CRKVENI KALENDAR ZA JUL 2025.
Verski kalendar Srpske pravoslavne crkve za sedmi mesec 2025. leta Gospodnjeg, s detaljima o postu, slavama i danima posvećenim svetiteljima.
Dom ovog ugodnika Božjeg bio je utočište apostolu Pavlu, a život mu je svedočanstvo tihe vere koja ruši idole i gradi Crkvu.
Srpska pravoslavna crkva 27. jula proslavlja Svetog apostola Akilu, jednog od Sedamdesetorice, čiji se život ne odlikuje spoljašnjim sjajem, ali je duboko prožet verom, revnošću i tihom žrtvom za Hrista. Njegov primer blizak je svakome od nas koji, u svetu punom izazova, pokušavamo da ostanemo verni Gospodu i Crkvi.
Bežanija iz Rima – susret sa apostolom Pavlom
Akila je bio Jevrejin koji je živeo u Rimu sa svojom ženom Priskilom. Kada je car Klaudije naredio da se svi Jevreji proteraju iz Italije, ova porodica se preselila u Korint. Upravo tamo Akila susreće apostola Pavla — susret koji nije bio slučajan, već plod promisla Božijeg.
Akila i Priskila ne samo da su primili Pavla u svoj dom, već su primili i veru u Hrista, krstili se i postali njegovi najbliži saradnici.
Zamislimo tu sliku: običan bračni par, prognan iz svoje domovine, pronalazi utočište ne samo u drugom gradu, već u veri. Njihov dom postaje Crkva – doslovno i duhovno. To nas podseća da je hrišćanski dom uvek pozvan da bude „domašnja crkva“, mesto molitve, mira i zajedništva sa Hristom.
Prvi hrišćanski misionari u svakodnevici
Zajedno sa apostolom Pavlom, Akila i Priskila putuju u Efes, pomažu u propovedi, poučavaju vernike i hrabre posrnule. U Prvoj poslanici Korinćanima, Pavle ih spominje s ljubavlju i poštovanjem, ističući da su „svoje vratove položili za njegov život“ – spremno se izložili opasnosti zbog vere i bratske ljubavi.
Ovo je svedočanstvo o tome da su Akila i Priskila živeli ono što su verovali. Nisu bili samo slušatelji reči Božje, već i izvršioci. Nisu tražili priznanja, nisu težili titulama, ali ih je sama Crkva – kroz reči Svetog Pisma – upamtila kao graditelje hrišćanske zajednice.
Vernost do kraja
Akila se kasnije vraća u Rim, a potom ga vidimo ponovo u Efesu, gde zajedno sa Svetim Timotejem nastavlja apostolsko delo. Kao episkop, krštavao je, poučavao, zidao hramove, rušio idole i prenosio svetlost Jevanđelja onima koji su još tumarali u tami mnogoboštva.
Njegova smrt nije bila kraj, već kruna života prožetog verom. Ubijen je od strane neznabožaca, ali je zauvek ostao živ u Crkvi koju je služio. Njegovo ime, pominjano u Svetom Pismu, ostaje da svedoči o tihoj i postojanoj svetlosti koju jedan verni čovek može da ostavi za sobom.
Pouka za nas danas
U vremenu kada se vernost i istrajnost često zaboravljaju, Sveti Akila nas uči da je najvažnije biti Hristov – ne samo rečima, već svakodnevnim životom. Da naš dom bude otvoren za bližnje, da vera ne bude privatna stvar, već pokretač delovanja i služenja.
Da budemo – gde god da nas život odvede – oni koji svedoče Jevanđelje mirno, ali odlučno, baš kao Akila.
Neka njegov primer podstakne svakog od nas da, u porodici, na poslu, među prijateljima, postanemo deo „domašnje crkve“, deo tela Hristovog koje živi i danas, u 21. veku – skromno, tiho, ali nepokolebljivo.
Sveti apostole Akilo, moli Boga za nas!
Verski kalendar Srpske pravoslavne crkve za sedmi mesec 2025. leta Gospodnjeg, s detaljima o postu, slavama i danima posvećenim svetiteljima. Srpska pravoslavna crkva proslavlja svetitelja čija krotkost, molitve i čuda vekovima osvetljavaju put monasima i vernicima širom pravoslavlja. Car Likinije naredio je najstrašnije mučenje, ali ni vatra ni bol nisu slomili njihove reči – „Mi smo hrišćani“. Danas ih slavimo kao svetitelje čija hrabrost nadahnjuje vekovima. Njene mošti dale su odgovor koji teolozi nisu mogli da pronađu – priča o događaju koji je zauvek promenio pravoslavnu veru i otkrio Božiju silu pred carevima i patrijarsima.
CRKVENI KALENDAR ZA JUL 2025.
SIROČE KOJE JE BOG UZDIGAO DO NEBESA: Danas slavimo Svetog Atanasija Atonskog – veliki praznik na Svetoj gori
JEZIVA KAZNA IM JE PRETILA, ALI IH NIJE UPLAŠILA: Danas slavimo Svetih 45 mučenika iz Nikopolja
KAKO JE MRTVA ŽENA REŠILA NAJVEĆU VERSKU SVAĐU U ISTORIJI: Danas molitveno slavimo Svetu Efimiju i sećamo se njenog tajanstvenog čuda
Podvig mučeničkog episkopa iz rimskog doba i njegova neobična susretanja s anđelom svojevrsni su vodič vernicima kroz sumnju, patnju i nadu.
Ugodnik Božji koji je Svetoj i pravednoj Ani objavio rođenje Presvete Bogorodice, a svešteniku Zahariji najavio dolazak sina – Svetog Jovana Preteče, a potom došao i samoj Bogorodici Mariji da joj saopšti da će začeti i roditi Sina Božjeg.
Kako je jedna molitva i isceljenje Jovana Damaskina iz 8. veka oblikovalo vekovne običaje, donelo svetlost u najmračnijim vremenima i postalo simbol večne zaštite manastira Hilandar.
Njene mošti dale su odgovor koji teolozi nisu mogli da pronađu – priča o događaju koji je zauvek promenio pravoslavnu veru i otkrio Božiju silu pred carevima i patrijarsima.
Postoje razni običaji i verovanja u vezi sa ovim praznikom i pridaje mu se veliki značaj, iako nije upisan crvenim slovom u kalendar.
Iguman Dimitrije saopštio da je manastir Tumane posta bogatiju za još jednu čudotvornu ikonu, čija priča je neverovatna.
Liturgiju je služio iguman manastira Crna reka arhimandrit Andrej uz sasluženje 23 sveštenika i đakona Eparhije.
Iako je prvobitno najavljeno da će kulturno-umetnički program voditi poznati glumac Milan Vasić, on je za portal religija.rs otkrio da su stvari zapravo drugačije.
Mogu li nam saznanja iz oblasti neuronauka pomoći u trci sa veštačkom inteligencijom - trci koju ne smemo izgubiti?
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.
U pouci za subotu 7. sedmice po Duhovima, sveti Nikolaj Ohridski i Žički otkriva zašto je trezvenost najjače oružje protiv zla i kako da na vreme osetimo njegov smrad pre nego što nas zavede i odvede u propast.
Kad ljubav u kući počne da se hladi, a osmesi nestaju, ova duboka molitva donosi mir, zdravlje i blagodat Božiju.