i manastirima pripremalo se u danima najstrožeg posta, a danas osvaja sve koji tragaju za laganim i okrepljujućim obrokom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Car Likinije naredio je najstrašnije mučenje, ali ni vatra ni bol nisu slomili njihove reči – „Mi smo hrišćani“. Danas ih slavimo kao svetitelje čija hrabrost nadahnjuje vekovima.
Njegov život, od susreta sa Hristom i apostolom Petrom, pa do mučeničke smrti, svedoči o tome da istinska molitva ima snagu da sačuva čitav narod i porazi tamu ovoga sveta.
U besedi za sredu 7. sedmice po Duhovima, vladika Nikolaj Velimirović upozorava na tri strasti koje uništavaju duhovno pastirstvo i otkriva vrline koje vode ka spasenju i pravoj službi Bogu.
Car Likinije naredio je najstrašnije mučenje, ali ni vatra ni bol nisu slomili njihove reči – „Mi smo hrišćani“. Danas ih slavimo kao svetitelje čija hrabrost nadahnjuje vekovima.